Najciekawsze miejsca Krakowa

Magiczny KrakówKraków - dawna stolica Polski - miasto o niesamowitej historii, kulturze i atmosferze. Bez względu na to, czy planujemy tam krótki kilkudniowy pobyt, czy dłuższy, atrakcji nie brakuje. Prócz zabytków architektonicznych - w tym niesamowitej ilości obiektów sakralnych, Kraków ma nam do zaoferowania szereg innych atrakcji - muzea, parki, zoo, teatry, wydarzenia kulturalne, festiwale i wiele innych. Ponadto doskonałe zaplecze gastronomiczne połączone z dobrze rozwiniętym zakwaterowaniem, sprawia, że Kraków jest chętnie odwiedzany nie tylko przez Polaków, ale i przez wielu zagranicznych turystów.

Zabytkowe domy i pałace, place, kościoły, a do tego lokalne specjalności na straganach, przyjemne kawiarenki, wieczorne wydarzenia kulturalne, czego chcieć więcej? Warto zatem odwiedzić Kraków i na własne oczy przekonać się, jaki jest. Kilka szczególnych punktów dobrze jest włączyć do swojej trasy.

Magiczny Kraków

Rynek Główny

Główny Plac miasta, również najbardziej tętniący życiem, najokazalszy i i otoczony najznakomitszymi budynkami. To właśnie w okół niego znajduje się Ratusz, Sukiennice, jak i Bazylika Najświętszej Marii Pany. Rynek Główny to także najważniejsze miejsce pod względem pokazów, performance’ów, jak i przemówień politycznych.

Sukiennice

Magiczny Kraków

Okazały, jasny budynek znajdujący się w centralnym punkcie Rynku Głównego to zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowgo - UNESCO. Sukiennice powstały w XV wieku, służyły za miejsce wymian kupieckich. Międzynarodowy handel płótnami, suknami oraz innymi wyrobami odbywał się tam regularnie, a pozostałości dawnego klimatu widoczne są do dziś. Wciąż w wewnętrznych pasażach Sukiennic nabyć można wiele pamiątek, szkatułek oraz innych wyrobów regionalnych.

Bazylika Najświętszej Marii Pany - Kościół Mariacki

Magiczny Kraków

W jednym z rogów Rynku Głównego znajduje się Bazylika Najświętszej Marii Pany. To w niej umieszczony jest zabytkowy, drewniany ołtarz Wita Stwosza. Ponadto ściany zdobione są freskami Jana Matejki. Całość gotyckiej budowli dopełniona jest wspaniałymi witrażami, które doskonale oświetlają wnętrze przepięknej bazyliki.

Podziemia Rynku

Nie tylko część naziemna Rynku Głównego ma coś do zaoferowania. Również pod ziemią znajduje się kilka atrakcji. Nie tak dawno otwarte Muzeum Historyczne Miasta Krakowa prezentuje stałą wystawę poświęconą dawnym dziejom Krakowa.

Kościół Świętego Wojciecha

Kolejnym godnym uwagi obiektem na Rynku Głównym jest Kościół Świętego Wojciecha. XI wieczny kościół wzniesiony w stylu romańskim, to miejsce odwiedzane tłumnie przez kupców i handlarzy średniowiecznych, którzy przybywali do Krakowa na targi. Kościół ten zwany jest także Kościołem Świętego Adalberta.

Brama Floriańska

XIV wieczna, gotycka brama zlokalizowana przy drodze prowadzącej do Kościoła Mariańskiego, tuż za Barbakanem. Początkowo miała pełnić rolę obronną przed najazdami Turków.

Barbakan

Fortyfikacja pochodząca z XV wieku, to jedno z nielicznych zabudowań tego typu w całej Europie. Barbakan pełnił funkcję obronną miasta i strzegł dostępu do serca dawnego Krakowa.

Kościół Świętych Piotra i Pawła

Pierwszy barokowy kościół Krakowa powstały w XVI wieku. Wzniesiony dla jezuitów przez króla Zygmunta III Wazę. Ciekawostką, jaką znaleźć można we wnętrzu kościoła jest najdłuższe w Polsce wahadło Foucault’a.

Wawel

Magiczny Kraków

Wzgórze wraz z Katedrą oraz zamkiem, to symbol Krakowa. Muzeum na Wawelu zwiera unikalne zbiory sztuki, wspaniałe kolekcje obrazów, mebli oraz antyków. Sam Zamek, który jest wpisany na listę UNESCO, to najczęściej odwiedzany zamek na terenie Polski. Kryje w sobie ogrom historii, pamiątek oraz legend. Katedra na Wawelu, jest natomiast najważniejszym obiektem sakralnym Polski. W jednej z wież katedry umieszczony jest największy w Polsce dzwon - Dzwon Zygmunta, który powstał w XVI wieku. Jego waga przekracza 10 ton, a średnica sięga 2 metrów. W Katedrze na Wawelu pochowane są także najznakomitsze postaci historyczne, regenci, artyści oraz bohaterowie narodowi.

Teatr Juliusza Słowackiego

XIX wieczny teatr wzniesiony w stylu barokowym, w swoim repertuarze ma wiele uznanych przedstawień, reżyserów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Collegium Maius

Najstarsze collegium najstarszego Uniwersytetu w Polsce. To tu nauki pobierał sam Mikołaj Kopernik! Wspaniałe dziedzińce doprowadzą zwiedzającego do zlokalizowanego na terenie collegium Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Muzeum Czartoryskich

To właśnie ono skrywa najwspanialsze dzieła sztuki z całej Europy. Bogata kolekcja malarstwa i broni to tylko dodatek do słynnej "Damy z łasiczką" Leonarda da Vinci oraz "Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandt'a.

Kazimierz krakowski

Obszar wpisany na listę UNESCO - teren zamieszkiwany swego czasu przez społeczność żydowską. Tu znajdziemy także synagogi, z których dwie funkcjonują do dnia dzisiejszego.

To tylko niektóre z atrakcji Krakowa. W pobliżu głównych punktów turystycznych znajdziemy także krakowskie zoo, Kopiec Kraka, czy też Planty. Na chcących zrobić dalsze wycieczki w okolicach, czeka Kopalnia Soli w Wieliczce, Ojcowski Park Narodowy, jak również pobliski Oświęcim.

Wieczorem, bogata oferta gastronomiczna i kulturalna nie pozwoli nikomu się nudzić.

Magiczny Kraków

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem sprzedawacz.pl (https://sprzedawacz.pl/m_krakow/).

Ocena: 5.0