Na co zwrócić uwagę, wybierając operatora wyjazdów wakacyjnych dla dzieci?

Wyjazdy wakacyjne dla dzieciSamodzielny wyjazd dziecka na obóz, czy kolonie to bardzo ważny moment w życiu całej rodziny. Jeden z kamieni milowych na drodze dorastania. Również dla nas, jako kompetentnych, spokojnych, dających oparcie rodziców. Radość z samodzielności dziecka trudno przecenić. Buduje ona poczucie własnej wartości, zachęca do dalszego poznawania i zdobywania świata. Rodziców napawa dumą i spokojem. Paradoksalnie umacnia więź dziecka z rodzicem, czyniąc ją dojrzalszą. Samodzielne wyjazdy wiążą się jednak ze stresem, nawet lękiem. Nie bez powodu.

"Jeżeli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności (…) Radość tryumfu i szczęście samodzielności." - Janusz Korczak

Nawet jeżeli jesteśmy pewni, że to dobry moment, stoimy przed jeszcze jednym trudnym wyzwaniem. Musimy również zaufać temu, kto przez najbliższy czas przejmie opiekę nad naszym dzieckiem, zapewni mu fantastyczne wspomnienia i da apetyt na kolejne.

Biura podróży prześcigają się w liczbie ofert wyjazdowych dla dzieci. Nie wszystkie jednak mają w swoim pakiecie jakość i pełen spokój.

Dlaczego?

Zawieźć może wiele czynników. Nieuczciwość i niekompetencja to podstawowe zagrożenia. Można spotkać się również z tezą, że nie wszystko da się przewidzieć.

Niestety spontanicznie wymyślane przez organizatorów "koła ratunkowe" bardzo rzadko są adekwatne do sytuacji. Dzieci czują, że opiekunowie nie mają planu i niestety czują się lekceważone. Szybko przeskakują na "zajęcia własne" i sięgają po niezastąpioną elektronikę. Czy właśnie o to nam chodzi wysyłając dziecko na samodzielny wyjazd?

Dobry organizator dużo wcześniej przygotowany jest na wszelkie ewentualności. Po pierwsze zapewnia sprawdzone atrakcje, po drugie do swojej kadry przyjmuje osoby nie tylko odpowiedzialne, ale przede wszystkim kreatywne, które nie tylko nie boją się pracy z dziećmi, ale przede wszystkim czerpią z tego przyjemność.

Dziś katalogi organizatorów zawierają setki mniej lub bardziej autorskich profili tematycznych, fantastycznych baz wypadowych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i wiele atrakcji. Wybierając wyjazd dla naszego dziecka warto porównać wiele ofert, zwracając uwagę nie tylko na zdjęcia, lokalizację i cenę.

Czym się zatem kierować przy wyborze organizatora wycieczki dla dzieci?

Przede wszystkim - rozmawiajmy z dzieckiem. To, co nam wydaje się atrakcyjne, wcale nie musi być atrakcyjne dla dziecka. Zaangażowanie w procesie wyboru sprawia, że dziecko czuje większą radość z nowej przygody. Oczywiście zanim przedstawimy propozycje naszemu dziecku, warto dokonać pierwszej selekcji.

Podstawowe rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

 • Pozwolenie / koncesja

Niby oczywista sprawa, że instytucja organizująca wyjazdy dla dzieci ma do tego prawo. Traktujemy to tak naturalnie, że często nawet do głowy nie przyjdzie nam sprawdzić. A warto, bo ryzyko i nieprzyjemne sytuacje często wiążą się właśnie z tym podstawowym brakiem.

Firma organizująca wyjazdy powinna działać legalnie.

MEN przygotowało specjalną stronę, na której można sprawdzić czy organizator danego przedsięwzięcia działa zgodnie z prawem. Jeżeli figuruje w spisie, oznacza to, że miejsce spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa, a kadra posiada odpowiednie kwalifikacje.

 • Zaświadczenie z kuratorium

Organizator wakacji musi mieć pozwolenie z kuratorium na organizowanie wypoczynku w danym miejscu i terminie. Sprawdzić to możemy w kuratorium oświaty właściwym dla miejsca wypoczynku dzieci.

Jeżeli kolonie są organizowane nad wodą, organizator musi posiadać również zgodę sanepidu na korzystanie z kąpieliska.

 • Odpowiednie dokumenty

Nawet przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego operatora, możemy mieć wgląd w dokumenty, które podpisujemy przy zawarciu umowy :

 • Karta kolonijna (do wypełnienia przez rodzica, powinna zawierać dokładne dane rodziców, informacje o miejscu ich przebywania podczas pobytu dziecka na obozie, informację o stanie zdrowia dziecka, o tym jakie leki przyjmuje, czy może brać udział we wszystkich zajęciach, oraz miejsce na wszelkie informacje, które mogą rodzicowi wydać się istotne do przekazania, również informację od pielęgniarki szkolnej o kalendarzu szczepień dziecka, opinia wychowawcy klasy; a przy obozach specjalistycznych, zwłaszcza sportowych karta powinna zawierać również opinię lekarza)

 • Umowa z organizatorem (zawiera dokładny termin wyjazdu i powrotu, czas podróży, liczbę noclegów i dni wypoczynku, harmonogram zajęć, liczbę i rodzaj posiłków, lokalizację ośrodka, dokładną cenę wyjazdu z informacją, czy w jej skład wchodzi ubezpieczenie i koszt zajęć dodatkowych)

 • Regulamin imprezy (warto przeczytać go wspólnie z dzieckiem, by wcześniej zapoznało się z zasadami panującymi na wyjeździe)

 • Kadra

W ostatnich latach przepisy na temat kwalifikacji kadry opiekuńczej uległy pewnym zmianom (szczegółowe informacje na ich temat można znaleźć na stronie Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej). Warto zapytać organizatora o kwalifikacje i doświadczenie kadry. Na prośbę rodzica organizator ma obowiązek przedstawić odpowiednie dokumenty.

Należy sprawdzić również ile dzieci przypada na jednego opiekuna. Ilość ta nie może przekraczać 20 (przy dzieciach powyżej 10 lat) lub 15 (przy młodszych). Jeżeli na wyjeździe będą dzieci niepełnosprawne, liczba ta spada poniżej 15.

Kierownikiem obozu może zostać jedynie nauczyciel, instruktor harcerski (w stopniu podharcmistrza włącznie) lub osoba, która ma minimum trzyletni staż pracy wychowawczej.

Wychowawca natomiast może być nauczycielem, studentem kierunku pedagogicznego, absolwentem kursu dla wychowawców kolonijnych, instruktorem PTTK, trenerem i instruktorem sportowym.

Jeżeli obóz lub kolonia organizowane są za granicą, przynajmniej kierownik i jeden z wychowawców musi znać język obcy, którym swobodnie mogą się porozumieć na terenie danego kraju.

W przypadku wyjazdu nad wodę, oprócz wychowawcy konieczna jest również obecność ratownika WOPR.

 • Opieka medyczna

Zapewnienie opieki medycznej przez organizatora wyjazdu jest sprawą bezdyskusyjną. Idealną sytuacją jest stała opieka lekarza i pielęgniarki na terenie obiektu. Jeżeli na ośrodku obecna będzie jedynie pielęgniarka, sprawdźmy, czy uczestnicy kolonii mają zapewnioną opiekę medyczną w najbliższej placówce medycznej w okolicy i jak daleko znajduje się ona od miejsca pobytu dzieci.

Obowiązkowo dzieci muszą być objęte ubezpieczeniem NNW.

 • Strona www

Sprawdźmy, czy biuro ma swoją stronę internetową.

Warto zwrócić uwagę czy dane adresowe i kontaktowe podane na stronie są aktualne. Czy zawierają pełne dane kontaktowe firmy oraz czy widnieje na niej numer aktualnej polisy ubezpieczeniowej.

Na stronie powinna być dostępna pełna oferta wyjazdowa, łącznie z wyszczególnionymi programami i turnusami, opisami, zdjęciami i filmami.

Świetnie, jeżeli mamy możliwość obejrzenia bieżącej prezentacji z trwających obozów i kolonii.

 • Różnorodność oferty

Różnorodność ofert dobrze świadczy o organizatorze, szczególnie kiedy jest ona nie tylko przemyślana, ale przede wszystkim sprawdzona na każdym poziomie. Organizowanie różnego rodzaju wycieczek szkolnych, zimowisk, Zielonych Szkół itp. oznacza, że firma nie jest jedynie "sezonowym tworem", powstałym do szybkiego wzbogacenia się w jedno lato.

 • Opinie

Nie obawiajmy się sprawdzić opinii o organizatorze na forach, portalach opinii, portalach społecznościowych, wśród znajomych. Ważne jest, czy biuro ma aktywne i aktualne fora społecznościowe, oznacza to m.in. że swoją działalność prowadzi bez żadnych przerw.

 • Chęć współpracy

Niebagatelną rolę odgrywa kontakt z pracownikiem biura. To, czy dostajemy szybką i wyczerpującą odpowiedź na nasze pytania. Empatia i chęć pomocy pracownika biura to dobry znak, daje nadzieję na to, że kadra obozu, czy kolonii również została wybrana starannie. Brak profesjonalizmu na starcie nie wróży najlepiej.

 • Kontakt do kierownika kolonii, wychowawców

Rodzic ma prawo przed zakupieniem oferty porozmawiać z nimi bezpośrednio. W momencie, gdy kupujemy wyjazd z dużym wyprzedzeniem i kadra nie jest jeszcze zebrana, pilnujmy terminu, kiedy będziemy mogli skontaktować się z nimi. W końcu to oni będą bezpośrednio odpowiadać za jakość wyjazdu i samopoczucie naszego dziecka. Pierwsze wrażenie, które na nas zrobią jest bardzo ważne.

Wieloletnie doświadczenie i stali klienci to najlepszy list polecający każdej firmy. Zadowolony rodzic wraca do miejsca, do ludzi, o których wie, że może spokojnie powierzyć im swoje dziecko.

Jeżeli dobrze wybierzemy organizatora i starannie zaplanujemy pierwszy wyjazd dziecka, kolejne będą już tylko wyczekiwaną atrakcją.

Dobry operator wycieczki to gwarancja sukcesu

To dlatego rodzice, którzy są zadowoleni z pierwszej kolonii lub obozu trzymają się firmy, której zaufali przez kolejne lata.

Warto poświęcić trochę czasu i uwagi. Organizujemy w końcu nie tylko wakacje, wspieramy dziecko w samodzielności, dajemy szansę na niezapomnianą przygodę i zapewniamy najpiękniejsze wspomnienia naszych dzieci.

Grafika Hamak Tur

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez firmę hamak-tur.pl specjalizującej się w organizacji wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży, zgodnie z zasadą wychowanie przez sport.