Największe jeziora w Polsce

ŚniardwyPobyt nad jeziorem gwarantuje aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody i choć liczba akwenów w Polsce jest imponująca (około 7081), to stanowią one zaledwie 1% powierzchni całego kraju. Które z polskich jezior mogą zatem pochwalić się największymi rozmiarami?

Śniardwy

To najokazalsze ze wszystkich jezior w Polsce zajmuje powierzchnię 113,4 km2. Położone jest w województwie warmińsko mazurskim i wraz z innymi akwenami (Seksty, Kaczerajno, Warnołty), będącymi właściwie zatokami głównego zbiornika, stanowi system wodny, idealny do żeglugi.

Uważać należy jedynie na głazy narzutowe, które znajdują się pod powierzchnią wody i mogą wyrządzić szkody łodziom, doprowadzając do ich zatopienia. Problem stanowią również silne podmuchy wiatru. Dlatego mniej wprawieni żeglarze powinni wybierać spokojniejsze wody.

Pod względem morfologicznym, Śniardwy to jezioro polodowcowe morenowe. Powstało w zagłębieniu pomiędzy wzniesieniami moren czołowych oraz obniżeniu moreny dennej. Jego cechami charakterystycznymi, oprócz imponującej powierzchni, jest również mała głębokość, łagodne brzegi oraz rozwinięta linia brzegowa. Takie ukształtowanie sprawia, że jest idealne pod względem rekreacyjnym i wypoczynkowym.

Dostęp do jeziora ogranicza jednak strefa sitowia, a w niektórych miejscach także i silny stopień zabagnienia. Piękne widoki rekompensuję jednak te niedogodności. Ponadto akwen obfituje w różne gatunki ryb, a nad jego brzegami często można spotkać dzikie ptaki i zwierzęta.

Mamry

Podobnie jak Śniardwy, Mamry leżą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w województwie warmińsko-mazurskim. Dzięki powierzchni 98,5 km2 uplasowały się na drugim miejscu pod względem wielkości. Jest to jezioro polodowcowe morenowe, co sprawia, że podobieństw pomiędzy Śniardwami i Mamrami jest więcej. Oba akweny mają małą głębokość, rozwiniętą linię brzegową oraz  łagodne brzegi.

Cechą charakterystyczną jeziora Mamry jest zróżnicowanie dna - liczne zagłębienia, płycizny, głazy narzutowe oraz roślinność wynurzona uatrakcyjniają jego strukturę. Piękny krajobraz to zasługa podmokłych brzegów, które w części porastają lasy będące siedliskiem dzikiej zwierzyny oraz ptactwa, w tym kolonii kormoranów. W pobliskich zagajnikach znaleźć można także wiele grzybów i owoców leśnych.

Akwen Mamry to zespół 6 jezior, zespolonych ze sobą przesmykami. W przeszłości stanowiły one oddzielne zbiorniki, jednak wraz z podniesieniem się poziomu wody o kilka metrów doszło do ich połączenia. Ponadto, na jeziorze znajdują się 33 wyspy, w tym największa Wielkich Jezior Mazurskich - Upałty (67 ha).

Łebsko

To trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce - 70,2 km2. Znajduje się w województwie pomorskim, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to akwen przybrzeżny, który powstał w wyniku podniesienia się poziomu Bałtyku i zalanie okolicznych łąk. Północny jego brzeg wyznacza Mierzeja Łebska.

W zbiorniku często można zaobserwować proces mieszania się wód słonych i słodkich. Z tego względu jezioro to zalicza się do akwenów polimiktycznych. Jego zasolenie może sięgać nawet 3 promili. Co ciekawe, powierzchnia jeziora stale się zmniejsza. Łebsko bowiem w wyniku akumulacyjnej działalności przepływającej przez niego rzeki Łeby systematycznie zarasta. Problemem jest również piasek, który nawiewany przez wydmy, osadza się na północnym brzegu jeziora.

W okresie wakacyjnym na jeziorze realizowane są rejsy pasażerskie, zaś część jeziora jest udostępniona dla miłośników wędkowania. W otoczeniu zbiornika znajduje się wiele ścisłych rezerwatów, stąd też nie wykorzystuje się go masowo jako miejsca do uprawiania sportów wodnych. Rozciągający się z brzegów widok na piaszczyste wydmy wynagradza jednak te niedogodności.

Dąbie

Jezioro to znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w granicach Szczecina, na osiedlu Dąbie. Jego powierzchnia obejmuje 54,08 km2, co sprawia, że jest to czwarte jezioro w Polsce pod względem wielkości. Pod względem morfologicznym jest to zbiornik deltowy, co oznacza, że powstało na obszarze delty rzecznej, pomiędzy wałami brzegowymi poszczególnych odgałęzień Odry.

Cechami charakterystycznymi jeziora Dąbie są mała głębokość, zaawansowany proces zarastania oraz dobrze rozwinięta linia brzegowa. W niektórych miejscach jednak brzegi są zabagnione. Na jeziorze znajduje się kilka wysp, posiadających łączną powierzchnię 1389 ha. Co więcej, jest to jedyne jezioro w Polsce, które umożliwia dostęp statków pełnomorskich.

Miedwie

Z powierzchnią 35 km2 jezioro to uplasowało się na piątym miejscu pod względem wielkości zwierciadła wody. Położone jest w województwie zachodniopomorskim na Pobrzeżu Szczecińskim, a dokładnie w jego południowo-zachodniej części.

Stanowi pozostałość Zastoiska Pyrzyckiego - akwenu o dużych rozmiarach, gdzie w przeszłości gromadziły się wody topniejącego się lądolodu. Podjęte działania melioracyjne systematycznie jednak zmniejszały wielkość zbiornika, w wyniku czego powstało kilka jezior o zróżnicowanej powierzchni, w tym zbiornik Miedwie.

Brzegi jeziora są bezleśne i częściowo bagniste. W akwenie żyje wiele różnych gatunków ryb, w tym płoć, sandacz, leszcz, karp, krąp, szczupak, okoń, jaź, lin czy też miętus. Bogata fauna sprawia, że jest to zbiornik popularny wśród pasjonatów wędkarstwa.

Komentarze