Mity i fakty o Poznaniakach

PoznańPoznań - miasto doznań. Takie jest popularne porzekadło na temat tego miasta. Rzeczywiście - miasto ma wiele do zaoferowania. Poczynając od pięknych budowli jak choćby Stary Browar - słynna galeria handlowa oraz zamki aż po ciekawe wydarzenia kulturalne. Dodać do tego trzeba fakt, że Poznań to zadbane, a co za tym idzie ładne miasto.

Ale czymże by były estetyka i kultura, gdyby ludzi nie było na nie stać. W dobie kryzysu Poznań wydaje się być miastem niemal nietkniętym. Choć pewnie nie wszyscy podzielą tę opinię rynek pracy w Poznaniu pozytywnie się wyróżnia na tle pozostałych regionów Polski. Jednak na temat samych Poznaniaków narosło wiele mitów. Czy słusznie?

Często słyszymy, że Poznaniacy są skąpi, choć oni sami twierdzą, że są oszczędni i gospodarni. Powstała nawet pewna anegdota. Otóż jak wynaleziono drut aluminiowy? Rzucono taką monetę pomiędzy dwóch Poznaniaków. Czy to skąpstwo czy gospodarność - jest to sprawa dyskusyjna. Niemniej jednak sam Poznań wydaje się być dobrze prosperującym miastem. I był takim od zarania polskich dziejów. Na przestrzeni stuleci nierzadko pozytywnie się wyróżniał na tle innych rejonów Polski. Co nie oznacza, że inne części kraju nie są godne uwagi. Polska to ciekawy kraj i w każdym jego zakątku znajdziemy coś ciekawego. Ale wróćmy do Poznaniaków. Co by nie mówić lepiej chyba być skąpcem mającym jakieś oszczędności niż kimś, kto wydaje pieniądze bez opamiętania i potem narzeka, że mu na wszystko brakuje.

Kolejny zarzut pod adresem Poznaniaków to to, że są oni hermetyczni i specyficzni. A mówiąc jaśniej osobom spoza Poznania ciężko jest się tam zaaklimatyzować. Choć niektórym to przychodzi łatwo, a inni po pewnym czasie opuszczają Poznań. Jak widać warto poznać lokalne zwyczaje, aby potem nie być zdziwionym. Poznaniacy na przykład goszcząc kogoś u siebie dają mu kapcie. Różnie jest to odbierane. Dla jednych jest to wygoda, dla niektórych dziwny zwyczaj. Takie tam zasady panują. Co więcej wydaje się, że chyba wszyscy Wielkopolanie są pod pewnymi względami podobni.

W tym miejscu warto sobie zadać pewne pytania. Jeżeli chcemy udać się do Poznania - pierwsze pytanie to w jakim celu. Czy tylko na chwilę coś załatwić czy na dłużej - pracować tam. Często ludzie z mniejszych i biedniejszych miejscowości migrują do Poznania. Nie ma się czemu dziwić - praca w Poznaniu generalnie jest, a specjaliści mogą znaleźć tam ciekawą pracę, w której będą mogli wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Warto wspomnieć o tym, że w mniejszych miejscowościach często nie jest możliwe. Jednak warto trochę poznać Poznań, aby nie przeżyć szoku wywołanego różnicą kulturową. A może lepiej migrować do Warszawy? To taka mała prowokacja - podobno Poznaniacy nie lubią mieszkańców Warszawy. Cóż, Poznań jest pod pewnym względem bardziej klarowny. Wiadomo kim jest Poznaniak. Natomiast jeśli chodzi o ludzi z Warszawy to nie wiadomo tak do końca kim oni są. Tam znajdziemy ludzi w przeróżnych zakątków Polski.

Poznań, jak i cała Wielkopolska to region mający swoje zwyczaje i coś w rodzaju kodeksu postępowania. Cały rejon żyje swoim rytmem. Mity na ich temat wynikają z rozbieżności i niezrozumienia. Stąd też warto ich trochę poznać, aby uniknąć rozczarowań.

Autor: www.poznaniacy.eu.

Komentarze