Karkonoski Park Narodowy znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, niedaleko granicy z Republiką Czeską. Ochrania piękne Karkonosze, najwyższe pasmo górskie Sudetów.
O Karkonoskim Parku Narodowym
Park Narodowy utworzony został utworzony w 1959 roku, jego siedziba znajduje się w Jeleniej Górze. Początki Parku sięgają roku 1920, kiedy to powołano straż górską, której zadaniem było chronienie wyjątkowej przyrody Karkonoszy. Jeszcze przez II woja światową utworzono na tym terenie rezerwaty przyrody z uwagi na ciekawe okazy fauny i flory oraz charakterystyczny krajobraz rzeźby polodowcowej. W Parku chroniona jest przyroda nieożywiona oraz ożywiona, w tym fauna i flora. Dziś powierzchnia Parku wynosi prawie 6 tysięcy hektarów. W logo Parku widnieje dzwonek karkonoski oraz goryczka trojeściowa.
Fauna i flora Karkonoskiego Parku Narodowego
W Parku żyje około 40 gatunków ssaków, w tym lisy, sarny, bobry oraz wiele gatunków nietoperzy. Prawdziwą perełką są okazy muflonów. Z kolei flora obejmuje ponad 1000 gatunków, w tym rośliny endemiczne, takie jak: gnidosz sudecki, skalnicę bazaltową oraz - znajdujący się w logo parku - dzwonek karkonoski. Ochrona objęte są także lasy Parku. Na jego terenie mamy bowiem do czynienia z roślinnością piętrową, wyróżniamy regiel dolny, z przewaga drzew liściastych, głównie buki i jawory, regiel górny z przewaga sosen i jodeł oraz piętro kosodrzewiny. Wyżej znajduje się piętro roślinności alpejskiej.
Turystyka w Karkonoskim Parku Narodowym
Karkonoski Park Narodowy oferuje wiele ciekawych szlaków turystycznych pieszych o łącznej długości ponad 100 kilometrów, szlaków rowerowych oraz narciarskich. Słynnym zielonym szlakiem w Karkonoszach jest Ścieżka nad Reglami, ma on długość około 30 kilometrów. Idąc tym szlakiem można zobaczyć najciekawsze atrakcje Parku. Działają tutaj również kolejki linowe oraz wyciągi narciarskie. Wstęp na teren Parku jest płatny, cennik znajduje się na stronie internetowej Parku.
Atrakcje turystyczne Karkonoskiego Parku Narodowego
Poza ścieżkami turystycznymi, Karkonoski Park Narodowy oferuje również wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Zacznijmy od szczytów w Karkonoszach, a dokładniej Śnieżki oraz Szrenicy. Śnieżka jest najwyższym szczytem pasma Karkonoszy oraz Sudetów, wznosi się ona na 1602 metry nad poziomem morza. Na szczycie panuje specyficzny klimat, zlokalizowane jest tam Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz restauracja. Warto wybrać się też na Szrenicę, szczyt z jakiego można podziwiać Szklarska Porębę. Niewątpliwą atrakcja turystyczną Karkonoskiego Parku Narodowego jest Wodospad Kamieńczyka. To najwyższy wodospad w polskich Sudetach, ma wysokość prawie 30 metrów, woda spływa z niego aż trzema kaskadami, za środkową ukryta jest tak zwana Złota Jama. Warto wybrać się nad Wodospad Szklarki, drugi co do wielkości w paśmie Karkonoszy. Ma don wysokość około 13 metrów, otacza to piękny las bukowy. Przy wodospadzie zlokalizowane jest popularne wśród turystów schronisko. Ciekawe są również Pielgrzymy, czyli skały granitowe o wysokości około 25 metrów. Stanowią one osobliwość tego terenu. Na uwagę zasługuje też Czarny Kocioł Jagniątkowski, położony z dala od zatłoczonych tras. Przez zwiedzających lubiane są również Śnieżne Kotły, bliźniacze kotły polodowcowe, otoczone wałem morenowym. Kolejną atrakcją jest Mały Staw, malowniczo położone jezioro polodowcowe w Karkonoszach. Na turystów czeka również Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego, zlokalizowanego w Jeleniej Górze. Ciekawe ekspozycje przybliżają nam przyrodę oaz bogactwo świata zwierząt w Parku.
Edukacja w Karkonoskim Parku Narodowym
Karkonoski Park narodowych stawia nie tylko na ochronę przyrody ale i na edukację, czyli krzewienie wiedzy na temat fauny i flory terenów Karkonoszy oraz konieczności ich ochraniania. W tym celu powołano do życia Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Jeleniej Górze. Prawdziwymi perełkami tego miejsca jest dotykowa makieta Karkonoszy oraz panoramy tych terenów. W bibliotece Muzeum znajdują się wyjątkowo bogate zbiory na temat Karkonoszy.
Komentarze