Największe jeziora w Polsce

ŚniardwyPolska jest krajem, w którym natura zaskakuje różnorodnością krajobrazów, a jednym z jej największych skarbów są jeziora. Wśród nich można znaleźć prawdziwe giganty, które zachwycają swoją rozległością, malowniczym otoczeniem i bogactwem przyrody. Jeziora nie tylko przyciągają turystów, ale również stanowią ważny element ekosystemu oraz kultury regionów, w których się znajdują.

Pobyt nad jeziorem gwarantuje aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody i choć liczba akwenów w Polsce jest imponująca (około 7081), to stanowią one zaledwie 1% powierzchni całego kraju. Które z polskich jezior mogą zatem pochwalić się największymi rozmiarami?

Top 5 największych jezior w Polsce

W poniższym zestawieniu przedstawiamy pięć największych jezior w Polsce - wodne giganty, które wyróżniają się nie tylko powierzchnią, ale także swoim znaczeniem przyrodniczym i rekreacyjnym. Od mazurskich krajobrazów po nadbałtyckie rozlewiska, każde z tych jezior ma swoją unikalną historię i charakter. Zapraszamy do odkrywania!

Jezioro Śniardwy

To najokazalsze ze wszystkich jezior w Polsce zajmuje powierzchnię 113,4 km2. Położone jest w województwie warmińsko mazurskim i wraz z innymi akwenami (Seksty, Kaczerajno, Warnołty), będącymi właściwie zatokami głównego zbiornika, stanowi system wodny, idealny do żeglugi.

Śniardwy

Uważać należy jedynie na głazy narzutowe, które znajdują się pod powierzchnią wody i mogą wyrządzić szkody łodziom, doprowadzając do ich zatopienia. Problem stanowią również silne podmuchy wiatru. Dlatego mniej wprawieni żeglarze powinni wybierać spokojniejsze wody.

Pod względem morfologicznym, Śniardwy to jezioro polodowcowe morenowe. Powstało w zagłębieniu pomiędzy wzniesieniami moren czołowych oraz obniżeniu moreny dennej. Jego cechami charakterystycznymi, oprócz imponującej powierzchni, jest również mała głębokość, łagodne brzegi oraz rozwinięta linia brzegowa. Takie ukształtowanie sprawia, że jest idealne pod względem rekreacyjnym i wypoczynkowym.

Dostęp do jeziora ogranicza jednak strefa sitowia, a w niektórych miejscach także i silny stopień zabagnienia. Piękne widoki rekompensuję jednak te niedogodności. Ponadto akwen obfituje w różne gatunki ryb, a nad jego brzegami często można spotkać dzikie ptaki i zwierzęta.

Jezioro Mamry

Podobnie jak Śniardwy, Mamry leżą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w województwie warmińsko-mazurskim. Dzięki powierzchni 102,8 km2 uplasowały się na drugim miejscu pod względem wielkości. Jest to jezioro polodowcowe morenowe, co sprawia, że podobieństw pomiędzy Śniardwami i Mamrami jest więcej. Oba akweny mają małą głębokość, rozwiniętą linię brzegową oraz  łagodne brzegi.

Jezioro Mamry

Cechą charakterystyczną jeziora Mamry jest zróżnicowanie dna - liczne zagłębienia, płycizny, głazy narzutowe oraz roślinność wynurzona uatrakcyjniają jego strukturę. Piękny krajobraz to zasługa podmokłych brzegów, które w części porastają lasy będące siedliskiem dzikiej zwierzyny oraz ptactwa, w tym kolonii kormoranów. W pobliskich zagajnikach znaleźć można także wiele grzybów i owoców leśnych.

Akwen Mamry to zespół 6 jezior, zespolonych ze sobą przesmykami. W przeszłości stanowiły one oddzielne zbiorniki, jednak wraz z podniesieniem się poziomu wody o kilka metrów doszło do ich połączenia. Ponadto, na jeziorze znajdują się 33 wyspy, w tym największa Wielkich Jezior Mazurskich - Upałty (67 ha).

Jezioro Łebsko

To trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce - 71,4 km2. Znajduje się w województwie pomorskim, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to akwen przybrzeżny, który powstał w wyniku podniesienia się poziomu Bałtyku i zalanie okolicznych łąk. Północny jego brzeg wyznacza Mierzeja Łebska.

Jezioro Łebsko

W zbiorniku często można zaobserwować proces mieszania się wód słonych i słodkich. Z tego względu jezioro to zalicza się do akwenów polimiktycznych. Jego zasolenie może sięgać nawet 3 promili. Co ciekawe, powierzchnia jeziora stale się zmniejsza. Łebsko bowiem w wyniku akumulacyjnej działalności przepływającej przez niego rzeki Łeby systematycznie zarasta. Problemem jest również piasek, który nawiewany przez wydmy, osadza się na północnym brzegu jeziora.

W okresie wakacyjnym na jeziorze realizowane są rejsy pasażerskie, zaś część jeziora jest udostępniona dla miłośników wędkowania. W otoczeniu zbiornika znajduje się wiele ścisłych rezerwatów, stąd też nie wykorzystuje się go masowo jako miejsca do uprawiania sportów wodnych. Rozciągający się z brzegów widok na piaszczyste wydmy wynagradza jednak te niedogodności.

Jezioro Dąbie

Jezioro to znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w granicach Szczecina, na osiedlu Dąbie. Jego powierzchnia obejmuje 56 km2, co sprawia, że jest to czwarte jezioro w Polsce pod względem wielkości. Pod względem morfologicznym jest to zbiornik deltowy, co oznacza, że powstało na obszarze delty rzecznej, pomiędzy wałami brzegowymi poszczególnych odgałęzień Odry.

Jezioro Dąbie

Cechami charakterystycznymi jeziora Dąbie są mała głębokość, zaawansowany proces zarastania oraz dobrze rozwinięta linia brzegowa. W niektórych miejscach jednak brzegi są zabagnione. Na jeziorze znajduje się kilka wysp, posiadających łączną powierzchnię 1389 ha. Co więcej, jest to jedyne jezioro w Polsce, które umożliwia dostęp statków pełnomorskich.

Jezioro Miedwie

Z powierzchnią 35,3 km2 jezioro to uplasowało się na piątym miejscu pod względem wielkości zwierciadła wody. Położone jest w województwie zachodniopomorskim na Pobrzeżu Szczecińskim, a dokładnie w jego południowo-zachodniej części.

Jezioro Miedwie

Stanowi pozostałość Zastoiska Pyrzyckiego - akwenu o dużych rozmiarach, gdzie w przeszłości gromadziły się wody topniejącego się lądolodu. Podjęte działania melioracyjne systematycznie jednak zmniejszały wielkość zbiornika, w wyniku czego powstało kilka jezior o zróżnicowanej powierzchni, w tym zbiornik Miedwie.

Brzegi jeziora są bezleśne i częściowo bagniste. W akwenie żyje wiele różnych gatunków ryb, w tym płoć, sandacz, leszcz, karp, krąp, szczupak, okoń, jaź, lin czy też miętus. Bogata fauna sprawia, że jest to zbiornik popularny wśród pasjonatów wędkarstwa.

50 największych jezior w Polsce - tabela

Nazwa jezioraPowierzchnia (km²)Województwo
Śniardwy113.4warmińsko-mazurskie
Mamry102.8warmińsko-mazurskie
Łebsko71.4pomorskie
Dąbie56.0zachodniopomorskie
Miedwie35.3zachodniopomorskie
Jeziorak32.2warmińsko-mazurskie
Niegocin26.0warmińsko-mazurskie
Gardno24.7pomorskie
Jamno22.4zachodniopomorskie
Gopło21.5kujawsko-pomorskie
Wigry21.2podlaskie
Roś18.9warmińsko-mazurskie
Tałty18.3warmińsko-mazurskie
Nidzkie18.2warmińsko-mazurskie
Drawsko17.8zachodniopomorskie
Wielimie17.5zachodniopomorskie
Bukowo17.4zachodniopomorskie
Rajgrodzkie15.0podlaskie
Wdzydze14.6pomorskie
Druzno14.5warmińsko-mazurskie
Lubie14.4zachodniopomorskie
Żarnowieckie14.3pomorskie
Charzykowskie13.6pomorskie
Selmęt Wielki12.7warmińsko-mazurskie
Narie12.4warmińsko-mazurskie
Powidzkie11.7wielkopolskie
Raduńskie11.2pomorskie
Orzysz10.7warmińsko-mazurskie
Wicko10.6zachodniopomorskie
Łańskie10.4warmińsko-mazurskie
Pile9.8zachodniopomorskie
Dadaj9.8warmińsko-mazurskie
Wulpińskie9.6warmińsko-mazurskie
Ińsko9.6zachodniopomorskie
Pluszne Wielkie9.3warmińsko-mazurskie
Drwęckie8.8warmińsko-mazurskie
Sasek Wielki8.7warmińsko-mazurskie
Kisajno8.1warmińsko-mazurskie
Sławskie8.1lubuskie
Junosza7.9warmińsko-mazurskie
Głębokie7.9zachodniopomorskie
Wydmińskie7.9warmińsko-mazurskie
Lubiąż7.6warmińsko-mazurskie
Jezioro Solińskie7.3podkarpackie
Jezioro Goczałkowickie7.0śląskie
Jezioro Żywieckie7.0śląskie
Jezioro Czorsztyńskie7.0małopolskie

Komentarze