Na aktywny weekend w Bieszczady

BieszczadyWolne weekendy to dobra okazja, by wykorzystać czas na odpoczynek. Aktywny wypad w Bieszczady brzmi znakomicie! Oto gdzie warto zajrzeć i spędzić aktywnie czas blisko przepięknej natury.

 

Szlaki w Bieszczadach dla lubiących piesze wędrówki

Wyjeżdżając na weekend, warto najpierw zastanowić się, jaki rodzaj atrakcji będzie dla nas najbardziej interesujący. Jeżeli lubimy aktywny wypoczynek, warto postawić na konkretne szlaki turystyczne i zdobycie celu. Przy okazji można poznać region pod względem kultury oraz lokalnej kuchni i zobaczyć coś nowego. Dla aktywnych Bieszczady na weekend mają naprawdę wiele do zaproponowania, a wśród atrakcji nie może zabraknąć zdobycia Tarnicy. To najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach, a jego wysokość wynosi 1346 m n.p.m.

Najszybciej można dostać się na szczyt z Wołosatego, a sama trasa nie jest zbyt wymagająca. Poradzą sobie nawet te osoby, które nie mają dużej wprawy w chodzeniu po górach. Z Wołosatego pokonanie trasy na Tarnicę zajmuje najmniej czasu i jest stosunkowo łatwe. Ambitni turyści chętnie wybierają nieco bardziej wymagające rozwiązanie, zaczynając wejście z Ustrzyk Dolnych. Tarnica jest gwiazdą wśród tutejszych szczytów, trzeba więc liczyć się, że spotkamy po drodze wielu innych chętnych podziwiania panoramy z góry.

Bieszczady

Chatka Puchatka jak nowa!

Połonina Wetlińska znajduje się na wysokości 1255 m n.p.m. Przy ładnej pogodzie i dużej przejrzystości powietrza ze szczytu można dostrzec sąsiednie Tarty. Szlak również nie wymaga specjalnych umiejętności i można liczyć na spacerowe tempo zamiast wysokogórskiej wspinaczki. Niedawno otwarte zostało schronisko Chatka Puchatka po trzyletnim remoncie. W zasadzie to prace remontowe były tak zaawansowane, że to legendarne miejsce zbudowano na nowo. Po kilku latach przerwy obiekt oficjalnie został oddany do użytku, o czym można się przekonać, wybierając wypad w Bieszczady na weekend.

Tak gruntowna modernizacja Chatki Puchatka była częścią dużego projektu dotyczącego bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej. W efekcie nie tylko Chatka Puchatka wypiękniała i odzyskała swój blask, ale również uporządkowano ścieżki turystyczne. W schronisku powstało stałe stanowisko dla Straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego i na pewno nie zabraknie również miejsca dla ratowników GOPR.

Łyk lokalnej kultury w bieszczadzkich muzeach

W Bieszczady na weekend warto udać się nie tylko po aktywność fizyczną i ładne widoki, ale również spędzić, choć odrobinę czasu, na lepszym poznaniu korzeni tego regionu. Jest ku temu znakomita okazja, ponieważ znajdziemy tu liczne muzea i rezerwaty przyrody m.in.:

  • Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych,
  • Centrum Ursa Maior,
  • Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych,
  • Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górze.

Zatrzymując się w Sanoku, warto natomiast zwiedzić Zamek Królewski, Muzeum Turystyki Górskiej PTTK oraz Galerię Zdzisława Beksińskiego. Wszystkie polecane atrakcje, a zwłaszcza Tarnica czy Połonina Wetlińska, są na tyle przyjazne, że można pokonać szlak razem z dziećmi.

Komentarze