Kraków wieczorami

Kraków wieczoramiPo dniu spędzonym na wędrówkach po muzeach i galeriach Krakowa, po szaleńczym fotografowaniu wszelkich możliwych zabytków, oraz zapoznaniu się z lokalną kuchnią, trzeba się zastanowić co można tam robić wieczorem, gdy słońce zajdzie już za horyzont.

W pierwszej kolejności musimy wiedzieć gdzie mieści się nasz hotel. O tym, że powinniśmy wcześniej zadbać o rezerwację noclegu w Krakowie, nie trzeba chyba nikomu zbyt długo tłumaczyć.

Przez ponad pięciu wieków Kraków był stolica Polski, królewskim miastem, które nawet po utracie swojego stołecznego charakteru nadal pozostała naukowym i kulturalnym centrum, bardzo istotnym dla kraju. Na szczęście mimo wielu kolejnych historycznych zawieruch, miasto pozostało niemal nietknięte.

Zwiedzając Kraków nie można zapomnieć o odwiedzeniu okolic Kazimierza, gdzie w ostatnich latach odrestaurowano wiele elementów dawnej dzielnicy żydowskiej, zamieszkiwane przez jedną z najbardziej różnorodnych wspólnot żydowskich w Europie. Oczywistym przystankiem jest też rzecz jasna Wawel, pamiątka dawnej chwały polskiej monarchii.

Znajduje się tam Zamek Królewski i piękna XIV-wieczna katedra. W niedalekiej okolicy warto zwiedzić zabytkowe budynki Collegium Maius, najstarszego budynku dawnej Akademii Krakowskiej, na bazie której powstał Uniwersytet Jagielloński. Wieczorem warto posnuć się po okolicach Rynku Głównego, który jest tętniącym życiem centrum miasta i idealnym miejscem na zakup pamiątek.