Najgłębsze jeziora w Polsce

Czarny StawLiczne naturalne i sztuczne akweny wodne w Polsce sprawiają, że możemy wypocząć zdala od przeludnionych kurortów, jak i w samym ich sercu, by cieszyć się towarzystwem innych turystów. Wiele wrażeń zyskamy, planując swój urlop nad najgłębszymi polskimi jeziorami - Hańczą, Drawskiem, Wielkim Stawem i Czarnym Stawem.

Hańcza

Jezioro to króluje we wszystkich statystykach opisujących najgłębsze jeziora w Polsce, niezależnie od tego, jakie wyniki badań przyjmiemy. Według różnych szacunków bowiem głębokość tego akwenu waha się od 106 m do 113 m. Najczęściej spotykaną wartością jest jednak 108,5 m. Taki wynik sprawia, że jest to najgłębsze jezioro Niżu Środkowoeuropejskiego, który pod względem krajobrazowym stanowi jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów w Europie.

Jezioro znajduje się na Suwalszczyźnie i objęte jest ochroną rezerwatową Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Dostęp do akwenu nie jest jednak ograniczony dla turystów. Co więcej, można w nim nurkować. Średnia głębokość na poziomie 36 metrów oraz krystalicznie czysta woda, zapewniająca bardzo dobrą widoczność, od lat przyciąga nad Hańczę miłośników odkrywania podwodnego świata.

Pod względem morfologicznym, jest to jezioro rynnowe, a z uwagi na piaszczysto-żwirowe dno, roślinność akwenu jest uboga. Spotkać tu można za to wiele ciekawych gatunków ryb, których występowanie jest raczej charakterystyczne dla górskich potoków oraz zimnych wód. Szczupaki, miętusy, sielawy, strzelby potokowe czy też sieje to tylko niektóre ryby żyjące w jeziorze. Hańcza stanowi zatem raj także dla miłośników wędkowania.

Jezioro posiada niesamowitą aurę. Wszystko dzięki polodowcowemu krajobrazowi, który jest pełen niewielkich wzniesień, zagłębień terenu i charakterystycznych głazów narzutowych. Okoliczne lasy i łąki obfitują w roślinność, grzyby oraz owoce leśne. W trakcie pieszych wędrówek spotkać można również dzikie zwierzęta. Piękne widoki, ślady budownictwa pozostawione przez średniowieczny lud Jaćwingów oraz bliskość natury od lat przyciągają nad Hańczę wierne grono turystów.

Drawsko

Maksymalna głębokość jeziora na poziomie 82,2 metrów sprawia, że Drawsko plasuje się na drugim miejscu rankingu najgłębszych jezior w Polsce. Położone jest w województwie zachodniopomorskim na terytorium gminy Czaplinek.

Akwen objęty jest ochroną Drawskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego znajdują się rezerwaty oraz pomniki przyrody, a także obiekty uznane za dziedzictwo kulturowe Polski.

Jezioro dzięki urozmaiconej linii brzegowej, będącej wynikiem skrzyżowania wielu rynien polodowcowych, przyciąga amatorów żeglarstwa, którzy z łodzi mogą podziwiać piękno tutejszej roślinności. Powierzchnia jeziora jest podzielona na kilkanaście części, dlatego każdy turysta może znaleźć idealny do odpoczynku i rekreacji zakątek.

Drawsko zyskało również miano jeziora tajemnic. W wielu miejscach tuż pod taflą wody znajdują się polodowcowe głazy i zatopione drzewa. Akwen skrywa także szczątki łodzi, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Znaleźć tu można drewniane barki sprzed wieków, jak i metalowe pozostałości po II Wojnie Światowej. Nie brakuje również nieco bardziej współczesnych wraków, które osiadły na dnie jeziora, a ich wydobycie z uwagi na głębokość jeziora jest utrudnione.

Ciszę i spokój gwarantuje północna część jeziora, nieco bardziej oddalona od głównych szlaków komunikacyjnych. Doskonale nadaje się zatem na samotny wypad na ryby, romantyczny weekend we dwoje czy też wyciszający wypoczynek dla całej rodziny.

Wielki Staw Polski

To trzecie najgłębsze jezioro w Polsce, położone w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach Wysokich. Jego maksymalna głębokość sięga 79,3 m, a według nowszych badań 80,3 m. Wyróżnia się nie tylko lokalizacją, ale również zieloną barwą i dobrą przejrzystością, zwłaszcza w porównaniu z innymi stawami znajdującymi się w Dolinie.

Wielki Staw powstał w okresie plejstocenu, kiedy to doszło do konfluencji lodowcowej, czyli połączenia się kilku jęzorów lodowcowych w jeden, właśnie w miejscu, w którym dzisiaj leży akwen. Jego cechą charakterystyczną są strome brzegi i uboga szata roślinna, która odradza się po okresie intensywnego wypasu owiec w przeszłości. Na tle kosodrzewiny wyróżnia się pojedynczy okaz modrzewia.

Akwen wodny dobrze prezentuje na tle krajobrazu górskiego. W okolicy znajduje się również wiele mniejszych oczek wodnych, które nie posiadają swych nazw. Nad Wielkim Stawem Znajduje się również najstarszy szałas w Tatrach.

Czarny Staw pod Rysami

Ten zajmujący czwarte miejsce pod względem głębokości akwen wodny jest zarazem najdalej wysuniętym na południe jeziorem w Polsce. Znajduje się w Tatrach, w Dolinie Rybiego Potoku. Nazywany jest również Czarnym Stawem nad Morskim Okiem. Jego maksymalna głębokość sięga 76,4 m.

Surowe warunki życia, w tym zwłaszcza niska temperatura oraz brak pożywienia sprawiają, że nie ma w nim ryb, przez co akwen często określany jest jako jezioro śmierci. Chłód panujący w tym miejscu nie przeszkadza jednak roślinności, której ciekawe okazy można spotkać na brzegach. Skalnica odgiętolistna, mietlica alpejska, turzyca skąopokwiatowa czy też wiechlina tatrzańska to tylko niektóre przykłady pięknej flory żyjącej nad Czarnym Stawem pod Rysami.

Komentarze