Łańcut - niezwykłe miasto i jego atrakcje

Łańcut - zamekJest jednym z piękniejszych miast, jakimi może nas oczarować Podkarpacie, a wycieczki po jego terenie mogą się okazać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii. Łańcut zachwyca, a jego atrakcje kuszą pięknem i wyjątkowym charakterem. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie zabytki koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wizyty w Łańcucie?

Łańcut i jego dzieje

Dzieje osadnictwa na terenie dzisiejszego Łańcuta sięgają XI-XIII wieku. Choć tę pierwszą osadę zniszczyli Tatarzy w trakcie wielkiego najazdu, osadnictwo szybko odżyło w tym miejscu. Dzięki temu już w czasach Kazimierza Wielkiego, około 1350 roku, mógł Łańcut otrzymać prawa miejskie. Bliskość ważnych traktów handlowych sprawiła, że ów ośrodek miejski mógł się szybko i pomyślnie rozwijać. W czasach Kazimierza Jagiellończyka Łańcut był już ważnym ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym, któremu dodatkowo nadano bardzo ważne w średniowieczu prawo – przywilej organizowania dorocznych jarmarków.

Co wiemy na temat dawnych właścicieli Łańcuta?

Pierwszym znanym właścicielem miasta był Otton z Pilczy - wojewoda sandomierski, którego nazwisko pojawia się w dokumentach z lat 60-tych XIV wieku. Zachowały się też informacje na temat zamku Pileckich, który miał stać na Łysej Górze, oraz o rozległych dobrach, którymi Pileccy mieli zarządzać właśnie z Łańcuta. W czasach Pileckich Łańcut stał się miejscem wielu ważnych wydarzeń. Często gościł tu król Władysław Jagiełło, a w czasie wojen religijnych miasto stało się ważnym ośrodkiem dla innowierców. W XVI wieku panem Łańcuta został Stanisław Stadnicki ze Żmigrodu - człowiek, który zapisał się w dziejach Polski jako "Diabeł Łańcucki". Awanturnik, znany z licznych konfliktów z okoliczną szlachtą, sprawił, iż w początkach XVII wieku znaczenie Łańcuta zmalało. Potomkowie i spadkobiercy Stadnickiego nie chcieli się zajmować rodzinnym majątkiem, dzięki czemu w 1629 roku Łańcut wraz z okolicznymi posiadłościami stał się oficjalnie własnością Stanisława Lubomirskiego.

To dzięki niemu w Łańcucie powstaje nowy zamek - nowoczesna forteca, to dzięki niemu miasto zaczyna odradzać się w dość szybkim tempie. W czasach Władysława IV Łańcut zyskuje prawo do organizacji kolejnych jarmarków, staje się też miejscem składowania ryb i wina. W czasach Lubomirskich stał się też Łańcut świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Tutejszy zamek szczęśliwie obronił się przed atakiem Szwedów, a w 1656 roku w jego murach gościł wracający z wygnania król Jan Kazimierz. Ważnym wydarzeniem było też zawiązanie tu generalnej konfederacji łańcuckiej, zgodnie z którą król mógł liczyć na wierność wojska i narodu, a jednocześnie - na pomoc w walce ze Szwedami.

Kolejnym, pomyślnym dla miasta okresem, okazała się połowa XVIII wieku. W tym czasie powstał tu zespół klasztorny Dominikanów, na co istotny wpływ miała rodzina Lubomirskich. W początkach wieku XIX wieku miasto trafiło w ręce Potockich, którzy w 1830 roku stworzyli z tutejszych dób wielką ordynację. Dzięki niej Łańcut w pierwszej połowie XIX wieku mógł się już pochwalić takimi obiektami, jak browar, cukiernia oraz fabryka wódek. Do rozwoju miasta w tym czasie przyczynia się też w znacznym stopniu budowa linii kolejowej na trasie Kraków - Lwów oraz ożywienie ruchu budowlanego.

Zarówno lata I wojny światowej, jak i lata międzywojenne, okazały się dla Łańcuta i tutejszej rezydencji okresem dość spokojnym. Trudnym okresem były natomiast lata II wojny światowej. Choć miasto nie doznało większych zniszczeń, życie straciło wielu jego mieszkańców. W lipcu 1944 roku miasto opuszczają Niemcy, ucieka stąd również hrabia Alfred Potocki - ostatni właściciel tutejszej rezydencji. Wkrótce po tych wydarzeniach do Łańcuta wkracza Armia Czerwona. W powojennej Polsce zamek Lubomirskich i Potockich stał się własnością państwa, a w jego murach urządzono muzeum. Dziś jest ono jedną z najważniejszych atrakcji miasta, które - ze względu na piękne zabytki i ciekawe dzieje - jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez wycieczki miast na terenie Podkarpacia. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Łańcut i jego atrakcje: co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Łańcut do dziś może się pochwalić historycznym układem urbanistycznym, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu dwa rynki: duży i mały. W pobliżu dużego rynku znajduje się kościół parafialny, z kolei tuż przy mniejszym ryneczku zlokalizowana jest synagoga. Zespół klasztorny Dominikanów, Muzeum Gorzelnictwa oraz dawny cmentarz żydowski - oto atrakcje, jakimi może się pochwalić Łańcut. Głównym celem wycieczki do tego miasta pozostaje jednak tutejszy zamek, uznawany za jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w całej Polsce. Wspaniała budowla otoczona parkiem zachwyca, podobnie jak i inne obiekty wchodzące w skład tego kompleksu. Wozownia, oranżeria i storczykarnia - oto atrakcje, którym w tym miejscu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Zachwyca też tutejsza kolekcja ikon, której turyści z całej Polski tak chętnie poświęcają swój czas.

Podkarpacie to wyjątkowy region, który może oczarować każdego miłośnika historii. Znajdujące się tu zabytki na każdym turyście mogą zrobić ogromne wrażenie, a takiej miejscowości, jak Łańcut, każdego zachwycą swym charakterem oraz wyjątkową atmosferą. Coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa oraz rosnąca ilość ciekawych tras turystycznych to czynniki, dzięki którym turystyka w tej części kraju może się doskonale rozwijać. Korzystają na tym turyści, dla których piękne widoki i cenne zabytki są najważniejszymi atrakcjami w trakcie krajoznawczych wypraw.

Komentarze