Wybrzeże Bałtyku jest w naszym kraju jednym z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych. Znajduje się tutaj wiele miejscowości, zarówno nad zatokami, jak i na otwartym morzu. Są to tętniące życiem kurorty, jak i miasteczka kameralne, umożliwiające spokojniejszy wypoczynek.
Jednym z popularnych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc nad Bałtykiem jest Mielno. Miasteczko, choć niewielkie, cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów, którzy odwiedzają je tłumnie każdego roku.
Kilka słów o Mielnie
Mielno to niewielka miejscowość nad Bałtykiem oraz jeziorem Jamno, położona niedaleko Koszalina. Każdego lata zamienia się w tętniący życiem kurort nadmorski, choć przez wielu nadal uważana za miejsce kameralne, idealne do spokojniejszego oraz rodzinnego wypoczynku. Swoją popularność zawdzięcza doskonałemu położeniu: znajduje się miedzy Kołobrzegiem a Darłowem, w pobliżu zaś zlokalizowanych jest wiele mniejszych miejscowości, w tym Sarbinowo, Ustronie Morskie, Łazy oraz Dąbki.
Historia Mielna
Po raz pierwszy nazwy Mielno użyto po II wojnie światowej, w 1947 roku. Miała ona nawiązywać do znaczenia słowa płytki lub mielizna. Planowano w Mielnie wybudować port ale zamierzenia nie doszły do skutku. Od początku 2017 roku wraz z pobliskim Unieściem Mielno otrzymało status miasta.
Zabytki Mielna
W mieście znajduje się kilka ciekawych zabytków, z których największym jest kościół pw. Przemienienia Pańskiego z XV wieku, który został przebudowany w XIX wieku. Poza tym, warto zobaczyć tam pensjonat przy ul. 1 Maja 13. To zabytkowy budynek drewniany z początku XX wieku. Z podobnego okresu pochodzi willa przy ul. Kościuszki 11. Miejscem spacerów mieszkańców oraz przyjezdnych jest piękny park dworski z przełomu XVIII oraz XIX wieku.
Atrakcje turystyczne Mielna i okolic
Jedną z największych atrakcji w miasteczku jest Park Linowy Tukan. Znajdują się w nim trasy o zróżnicowanym charakterze trudności. Najłatwiejsza jest trasa dedykowana dzieciom. Obejmuje ona 10 lub 18 przeszkód, które najmłodsi pokonują na wysokości 0,5 metra, a starsi odpowiednio 2 metrów ponad ziemią. Kolejna jest trasa średnia, obejmująca mniej, bo tylko 16 przeszkód ale jej pokonanie wymaga już pewnej sprawności fizycznej. Poruszamy się bowiem na zmiennych wysokościach, dochodzących do nawet 7 metrów. Na najbardziej wytrwałych czeka trasa trudna. Obejmuje ona aż 23 przeszkody, a wysokość waha się w najwyższym punkcie do nawet 12 metrów.
Jednym z symboli Mielna jest również znajdujący się przy zejściu na plażę Pomnik Morsa. Dedykowany jest on amatorom kąpieli w okresie zimowym. Na skwerku przy Urzędzie Miasta zlokalizowany jest z kolei Pomnik Jelenia. Niedaleko znajduje się zabytkowe grodzisko słowiańskie, gdzie można dowiedzieć się więcej o życiu Słowian oraz wziąć udział w pokazach walk. Atrakcją miasteczka jest również Źródełko Turysty, miejskie poidełko, które stanowi element akcji pod nazwą: Jakość w każdej kropli. W Mielnie znajdują się też zabytkowe, poniemieckie bunkry. Wiele atrakcji zapewnia również jezioro Jamno. Poza kąpielami oraz uprawianiem sportów wodnych, można poświęcać czas na przyjemne i relaksujące wędkowanie. W wodach jeziora żyje wiele ryb, w tym sandacze, karasie, szczupaki, płocie, liny oraz okonki. Na przystani wypożyczyć można oczywiście sprzęt wodny, w tym rowery wodne, łodzie oraz motorówki. W sezonie letnim po jeziorze pływają statki turystyczne. W Unieściu oraz pobliskich Chłopach znajduje się przystań rybacka. Atrakcją dla przyjezdnych jest już samo przyglądanie się codziennej pracy rybaków. Na przystani zakupić można również ryby wędzone oraz świeże. W niedaleko położonych Gąskach znajduje się zabytkowa latarnia morska z końca XIX wieku. Widok z tarasu na jej szczycie warto jest pokonania stromych schodów, prowadzących na szczyt. Atrakcję stanowią także Ogrody Hortulus w Dobrzycy. Stanowią one zbiór różnorodnych ogrodów, które w sezonie letnim mienią się wieloma kolorami. Na uwagę zasługują także Ogrody Hortulus Spectabilis. Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa oraz labirynt. Z kolei w pobliskich Łazach znajduje się Aquapark, idealny w razie niepogody na wczasach. W pobliskim Mielenku warto przejść się malowniczą Aleją Lipową.
Wypoczynek w Mielnie
Mielno kusi pięknymi, piaszczystymi plażami, płytkim morzem, malowniczą promenadą oraz zabytkami. W Mielnie znajduje się wiele hoteli, pensjonatów, apartamentów do wynajęcia oraz kwater prywatnych, które proponują wygodne noclegi dla turystów w różnych cenach. W wielu miejscach dostępna jest opcja noclegu z łazienką, możliwe jest wykupienie wyżywienia. Mielno oferuje także rozbudowaną bazę gastronomiczną, obejmującą restauracje, bary, puby oraz oczywiście tawerny i smażalnie ryb, gdzie można zjeść smaczne i świeże ryby, przyrządzane na wiele sposobów. Na wielbicieli nocnego życia czekają kluby oraz dyskoteki. W miasteczku w sezonie letnim organizowane są również koncerty plenerowe w muszli koncertowej. W Mielnie można bawić się do białego rana. Nie zapominajmy także o spacerach promenadą oraz plażą, czy to wczesnym rankiem, w ciągu dnia czy po zmroku.
Komentarze