Katowice na weekend

KatowiceGórny Śląsk skrywa wiele turystycznych tajemnic, a jego stolica zachwyca niepowtarzalnym klimatem. Spotkasz tu nowoczesność i pomniki zamierzchłej przeszłości.

Do Katowic dojedziemy samochodem, autokarem, pociągiem, a także dolecimy samolotem. Jeżeli wybierasz się z bardziej oddalonej części Polski, odradzamy podróże na czterech kółkach. Autokar będzie najtańszy, ale to wiele godzin na drodze. Samochodem wygodnie dojechać z bliskiego Wrocławia, ale trasa z Gdańska lub Szczecina może nas wymęczyć. Z kolei pociąg nie jest ani najtańszy, ani najszybszy. My proponujemy rejs LOTem. Na katowickie lotnisko w Pyrzowicach dostaniemy się ze wszystkich większych miast w Polsce. Lot trwa kilkadziesiąt minut, a cała podróż wraz z odprawą, kontrolami i dojazdem z Pyrzowic do Katowic nie powinna przekroczyć 2,5-3 godzin. Oczywiście musimy pamiętać, że może nam się przytrafić opóźnienie lotu LOT. W takim wypadku najlepiej będzie skontaktować się z profesjonalną firmą specjalizującą się w zdobywaniu odszkodowań za opóźnienia w ruchu lotniczym, np. AirHelp.

Nocleg i komunikacja

Stolica Górnego Śląska oferuje bardzo bogatą bazę noclegową. Niewybredni mogą znaleźć kwatery już od 15 zł za osobę, a najbardziej wymagający podróżnicy apartamenty po kilka tysięcy złotych. My polecamy jeden z hoteli w ścisłym centrum. Przy odpowiednio wczesnej rezerwacji nie zapłacimy więcej niż 200-250zł za noc. W cenę pobytu będzie wliczone pożywne śniadanie, co pozwoli nam ruszyć na poznawanie miasta z zapasami energii. Bogata komunikacja miejska pozwoli dotrzeć praktycznie w każde wartościowe miejsce na Górnym Śląsku.

Nikiszowiec

Fabryczne osiedle dla górników z początku XX wieku zachwyca wyjątkową atmosferą. Ceglane budynki i wąskie zaułki powstały dla górników kopalni Giesche. Zakład już nie istnieje, ale zabytkowa dzielnica pozostała i zachwyca magicznym układem urbanistycznym. W momencie powstania Nikiszowiec był wzorem architektury użytkowej. Warto pospacerować uliczkami dzielnicy i poczuć unikalny klimat rewolucji przemysłowej. W okolicy znajduje się kultowa Cafe Byfyj, gdzie warto wpaść na ciastko, kluski śląskie albo boczek z jabłkiem i ziemniakami.

Dolina Trzech Stawów i Giszowiec

Po posileniu się warto odwiedzić pobliskie tereny zielone. Dolina Trzech Stawów to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Katowic. Park został założony wokół trzech sztucznych zbiorników wodnych, ale z czasem stał się miejscem siedlisk kilku gatunków chronionych płazów i miejscem żerowania ptaków. Obecnie stawów jest ponad 10, liczne są także lokale gastronomiczne. W Dolinie znajdziemy też ścieżki rowerowe, "rolkostradę", przystań wodną i boiska do siatkówki plażowej. Tutaj odpoczywają Katowice. Giszowiec jest pełen urokliwych domów jednorodzinnych z początku ubiegłego wieku. Skąpane w zieleni uliczki to również świetne miejsce na spacer.

Strefa Kultury

Rozległy teren dawnej kopalni "Katowice" został zrewitalizowany i przemieniony w bardzo nowoczesną wizytówkę miasta. Znajduje się tam siedziba Muzeum Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Koncept urbanistyczny powala, ponieważ stanowi niemal perfekcyjne połączenie "starego" z "nowym". W tym samym miejscu zobaczymy świetnie zachowany szyb kopalniany, a obok przeszklone elewacje i trawniki na dachach. Żeby obejrzeć wystawy w Muzeum musimy zjechać 14 metrów pod ziemię. Tuż obok znajdują się kolejne symbole Katowic - ogromny blok mieszkalny Superjednostka i hala widowiskowa Spodek. Na terenie Strefy Kultury, bo tak nazywa się zrewitalizowany teren kopalni, odbywa się także festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice.

Szlak moderny

Fani architektury docenią takie perły, jak Drapacz Chmur z 1934 roku, dom profesorów, czy Kino Rialto. Razem na szlaku znajduje się 16 obiektów. Perły międzywojennej architektury do dziś zachwycają nowoczesnością i wizjonerstwem. Warto odwiedzić Katowice, by zobaczyć je na własne oczy.