Kaszubska przyroda - parki narodowe i rezerwaty, które warto odwiedzić

KaszubyPółnocna część Polski - w szczególności Kaszuby - oferuje wiele okazji do odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku, na łonie natury. Jakie parki narodowe i rezerwaty przyrody warto wziąć pod uwagę podczas planowania wycieczki w ten region?

Słowiński Park Narodowy

To teren o powierzchni 327 km2, który odznacza się wyjątkowym, piaszczystym klimatem. Na terenie tego parku narodowego turyści mogą zobaczyć m.in. ruchome wydmy, a także liczne lasy, torfowiska i bagna. Park zawiera wiele różnorodnych ekosystemów, które współistnieją tuż obok siebie, zapewniając niepowtarzalne widoki. Jego obszar przecina ponad 170 km dróg, dzięki czemu można łatwo znaleźć trasę odpowiadającą swoim możliwościom i oczekiwaniom. Dodatkowo możliwe jest wypożyczenie roweru i skorzystanie z licznych ścieżek przygotowanych dla jednośladów. W Słowińskim Parku Narodowym żyją aż 452 gatunki ptaków oraz liczne płazy, gady i ssaki niespotykane w innych rejonach Polski.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Obszar Parku Narodowego Bory Tucholskie łączy historię z przyrodą i będzie interesującym wyborem dla aktywnych turystów. Już od wczesnego średniowiecza jego teren był obiektem osadnictwa, którego archeologiczne pamiątki są odkrywane do dziś. Wybór tego parku da możliwość obejrzenia m.in. tradycyjnych chat kaszubskich czy licznych jezior i lasów pełnych zwierząt. Można tutaj znaleźć zarówno trasy piesze, jak i rowerowe. Dodatkowo przygotowane są 4 ścieżki dydaktyczne, które pomogą w zdobywaniu wiedzy na temat regionu.

Zaborski Park Krajobrazowy

Otacza on całkowicie wyżej opisany Park Narodowy Bory Tucholskie, dzięki czemu można łatwo odwiedzić obydwa miejsca. Jego obszar zawiera ponad 50 różnorodnych jezior, a poza turystyką pieszą i rowerową możliwe jest również wypożyczenie kajaków i zwiedzenie parku przez trasy wodne. Na terenie parku można zobaczyć m.in. żurawie, zimorodki, sarny, jaszczurki i liczne gatunki ryb, a także liczne przykłady lokalnej, wiejskiej zabudowy.

Rezerwaty przyrody

Poza parkami narodowymi rejon Kaszub oferuje również liczne rezerwaty przyrody. Warto zapoznać się z poniższymi propozycjami, które pomogą Ci zaplanować interesującą, zróżnicowaną wycieczkę po tym regionie.

Dolina Strzyży

To rezerwat znajdujący się na terenie Gdańska, który mieści w sobie lasy łęgowe i grądowe. Trasy przygotowane na jego terenie można przebyć zarówno pieszo, jak i rowerem. Rezerwat ten będzie interesującym wyborem ze względu na bogatą florę, zawierającą liczne chronione i rzadkie gatunki roślin.

Jar Reknicy

Na terenie tego rezerwatu znajduje się rzeka Reknica oraz otaczający ją rozległy las. Wybór tego miejsca da nam możliwość zobaczenia drzew liczących sobie prawie 140 lat, jak również licznych roślin, których nie można spotkać w innych regionach Polski.

Szczyt Wieżyca

Będzie to dobry wybór dla turystów zainteresowanych wzgórzami. Szczyt, od którego wziął nazwę rezerwat, znajduje się na wysokości 328 m n.p.m. i stanowi najwyższy punkt Wzgórz Szymbarskich. Miejsce to cieszy się popularnością także zimą ze względu na stok narciarski i utrzymujący się śnieg.

Gdzie nocować na północy Polski?

Planując odpoczynek na Kaszubach, warto zadbać o nocleg z korzystną lokalizacją i ciekawymi udogodnieniami. Świetnym wyborem będzie hotel nad jeziorem na Kaszubach. Hotel Aubrecht, to obiekt zlokalizowany w sąsiedztwie jezior i lasów, który dodatkowo oferuje swoim gościom strefę Spa & Wellness, siłownię oraz restaurację z lokalnymi potrawami. Również wyjątkowy wystrój budynku i pokoi sprawia, że będzie to idealne miejsce na relaks.

Komentarze