Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Polska - piekne miejscaNajpiękniejsze miejsca w Polsce

Wiele osób wyjeżdża na wakacje czy nawet krótki urlop za granicę, zapominając zupełnie o tym, jak wiele pięknych miejsc znajduje się w naszym kraju. Zanim wyjedziemy za granicę, warto więc poznać swój kraj i wszystkiego jego najciekawsze miejsca.

Zacznijmy od północy, od Morza Bałtyckiego.

Polskie morze

Nad samym wybrzeżem znajduje się wiele, interesujących miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Warto wybrać się do Świnoujścia, skąd można zdecydować się na wyprawę promową.

Atrakcją turystyczną miasta jest tutaj latarnia morska. W znajdujących się niedaleko Międzyzdrojach, koniecznie musimy przejść się słynną Aleją Gwiazd, gdzie zobaczyć można pamiątkowe gwiazdy z odciskami dłoni znanych osób. Jadąc dalej na wschód, docieramy do Kołobrzegu. To miejscowość uzdrowiskowa, znana wielu kuracjuszom, spragnionym świeżego, morskiego powietrza, bogatego w jod. Jeszcze dalej znajdują się niewielkie, ale klimatyczne nadmorskie miejscowości, pozwalające na spokojny wypoczynek.

Warto wybrać się do Łeby, leżącej w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego i podziwiać słynne wydmy. Sercem wybrzeża bałtyckiego jest jednak Trójmiasto. Największe miasto, Gdańsk, jest miastem portowym, ale jednocześnie i ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tam wiele zabytków, w tym pomnik Neptuna, patrona miasta, jak również Dwór Artusa, Żuraw czy zabytkowe kamieniczki na Starym Mieście. Warto zobaczyć również pomnik Bohaterów Westerplatte. Gdynia z kolei jest miastem typowo portowym. Przechadzki po nabrzeżu są bardzo przyjemne o każdej porze roku. Sopot, miasteczko wypoczynkowe, kusi pięknymi plażami i słynnym molem, będącym ulubionym miejscem spacerów.

Polskie pojezierza

Jeśli od morza wolimy jeziora, z pewnością spodobają się nam polskie pojezierza. Licznymi jeziorami kusi Pojezierze Wielkopolskie, Pomorskie z Borami tucholskimi, jak i Pojezierze Mazurskie, zwane Zielonymi Płucami Polski. Polskie jeziora oferują możliwość uprawiania sportów wodnych, plażowanie, jak również przyjemne spacery po okolicznych lasach. Najpopularniejszymi dyscyplinami sportowymi, uprawianymi na pojezierzach są kajakarstwo oraz żeglarstwo.

Podlasie

Nie zapominajmy również o Podlasiu, tak często pomijanym na turystycznej mapie Polski. Na tym terenie widoczne są wpływy kultury naszych wschodnich sąsiadów. Warto wybrać się, aby poznać inna kulturę i religię. Wiele akacji kryją w sobie również duże, polskie miasta.

Duże polskie miasta

Koniecznie musimy zwiedzić Warszawę, stolicę ale i Kraków, Wrocław, Poznań czy Łódź. Znajduje się tam wiele zabytków, w tym zamki, pałace czy pomniki. Jednymi z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju są krakowski Rynek, warszawskie Stare Miasto czy poznańska Malta. Atrakcjami turystycznymi i jednocześnie symbolami naszego kraju stały się pałac Kultury i Nauki w Warszawie i krakowski Kościół Mariacki.

Klasztor Jasnogórski

Poruszając się dalej na południe, docieramy do Częstochowy. Nad tym pięknym miastem góruje Klasztor Jasnogórski, będący jednym z symboli narodu polskiego. Na uwagę zasługuje również Jura Krakowsko-Częstochowska, uwielbiana przez amatorów długich spacerów. Znajduje się tam wiele ciekawych miejsc, w tym ruin zamków. Każdy z nich kryje w sobie interesującą historię.

Polskie góry

Jeśli ktoś kocha góry, w naszym kraju z pewnością znajdzie miejsce, które pozwoli mu na przyjemny wypoczynek. Sudety ze Śnieżką zapewniają wiele atrakcji, począwszy od wędrówek po szczytach, po spokojne spacery rozległymi dolinami. Bieszczady z kolei kuszą spokojem, ciszą i kontaktem z naturą. W Tatrach możemy zdecydować się na zdobywanie szczytów, zwiedzanie jaskiń czy wędrowanie dolinami. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer po zakopiańskich Krupówkach, gdzie zakupimy oryginalne pamiątki dla siebie i swoich bliskich. Polskie góry są także rajem dla wielbicieli sportów zimowych. Można uprawiać tu narciarstwo, saneczkarstwo czy jeździć na łyżwach.

Polska obfituje w ciekawe, piękne miejsca, które warto zobaczyć, aby dowiedzieć się więcej o historii naszego kraju, jak i lepiej go poznać. Polska sprawi, że z pewnością nie będziemy się nudzić, bez względu na to, czy przed nami jest krótki urlop czy długie wakacje.

Komentarze