Majówka samochodem - poznaj tajemnice Dolnego Śląska

Tajemnice Dolnego ŚląskaDolny Śląsk to region o niezwykle ciekawej historii. Obfituje on w różnorodne zabytki, między innymi ruiny średniowiecznych zamków, pałace z XVIII i XIX wieku oraz barokowe klasztory i kościoły. By móc obejrzeć rozsiane po całym regionie atrakcje turystyczne, warto wsiąść podczas majowego weekendu w samochód i poznać jego tajemnice.

Trudno w przeciągu kilku dni zwiedzić wszystkie miejsca na Dolnym Śląsku, które są godne uwagi. Na szczęście odległości pomiędzy nimi nie są duże, dlatego jeśli wsiądziesz w auto, możesz w kilka dni obejrzeć zabytki usytuowane w różnych miejscowościach. Przygotuj trasę, zarezerwuj noclegi i sprawdź nasz poradnik - Samochodem na majówkę, o czym pamiętać?

A oto kilka propozycji wycieczek tematycznych.

Zamki piastowskie

W okresie średniowiecza w rejonie dolnego śląska wybudowano 80 zamków warownych, których głównym celem była ochrona południowej granicy Państwa Polskie. Dziś tylko niektóre z nich z nich przetrwały. Kilka obiektów takich jak Zamek Grodno, zamek Czocha, czy Kliczków, zostały odrestaurowane, można je zwiedzać a także przenocować w niezwykle klimatycznym miejscu. Część zamków to obecnie malownicze ruiny, np. w Bolkowie, Smolcu czy Grodźcu. Niestety po wielu obiektach został już niewielki tylko ślad. Warto jednak wybrać się i obejrzeć te, które funkcjonują i ukazują dawno miniony świat.

Tajemnice Dolnego Śląska

Cysterskie klasztory barokowe

Cystersi na Dolny Śląsk zostali sprowadzeni w połowie XII wieku. Dzięki funduszom pochodzącym z przynależnych do zakonu ziem oraz fundacjom książąt i możnowładców, powstałe w tym regionie klasztory cysterskie zaskakują bogactwem i mistrzostwem sztuki.

Pierwszym i największym obiektem pocysterskim jest klasztor w Lubiążu. Został założony w XII wieku i przebudowany w kresie baroku. Dziś jest jednym z największych obiektów tej klasy w Europie. Stamtąd należy się wybrać do opactwa w Henrykowie, to właśnie tu powstała Księga Henrykowska. W skład założenia wchodzą między innymi: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i Jana Chrzciciela, mauzoleum Piastów, budynki klasztorne, szpitalne oraz ogród z przynależącymi zabudowaniami. Następnie trzeba wybrać się do Krzeszowa, które jest określane mianem Europejskiej perełki baroku. Kompleks złożony jest z Bazyliki mniejszej pw Wniebowzięcia NMP, kościoła brackiego pw św. Józefa, Domu Opata oraz obiektów klasztornych i folwarcznych.

Tajemnice Dolnego Śląska

Bajkowe pałace Dolnego Śląska

Ten niezwykle malowniczy rejon przyciągał tu wielu możnych. Książęta i szlachta budowali tu liczne dwory i pałace, w których spędzali czas z dala od zgiełku wielkich miast, ciesząc się ciszą i spokojem. Na Dolnym Śląsku jest około 300 tego typu zabytków. W samej tylko Kotlinie Jeleniogórskiej jest ich ponad 30. Część z nich to już tylko ruina, ale coraz więcej obiektów jest przekształcana w urokliwe hotele czy ośrodki spa. Wycieczkę na pewno należy zacząć od największej atrakcji regionu, czyli Zamku Książ pod Wałbrzychem. Można w nim zwiedzić pięknie odnowione sale, a także zjeść romantyczna kolację oraz przenocować w hotelu zorganizowanym w oficynach pałacowych. Kolejne obiekty warte zobaczenia to między innymi: pałac na wodzie w Wojanowie, Pałac w Mysłakowicach czy Pawłowicach. Niezwykle ciekawym zabytkiem jest Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Ta wspaniała budowla zachwyca rozmachem architektonicznym i choć po wojnie została mocno zniszczona od kilku lat trwają prace mające przewrócić jej dawny blask, a obiekt już dziś jest udostępniony zwiedzającym.

Ocena: 5.0