Mikołajki - miasteczko w samym sercu Mazur

Mikołaji - panoramaMikołajki to niewielkie, aczkolwiek piękne miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim, leżące w powiecie mrągowskim, w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W Mikołajkach znajdują się dwa jeziora: Tałty oraz Jezioro Mikołajskie, które łączą się ze sobą. Na północnym wschodzie z kolei znajduje się Jezioro Łuknajno i ono także zalicza się terytorialnie do Mikołajek.

Historia Mikołajek

Mikołajkom początek dała osada pruska, która znajdowała się na tych terenach przed XIV wiekiem. Pierwsze wzmianki o miejscowości Mikołajki pochodzą z połowy XV wieku, kiedy to znajdowały się tam dwie, dobrze prosperujące karczmy, trudniące się transportem żywności oraz odzieży dla krzyżaków do miejscowości Ryn. W osadzie miał miejsce również połów ryb na eksport, co przyczyniało się do zwiększania znaczenia Mikołajek. Prawa miejskie miasto otrzymało jednak dopiero w 1726 roku, nadał je król Fryderyk Wilhelm I. Na Mikołajki złożyły się trzy mniejsze osady, a nazwa pochodzi od patrona miasta, świętego Mikołaja. Gdy w połowie XIX wieku uruchomiona została żegluga mazurska, miasto dodatkowo zyskało na znaczeniu. Początek wieku XX to czas powstania połączeń kolejowych miedzy Mikołajkami a innymi, dużymi miastami regionu, w tym Orzyszem oraz miastem powiatowym, Mrągowem. Jeszcze przed II wojną światową miasto było znanym i cenionym kurortem turystycznym. Niedaleko Mikołajek znajdowała się specjalna placówka, która zbierała informacje na temat tego, co dzieje się na froncie wschodnim i przekazywała dane do Adolfa Hitlera, który stacjonował w pobliskim Wilczym Szańcu. Po zakończeniu II wojny światowej Mikołajki ponowne stały się częścią naszego kraju. Dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na Mazurach.

Zabytki w Mikołajkach

W Mikołajkach znajduje się wiele zabytkowych obiektów, z których najciekawszym jest z pewnością kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, pobudowany w stylu klasycystycznym. Powstał w połowie XIX wieku. Pod koniec stulecia dobudowano wieżę zegarową. Na uwagę zasługuje oczywiście także wnętrze świątyni z pięknymi organami i wieloma obrazami. Wiele cennych przedmiotów znajduje się także w kościelnym skarbcu, jednym z nich jest kielich mszalny z XVIII wieku. W mieście warto zobaczyć także kościół Matki Bożej Różańcowej. Jest to świątynia rzymskokatolicka. W czasie II wojny światowej i po niej była tu remiza, później stajnia dla wojskowych koni. W prezbiterium kościoła znajduje się piękna scena Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, które prawdopodobnie miało miejsce w roku 1877. W kościele znajdują się dwa dzwony, pierwszy z nich nazwany jest Ave Maria, drugi nosi imię papieża Jana Pawła II. Cennym zabytkiem w Mikołajkach jest także znajdujący się tutaj cmentarz żydowski.

Atrakcje turystyczne w Mikołajkach

Mikołajki oferują nam wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Muzeum Reformacji Polskiej. Znajduje się tam wiele cennych druków, dotyczących reformacji na tych terenach. Muzeum może poszczycić się bogatym zbiorem czasopism. Warto wybrać się także na rynek w Mikołajkach. Znajduje się tam fontanna z królem Sielawem, która uznawana jest za symbol miasteczka. Prawdziwym hitem w Mikołajkach jest jednak Park Tropikana w Hotelu Gołębiewskim. Można zrelaksować się tam po dniu zwiedzania. Znajdują się tam basen sportowy, rekreacyjny, basen z hydromasażami, basen szkolny oaz basenik dla dzieci. Warto korzystać także z jacuzzi, saun, jaskini śnieżno-lodowej, jaskini solnej, tężni czy zakosztować wrażeń a nowoczesnych zjeżdżalniach. W sezonie letnim na wielbicieli kąpieli czekają baseny zewnętrzne. Park posiada również nowocześnie wyposażoną siłownię. Wiele atrakcji czeka na nas także w okolicy miasteczka. Warto wybrać się do oddalonego o kilka kilometrów od Mikołajek Rezerwatu Przyrody Jezioro Łuknajno. Ochronie podlega tam zarówno fauna, jak i flora. Świat zwierząt rezerwatu jest wyjątkowo zróżnicowany, spotkać tam można płazy, w tym salamandry, ropuchy i żaby. Żyje tam wiele gatunków chronionych ptaków, między innymi: perkozy, nury, rybołowy, kaczki, żurawie, a nawet mewy i rybitwy! Prawdziwą atrakcją są jednak łabędzie. Jeśli chodzi o ssaki, na terenie parku spotkać możemy jenoty, lisy, kuny, łasice, tchórze, dziki, sarny, łosie i piżmaki. Flora rezerwatu obejmuje szuwary wokół jeziora oraz zbiorowiska leśne: łąki i lasy wierzbowe. Znajdują się tutaj także rozległe torfowiska.

Wypoczynek w Mikołajkach

Wypoczynek w miejscowości Mikołajki należy do przyjemnych i relaksujących. Nawet w najbardziej gorącym sezonie nie powinno nam przeszkadzać towarzystwo rzeszy turystów. Mikołajki, mimo rosnącej popularności jako kurort wakacyjny, zachowały kameralny klimat i sprzyjają spokojnym wczasom w pojedynkę, ukochaną osobą, rodziną czy przyjaciółmi. Czeka na nas wiele zabytków i atrakcji, zarówno w samych Mikołajkach, jak i okolicach. Nie zapominajmy także o pięknych okolicznościach przyrody, w tym mazurskich jeziorach. Sprzyjają one relaksującemu odpoczynkowi na plażach oraz uprawianiu sportów wodnych. Warto wybrać się także w rejs żaglówką. W Mikołajkach znajduje się przystań żeglarska, gdzie można wypożyczyć żaglówki, jak i inny sprzęt wodny. Na turystów czekają liczne hotele, pensjonaty, apartamenty oraz kwatery prywatne. W restauracjach, barach oraz tawernach można smacznie zjeść, warto uraczyć się świeżą rybą, przyrządzaną na wiele sposobów. Wieczorami czekają na nas dyskoteki oraz puby z muzyka na żywo. Nie zapominajmy także o imprezach kulturalnych, a tych w Mikołajkach nie brakuje. Co roku odbywa się tam słynny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, a także regaty oraz festiwal szantowy. Mikołajki w lipcu świętują też dni miasta, organizowane są koncerty plenerowe znanych gwiazd. Wrzesień to czas dożynek gminnych.

Mikołajki to niewielkie ale niezwykle ciekawe miasteczko w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Wiele się tu dzieje i to nie tylko w sezonie letnim. Warto odwiedzić Mikołajki ze względu na ich ciekawa historię. Można również uczynić z miasteczka bazę wypadową w inne rejony Mazur.

Komentarze

Jachty na Mazurach
Mikołajki to jedno z najpiękniejszyc h miast na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wspaniała architektura, bliskość przepięknych jezior oraz liczba imprez sprawia, że od dawna są one tytułowane "żeglarską stolicą Polski"
https://toczarter.pl/