Międzygórze to wciąż niezbyt popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów. Wydaje się, że samo położenie nie sprzyjało nigdy do tego, by działały tutaj pierwsze osady i rozwijała się turystyka górska. Rzeczywistość jest jednak inna: to miejsce, które oferuje niesamowite widoki, ogrom atrakcji i może równocześnie stanowić doskonałą bazę wypadową do innych, równie pięknych, okolicznych miejscowości, rezerwatów i parków.
Na początek troszkę historii...
Początki Międzygórza są dosyć późne. Dopiero pod koniec XVI wieku dotarli tutaj pierwsi osadnicy, którzy rozwijali swą wioskę dzięki okolicznym zasobom drewna. Przeszło 250 lat później - w 1840 roku - tereny obecnego Międzygórza zostały wykupione przez Księżną Mariannę Orańską, z pochodzenia holenderkę, która postanowiła stworzyć w tym miejscu atrakcyjną bazę letniskową poprzez zagospodarowanie i stworzenie infrastruktury noclegowej i turystycznej. XIX wiek przyniósł przełom w polskiej turystyce górskiej: atrakcyjne otoczenie szczytów, świeże powietrze i umiarkowany klimat pozwoliły na rozwijanie się sanatoriów i hoteli a warunki zimowe sprawiły, że w siłę rosło również zaplecze sportowe.
Baza noclegowa Międzygórza
Międzygórze posiada bogatą ofertę noclegową. Znajdziemy tutaj prywatne pensjonaty, luksusowe hotele, ośrodki agroturystyczne i domki letniskowe. Cennik poszczególnych miejsc różni się w zależności od wybranego standardu zakwaterowania: za domki czy kwatery zapłacimy stosunkowo niskie ceny, wybierając zaś nocleg w eleganckim obiekcie możemy poczuć prawdziwy luksus. Choć popularność Międzygórza wciąż rośnie, cenniki wielu pensjonatów są niewygórowane, a ogrom ofert z pewnością pozwoli na niskobudżetowe wakacje.
O przyrodzie słów kilka
Dla kogo więc jest Międzygórze będzie atrakcyjnym kierunkiem? Przede wszystkim dla miłośników pieszych wycieczek górskich, rodzin z dziećmi, które chcą pokazać swoim pociechom odrobinę przepięknej przyrody Sudetów oraz wszystkich sympatyków natury. Międzygórze położone jest u podnóża Śnieżnika - góry, która leży na granicy Polski i Czech. Śnieżnik to miejsce, które w sezonie letnim jest niemal obowiązkowym punktem do zdobycia przez wszystkich, którzy posiadają dobrą kondycję i nie boją się zmian pogody. Na terenie miejscowości znajduje się również Rezerwat im. Stefana Żeromskiego, w którym znajdziemy przepiękny wodospad Wilczki, który doskonale widoczny jest dzięki specjalnej platformie widokowej. Otoczenie sprzyja pieszym i rowerowym wyprawom a okoliczne lasy zapewnią wielogodzinne eskapady dla całej rodziny.
Atrakcje międzygórza, czyli co warto zobaczyć?
Międzygórze to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Drewniany kościół położony w miejscowości oraz pobliski kościół na Górze Igliczej to pozycje obowiązkowe dla miłośników architektury kościelnej. Młodszych i starszych turystów zachwyci położony na wysokości ponad 700m n.p.m. Ogród Bajek - powstały w latach 20-tych zawiera drewniane podobizny bajkowych postaci, małe altanki, totemy oraz punkty przeznaczone na zdjęcia, w których można poczuć się jak bohater ulubionego filmu animowanego. Duże wrażenie robi również zapora wodna. Wysoki na 29 i szeroki na 108 metrów zbiornik mieści aż milion metrów sześciennych wody. Nieco dalej, już na terenie Czech położona jest słynna "Ścieżka w chmurach" - jest to wysoka na 55 metrów wieża widokowa, która znajduje się na wysokości 1116 m n.p.m. Dodatkową atrakcją jest oryginalny sposób powrotu na wysokość początku wieży: każdy śmiałek może skorzystać ze zjeżdżalni, która ciągnie się na ponad sto metrów.
Aktywny wypoczynek - jak i gdzie
Wspomnieliśmy już, że Międzygórze to doskonały cel podróży dla wszystkich, którzy potrzebują aktywności także podczas urlopu. To prawda. Przez okoliczne lasy rozciąga się wiele ścieżek rowerowych, zarówno prostych, z którymi poradzą sobie także amatorzy, jak i bardziej wymagających, przeznaczonych do użytku dla zaawansowanych rowerzystów. Okoliczne lasy, zbocza i szlaki sprzyjają górskim wycieczkom krótszym i tym całodniowym. Niektóre szlaki wytyczone zostały z myślą o miłośnikach jazdy konnej a okoliczne stadniny umożliwiają także przejazdy wraz z instruktorem przez najpiękniejsze zakątki Międzygórza. Zimą swoją przystań znajdą tu wszyscy sympatycy saneczkarstwa, narciarstwa czy snowboardingu. Miejscowość posiada także bogatą ofertę wypożyczalni sprzętów sportowych: zarówno letnich, jak i zimowych.
Wycieczki dalsze i bliższe
Jeśli do Międzygórza przyjeżdżamy własnym transportem, nic nie stoi na przeszkodzie by odbyć kilka dalszych wycieczek. Najbliższe miejscowości znane przede wszystkim z bogatej oferty turystycznej to Bystrzyca Kłodzka, Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. Zaledwie 40km dzieli Międzygórze od Parku Narodowego Gór Stołowych - niesamowitego kompleksu przyrodniczego na mapie Polski. Nieco dalej (około 70km) znajduje się także Park Krajobrazowy Gór Sowich. Warto wybrać się również do Złotego Stoku, zejść pod ziemię i zobaczyć jedyny podziemny wodospad w całym kraju. To także miejsce, w którym czeka na nas podziemny spływ łodziami oraz Muzeum Przestróg, Gróźb, Uwag i Apeli, gdzie zobaczymy zbiory dziwnych, śmiesznych i osobliwych tablic informacyjnych.
Międzygórze to miejsce, które spodoba się wszystkim, którzy pragną odpoczynku od zgiełku miasta, chcą odetchnąć prawdziwie świeżym, górskim powietrzem, potrzebują aktywności fizycznej podczas urlopu i nastawieni są przede wszystkim na nieskrępowane obcowanie z naturą. To miejsce łączy w sobie elementy typowej miejscowości turystycznej, równocześnie gwarantuje większy spokój i prywatność niż większość okolicznych centrów noclegowych. Z pewnością wszyscy - młodsi i starsi - znajdą tutaj coś dla siebie i zakochają się w tym ukrytym pośród Sudetów miasteczku.
Komentarze