Krynica Morska - zabytki, atrakcje, imprezy, plaża

Krynica Morska - latarniaKrynica Morska jest znaną i cenioną miejscowością turystyczną na Mierzei Wiślanej, w województwie pomorskim i powiecie nowodworskim. To niewielkie, aczkolwiek ciekawe miasteczko. Stanowi znany i popularny kurort turystyczny oraz bazę wypadową do sąsiednich miejscowości. W Krynicy czeka na nas port, przystań oraz piękne, piaszczyste plaże. Symbolem miasteczka jest zabytkowa latarnia morska. Obecnie w miasteczku mieszka około 1300 osób.

Historia Krynicy Morskiej

Pierwsze wzmianki na temat Krynicy Morskiej pochodzą z II połowy XIII wieku. Wieś nosiła wtedy nazwę Lipa, pochodzącą od nazwy drzewa. Prawnie należała do Elbląga, później do miasta Gdańska, uruchomiono też połączenia wodne z Królewcem, dzięki czemu zyskała na znaczeniu. Po II wojnie światowej, gdy z Krynicy wyparto siły niemieckie, miejscowość znacząco się rozbudowała, nazywano ją wtedy Łysą Górą. Nazwę dzisiejszą wprowadzono jednak dopiero w 1959 roku, Krynica przestała być osiedlem, a zaczęła być wsią. Prawa miejskie otrzymała w 1991 roku.

Zabytki i atrakcje w Krynicy Morskiej i okolicach

Najważniejszym zabytkiem Krynicy jest latarnia morska, znajdująca się u wybrzeży Morza Bałtyckiego, której poprzedniczka została uruchomiona w 1895 roku i zniszczona w czasie II wojny światowej. Obecna latarnia powstała w 1951 roku i dziś jest symbolem Krynicy. Budowla ma 6 metrów średnicy w podstawie oraz nieco mniej w górnej części. Co ciekawe, wieża jest w środku… zupełnie pusta. Nie mniej jednak, jest to jedna z największych atrakcji turystycznych miasteczka. Niedaleko latarni znajduje się cmentarz radziecki. Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest Parafia Świętego Piotra Apostoła, prowadzona jest ojców Kapucynów.

Krynica Morska oraz jej okolice bogate są nie tylko w zabytki ale i wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Obszar Krynicy znajduje się w całości na terenie parku krajobrazowego. Jest to Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana i zajmuje łącznie powierzchnię ponad 40 kilometrów kwadratowych. Porastają go lasy, w przewadze są to bory sosnowe. Największa atrakcją parku jest Wielbłądzi Grzbiet, wydma o wysokości prawie 50 metrów, co czyni są najwyższą nie tylko w Polsce ale i w Europie. Jednocześnie jest to najwyższe wzniesienie na całej Mierzei Wiślanej i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicy Krynicy Morskiej.

Nie da się nie wspomnieć o najsłynniejszej ulicy w mieście, a mianowicie o ulicy Teleexpressu. To właśnie w Krynicy znany program doczekał się ulicy z własną nazwą. Odpoczywając w Krynicy, warto poznać także atrakcje okolicznych miasteczek.

Niewątpliwie prawdziwą perełką jest Muzeum Stutthof, znajdujące się w położonej niedaleko wsi Sztutowo. Powstanie muzeum jest inicjatywą byłych więźniów, którzy ocaleli i wydostali się z istniejącego tam obozu koncentracyjnego. Jego budowa rozpoczęła się we wrześniu 1939 roku i wtedy zaczęto zwozić tam więźniów, w tym kobiety oraz księży. Do obozu prowadziła tak zwana Brama Śmierci. Na terenie obozu znajdowały się komora gazowa oraz krematoria. Obóz został wyzwolony przez wojska radzieckie. W czasie funkcjonowania obozu wielu więźniów zdołało z niego uciec. Wspomnienia swoje w postaci książki spisał Wacław Mitura, jeden z ocalałych. Dziś w muzeum znajdują się pamiątki więźniów oraz wiele dobrze zachowanych obiektów.

W miejscowości znajduje się także zabytkowy kościół świętego Wojciecha. Ciekawe jest też miasteczko Stegna, którego największą atrakcją jest zabytkowy Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym znajdują się słynne organy. Każdego roku organizowany jest tutaj słynny Międzynarodowy Festiwal Organowy. Niedaleko Stegny znajduje się wieś Jantar, zwana Bursztynową Wioską. Warto przywieźć stamtąd piękne bursztyny, również w postaci biżuterii. Odbywają się tam Turnieje Plażowej Piłki Nożnej o Bursztynowy Puchar oraz Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Jeśli z kolei interesują nas kameralne wczasy, wybierzmy się do miejscowości Kąty Rybackie. Atrakcją turystyczną jest tam Rezerwat Ornitologiczny oraz zabytkowy kościół.

Wypoczynek w Krynicy Morskiej

Na turystów czeka rozbudowana baza noclegowa oraz gastronomiczna. Można zanocować w hotelu, pensjonacie, wynająć apartament lub kwaterę prywatną. Warto wybrać się na obiad do lokalnej restauracji lub spróbować świeżej ryby w pobliskiej smażalni. Przyjezdnych zachęca się do różnorodnych aktywności, w tym beztroskiego opalania się na plaży, kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych. Na turystów czekają także parki rozrywki, place zabaw, pole do minigolfa, korty tenisowe, kręgielnie, park linowy, kolejka turystyczna i wiele innych. Wieczorami z kolei czekają na nas liczne dyskoteki oraz puby z muzyką na żywo, gdzie można bawić się do białego rana. Latem odbywają się tam także liczne koncerty plenerowe.

Komentarze