Kudowa-Zdrój - uzdrowisko, sanatoria, wypoczynek, atrakcje

Kudowa-ZdrójKudowa Zdrój to znane i cenione miasteczko wypoczynkowo-uzdrowiskowe, zlokalizowane w województwie dolnośląskim, na granicy Gór Stołowych, pod czeską granicą. Leży nad potokiem Bystra. Liczy ponad 10 tysięcy mieszkańców.

Historia Kudowy-Zdroju

Pierwsze wzmianki na temat Kudowy-Zdroju pochodzą z XIV wieku, kiedy to była wsią czeską. Tutejsze wody zaczęto badań dopiero pod koniec XVIII wieku i właśnie wtedy odkryto ich zdrowotne właściwości. Kariera uzdrowiskowa Kudowy rozpoczęła się w wieku XIX, uznana była na uzdrowisko kardiologiczne, leżała wtedy na terenie Niemiec. Po II wojnie światowej o Kudowę rywalizowała Polska i Czechy, ostatecznie wygraliśmy to starcie i Kudowa-Zdrój jest dziś jednym z najbardziej znanych uzdrowisk na terenie naszego kraju.

Kudowa-Zdrój jako uzdrowisko

Uzdrowisko w Kudowie-Zdroju ma swoje początku w XVIII wieku, w kolejnym zostało powiększone oraz zmodernizowane. Od strony północnej znajdują się lasy, porastające zbocza Gór Stołowych. Od wschodu i południa zlokalizowane są liczne obiekty turystyczne, w tym pensjonaty oraz hotele. Z kolei po stronie zachodniej przebiega granica polsko-czeska. Sercem parku jest tak zwany Park Centralny, z którego odchodzą liczne alejki, prowadzące między innymi do pijalni wód zdrowotnych, fontanny, letniego teatru oraz muszli koncertowej, w której w sezonie letnim odbywają się koncerty znanych gwiazd. Od strony zachodniej w parku znajduje się staw. Park zaprojektowany został na wzór angielskich ogrodów. Znajduje się tam wiele zabytkowych budynków. Jednym z nich jest dom gościnny Zameczek, gdzie obecnie znajduje się sanatorium, powstał on w XVIII wieku. Kolejnym budynkiem wartym uwagi jest były dom zdrojowy, również dziś zaadaptowany na cele sanatoryjne, pobudowany został na początku XX wieku, znajduje się tam również teatr letni.

Prawdziwą perełką jest jednak Pijalnia Wód z początku XX wieku, widoczne są tu wpływy baroku oraz secesji. W pijalni skosztujemy dwóch typów wód, a mianowicie wody Marchlewski oraz wody Śniadecki. Woda zdrowotna Marchlewski polecana jest osobom ze schorzeniami endokrynologicznymi, w tym nadczynnością tarczycy. Jej picie jest wskazane tez po operacjach tego gruczołu. Doskonale poprawia przemianę materii, poprawia pracę nerek oraz leczy kamicę nerkową i inne stany zapalne. Jest zalecana w przypadku nadkwasoty, a także ogólnego przemęczenia oraz osłabienia organizmu, np. po długiej chorobie. Z kolei woda Śniadecki jest polecana dzieciom i młodzieży, szczególnie osobom z anemią, po urazach i zabiegach, chorym na cukrzycę, kamicę nerkową czy nadkwasotę. Zaleca się ją w stanach przemęczenia i przepracowania.

Poza budynkami parku, na uwagę zasługuje także przyroda, w tym okazałe drzewostany. Znajdują się tam znane nam gatunki, w tym świerki, buki, jesiony, w tym najstarszy jesion, liczący ponad 300 lat. Co ciekawe, w parku spotykamy także gatunki dla nas egzotyczne, które nie występują w Polsce. Spotkać tam możemy bowiem sagowce, opuncje, rododendrony, draceny, a nawet agawy i kaktusy. Wycieczka tutaj to niezwykła okazja, by zobaczyć na żywo te rośliny. Z kolei w sezonie letnim wzdłuż głównej alei pojawiają się palmy oraz liczne kwiaty, tworzące prawdziwe kolorowe dywany, stanowiące zjawiskowe tło do relaksujących spacerów.

Sanatoria - pobyty zdrowotne i rehabilitacyjne w Kudowie-Zdroju

Na terenie parku i w jego obrębie zlokalizowanych jest wiele sanatoriów oraz obiektów uzdrowiskowych. Zachęcają one do zdecydowania się na relaksujące wczasy zdrowotne, w tym pobyty dla pacjentów ze schorzeniami płuc i układu oddechowego, narządu ruchu, pacjentów endokrynologicznych czy nawet onkologicznych. Zapraszane są także osoby z problemami trawiennymi oraz borykające się z cukrzycą czy problemem otyłości. Baza zabiegowa obejmuje inhalacje, zabiegi laserowe, terapię zimnem, terapię ultradźwiękami, kąpiele lecznicze, bicze i masaże, w tym masaż klasyczny, okłady borowinowe oraz wiele typów gimnastyki.

Atrakcje w Kudowie-Zdroju oraz okolicach

W Kudowie znajduje się wiele obiektów zabytkowych, w tym układ urbanistyczny miasta z XV-XIX wieku. Zabytkami są również świątynie, w tym kaplica ewangelicka, piękny kościół św. Bartłomieja z 1384 r. w dzielnicy Kudowa-Zdrój - Czermna oraz kościół parafialny pw. św. Katarzyny z 1679 r., przebudowany w XIX w. Na miano obiektu zabytkowego zasługują dzwonnica wiejska oraz wiele pensjonatów z XIX wieku. Nie zapominajmy także o atrakcjach turystycznych, w tym ciekawym Muzeum Zabawek. Jego filia znajduje się w Krynicy-Zdroju. Z kolei w dzielnicy Czermna znajduje się słynna i tajemnicza Kaplica Czaszek. Barokowa kapliczka jest prawie w całości pokrywa we wnętrzu czaszkami i innymi autentycznymi ludzkimi kośćmi. Należą do ofiar wojen na tym terenie oraz epidemii chorób, w tym cholery. Wycieczka do Kaplicy Czaszek jest ciekawym i z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

Wypoczynek w Kudowie-Zdroju i okolicach

Kudowa-Zdrój oferuje różnorodny wypoczynek, począwszy od spokojnych pobytów w sanatorium, przez relaksujące wczasy z całą rodziną, po pełne emocji i wrażeń aktywne wypady ze znajomymi. Bliskość gór i mnogość atrakcji sprawi, że z pewnością nie zabraknie nam pomysłów na interesujące spędzenie wolnego czasu.

Komentarze