Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia soli w WieliczceKopalnia Soli w Wieliczce, niedaleko Krakowa jest jedną z największych i najciekawszych atrakcji turystycznych w naszym kraju.

Oferuje ona zwiedzanie osobom prywatnym jak i grupom zorganizowanym. Turyści indywidualni również mogą liczyć na usługę przewodnika, który opowie ciekawe historie na temat kopalni i jej dziejów. Trasa turystyczna w kopalni obejmuje zwiedzania około 20 komór o różnej wielkości.

Prawdziwą perełką na tej trasie jest oczywiście kaplica Świętej Kingi, punkt wycieczki, na jaki czekają wszyscy zwiedzający. Jeśli wybierzemy się jeszcze do pobliskiego Muzeum Zup Krakowskich, czas zwiedzania wyniesie około trzech godzin.

Warto jednak poświecić ten czas, ponieważ spędzimy go w bardzo interesujący sposób. W Kopalni można robić zdjęcia i filmować, ale należy uprzednio zapytać o zgodę. Bardzo ważne jest ten odpowiednie przygotowanie się do zwiedzenia wielickiej Kopalni Soli. Musimy pamiętać o tym, że na trasie czekają nas setki schodów do pokonania. Niezbędne jest wybranie wygodnych butów, które zapewnią nam komfortowe zwiedzanie.

Nawet jeśli na dworze jest ciepło, powinniśmy zabrać ze sobą cieplejsza odzież, na przykład sweter czy grubsza bluzę. W samej kopalni temperatura jest niższa, waha się od około 14 do 16 stopni. Jeśli ktoś jednak nie chce tylko zwiedzać kopalni, ale poczuć się jak prawdziwy górnik może oczywiście to zrobić.

Kopalnia Soli w Wieliczce umożliwia wybranie się w niezwykłą podróż trasą górniczą. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to aktywna forma spędzania czasu, wymaga więc większego zaangażowania raz wysiłku fizycznego. Każdy uczestnik wyprawy otrzymuje kombinezon, kask i resztę oprzyrządowania. Eskapada trwa około trzech godzin, ale nie łączy się na żadnym odcinku z trasą dla turystów. Kopalnia Soli w Wieliczce oferuje również ciekawe atrakcje dla szkół. Dzieci i młodzież mogą skorzystać zarówno z trasy turystycznej jak i górniczej, z zastrzeżeniem, że górnikami mogą zostać dzieci, które ukończyły 10 rok życia. To wspaniała przygoda dla każdego młodego człowieka.