Muszyna - beskidzkie uzdrowisko w dolinie Popradu

MuszynaMuszyna jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w tej części kraju oraz kurortem, który miłośnikom zdrowego stylu życia znany jest doskonale. Muszyna to jedna z najciekawszych miejscowości, jakimi może się pochwalić Beskid Sądecki, a jej atrakcje skutecznie przyciągają uwagę gości. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po terenie tej miejscowości.

Muszyna - wyjątkowy skarb w dolinie Popradu

Choć w dolinie Popradu na brak atrakcji nie można narzekać, Muszyna zasłużyła sobie na szczególne wyróżnienie. Piękna okolica oraz liczne atrakcje sprawiły, że stała się ona wyjątkowo popularnym celem turystycznych wypraw. Dobre zagospodarowanie oraz łatwość, z jaką można tu znaleźć noclegi, dodatkowo pomogły miejscowym w walce o zainteresowanie letników. Efekt? W miejscu, w którym Poprad łączy się z Muszynką i Szczawnikiem, rozwinęła się ważna miejscowość turystyczna oraz uzdrowisko, które znane jest w całej Polsce. Co warto wiedzieć na jego temat?

Z kart historii

Muszyna jest jedną z tych miejscowości, które mogą się pochwalić długą i ciekawą historią. Sięga ona czasów średniowiecza. W tym czasie Muszyna mogła się pomyślnie rozwijać, na co spory wpływ miała bliskość ważnych szlaków handlowych. W dokumentach pierwsze wzmianki o Muszynie pojawiają się w początkach XIII wieku. Wynika z nich, że tutejsza warownia spełniała ważną rolę już w czasach Piastowskich, a to potwierdza średniowieczny rodowód współczesnej Muszyny. W swych dziejach była Muszyna własnością i biskupów krakowskich, i króla. Po buncie Jana Muskaty dobra tutejsze zostały skonfiskowane przez Władysława Łokietka, co miało istotny wpływ na dalszy rozwój miasta. Ośrodkiem miejskim z prawdziwego zdarzenia stała się przecież Muszyna z woli Kazimierza Wielkiego, który też zezwolił na lokację tego miasta na prawie niemieckim. Cenną pamiątką z czasów Kazimierza Wielkiego są też ruiny zamku, które dumnie wznoszą się nad miastem. W czasach Władysława Jagiełły Muszyna i sąsiadujące z nią dobra znów stały się własnością biskupów krakowskich, w imieniu których zarządzał nimi etatowy starosta. Państwo muszyńskie przez lata cieszyło się pomyślnym rozwojem. Posiadało własne wojsko, mające zapewniać Muszynie przede wszystkim ochronę w razie ataku ze strony Węgier, mogło się też pochwalić sprawnie działającymi sądami. Niestety, pomyślny rozwój państwa muszyńskiego został zahamowany przez państwa zaborcze i prowadzoną przez nie politykę. W okresie zaborów Muszyna stała się jednym z wielu prowincjonalnych miasteczek, które ponownie ożywiło się dopiero w okresie międzywojennym. Gdy w 1932 roku na terenie miasta odkryto źródła mineralne, zaczęła się uzdrowiskowa kariera tej miejscowości. Po zakończeniu II wojny światowej powstała tu cała dzielnica uzdrowiskowa, na terenie której do dziś budowane są nowe sanatoria i ośrodki spa. Tu każdy może znaleźć noclegi dla siebie i swych bliskich, każdy może też skorzystać z leczniczych zabiegów. A co z tymi, którzy preferują piesze i krajoznawcze wycieczki? I na nich czeka w Muszynie wiele atrakcji. Na które z nich warto postawić?

Muszyna i jej zabytki: co koniecznie trzeba zobaczyć?

O potędze dawnego państwa muszyńskiego do dziś przypomina nam wiele ciekawych zabytków. Co warto tu zobaczyć? Jednym z najpiękniejszych punktów na mapie tego miasta jest rynek, ozdobiony kapliczkami świętego Floriana i świętego Jana Nepomucena. W pobliżu rynku można zobaczyć najważniejszy zabytek sakralny na terenie miasta. Jest nim kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca, który powstał jako część miejskich umocnień. Kto zajrzy do jego wnętrza, ten będzie mógł ujrzeć gotycką figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem – cenne dzieło sztuki z XV wieku, uznawane za jeden z ciekawszych przykładów twórczości artystów ze szkoły sądeckiej. Inną atrakcją jest dawny zajazd, w którego murach ma obecnie swą siedzibę Muzeum Regionalne. Jest ono miejscem wyjątkowo atrakcyjnym dla miłośników historii i etnografii, a dzięki prezentowanym tutaj zabytkom każdy z nas może w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat historii i kultury tej części Beskidu Sądeckiego. Co jeszcze warto zobaczyć? Kto chce odwiedzić miejsce znane z archeologicznych znalezisk, a jednocześnie nacieszyć się pięknymi widokami na Muszynę oraz dolinę Popradu, ten koniecznie powinien wybrać się na zamkowe wzgórze. Czekają tu ruiny muszyńskiego zamku, wzniesionego jeszcze w czasach Kazimierza Wielkiego. Zniszczona w XVII wieku budowla jest cennym zabytkiem i świetnym punktem widokowym, zatem wizyta na terenie muszyńskiego zamku jest obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po tej części Beskidów. Nie brak też w Muszynie pamiątek związanych ze społecznością żydowską, przy czym największe wrażenie na turystach wywiera stary cmentarz żydowski. Zachowane tu macewy intrygują ciekawymi formami i bogatą symboliką, a panująca w tym miejscu atmosfera na każdym może zrobić ogromne wrażenie.

Muszyna to wyjątkowe uzdrowisko i miejscowość, której atrakcje turystyczne z pewnością zasługują na lepsze poznanie. Kto postanowi spędzić tu wczasy, ten żałować nie będzie. Wspaniałe widoki, cenne zabytki i moc miejsc, w których można znaleźć noclegi w dobrych warunkach i w przystępnej cenie - oto walory, dzięki którym Muszyna już dawno podbiła serca polskich turystów.

Komentarze

www.domzogrodem.eu
Ogrody biblijne w Muszynie to jedna z najnowszych atrakcji na terenie tego miasta, a jednocześnie jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu w Polsce. Ogrody muszyńskie zajmują powierzchnię ponad 1 ha. Ponieważ sąsiadują z kościołem parafialnym, każdy z nas trafi do nich bez problemów. Teren ogrodu podzielony został na pięć części, przy czym największe zainteresowanie wzbudza Ogród Krajobrazów Biblijnych. Ciekawie prezentują się też takie atrakcje, jak Ogród Historii Zbawienia czy Ogród dla Zakochanych. Wielką ciekawostką jest też źródło, które zostało odkryte na terenie ogrodów w 2016 roku. To źródło „Maryja”, przy którym powstała sezonowa pijalnia wód mineralnych.