Najwyższe szczyty w Polsce

Najwyższe góry w PolsceGórskie wędrówki to najlepszy sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w malowniczej scenerii. Ważnym ich aspektem jest jednak odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Jeśli jest ono bardzo dobre, warto udać się na szlaki prowadzące na najwyższe szczyty w Polsce - Rysy, Mięguszowiecki Szczyt, Niżnie Rysy oraz Mięguszowiecki Szczyt Czarny.

Rysy - 2499 m n.p.m.

Góra ta leży w Tatrach Wysokich, na granicy polsko-słowackiej. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy (środkowy) znajduje się na terytorium Słowacji. Północny wierzchołek góry ma wysokość 2499 m n.p.m i stanowi najwyższy szczyt Polski. Jednocześnie wyznacza on południową granicę naszego kraju.

Masyw Rysów znajduje się południowy wschód od Morskiego Oka, a u jego podnóży leżą malownicze doliny – Mięguszowiecka, Białej Wody oraz Rybiego Potoku. Każda z nich swą niepowtarzalną rzeźbą terenu ujawnia wpływ lodowców, a bogata fauna i flora tych miejsc uprzyjemnia wędrówkę.

Rysy to jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów w Polsce. Wszystko dzięki niesamowitej panoramie, która roztacza się z góry – przy dobrej widoczności dostrzeżemy miejsca oddalone nawet o 100 km od najwyższego punktu Polski, w tym Kraków. Ze szczytu możemy podziwiać także 13 dużych jezior tatrzańskich oraz aż 130 wierzchołków górskich, zlokalizowanych nie tylko w Tatrach, ale także innych pasmach górskich.

Na szczyt można wejść dwoma szlakami turystycznymi - polski rozpoczyna się w schronisku nad Morskim Okiem, słowacki zaś w schronisku nad Popradzkim Stawem. Wejście od strony polskiej charakteryzuje się dobrym ubezpieczeniem. Aby dostać się na wierzchołek Rysów, wymagane jest jednak odpowiednie przygotowanie kondycyjne i turystyczne.

Rysy przyciągają także miłośników wspinaczki. Od strony wschodniej ze szczytu opada bowiem 500-metrowa ściana skalna z licznymi drogami wspinaczkowymi. Jak na tak wysoko położoną górę, Rysy mogą pochwalić się niezwykle bogatą szatą roślinną. Nie tylko liczba okazów jest imponująca, ale także ich zróżnicowanie. Występowanie tak rzadkiej flory jak ukwap karpacki czy też wiechlina tatrzańska uprzyjemni każdą wędrówkę. Kozice, świstaki oraz lisy to stali bywalcy góry, których również można obserwować podczas wchodzenia na szczyt.

Mięguszowiecki Szczyt - 2438 m n.p.m.

Jest to drugi pod względem wielkości szczyt w Polsce. Podobnie jak Rysy, znajduje się w Tatrach Wysokich i przebiega przez niego granica polsko-słowacka. Leży on pomiędzy dwoma innymi wierzchołkami - Cubryną oraz Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim. Góry oddzielają malownicze przełęcze, na które nie prowadzą żadne szlaki turystyczne.

Cechą charakterystyczną Mięguszowieckiego Szczytu są ściany, które opadają pionowo na około 900 metrów. Góra posiada dwa wierzchołki - wschodni i główny. Wschodnia ściana wschodniego wierzchołka opada w kierunku Wielkiego Kotła Mięguszowieckiego, inaczej nazywanego Bańdziochem.

Znajduje się w nim największy w Polsce płat wiecznego śniegu - Lodowczyk Mięguszowiecki. Wykazuje on cechy charakterystyczne dla lodowca szczątkowego i jest widoczny znad Morskiego Oka. Do akwenu opada północna część Mięguszowieckiego Szczytu, przez co wygląda on jakby wyrastał wprost z jeziora.

Wśród miłośników wspinaczki góra budzi zainteresowanie głównie ze względu na ciekawą ścianę wschodnią, która jest niezwykle trudna i wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego. Jest to tak zwana droga Świerza. Mięguszowiecki Szczyt ma również coś w zanadrzu dla nieco ambitniejszych turystów - jest to Droga po Głazach. Wiedzie ona po południowych zboczach masywu, jednak nie jest dostępna dla niedoświadczonych wędrowników.

Z uwagi na fakt, iż wszystkie szlaki prowadzące na szczyt są trudne i zawikłane, nie ma na nich drogowskazów ani sztucznych ułatwień, zwykli turyści mogą podróżować jedynie z przewodnikiem tatrzańskim posiadającym stosowne uprawnienia. Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia wędrówki jest jednak bardzo dobra sprawność fizyczna.

Niżnie Rysy - 2430 m n.p.m.

Szczyt ten, podobnie jak dwa poprzednie, znajduje się w Tatrach Wysokich, a dokładnie w ich bocznej grani i stanowi punkt graniczny pomiędzy Polską a Słowacją. Leży między Rysami a Żabim Szczytem Wyżnim. Poszczególne góry oddzielone są od siebie Przełęczą pod Rysami i Ciężką Przełączką.

Masyw Niżnich Rysów jest dobrze widoczny znad Czarnego Stawu pod Rysami oraz Morskiego Oka. Perspektywa ta pozwala ujrzeć północno-zachodnią ścianę, która jest urwista - opada około 650 m z wierzchołka. Na szczyt nie prowadzą żadne oznakowane i zabezpieczone szlaki turystyczne. Istnieje jednak wiele nieoznakowanych dróg, którymi można się na niego dostać. Posiadają one różną skalę trudności.

Mięguszowiecki Szczyt Czarny - 2410 m n.p.m.

Znajduje się on w Tatrach Wysokich, na granicy polsko-słowackiej. Leży on pomiędzy Hińczową Turnią a Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim. Bezpośrednio przylegają do niego Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem oraz Czarnostawiańska Przełęcz, rozdzielające poszczególne góry. Ich cechą wspólną jest występowanie wielu rzadkich gatunków roślin.

Ściany szczytu opadają w kierunku Czarnego Stawu, dlatego kiedyś nazywano go Mięguszowieckim Szczytem nad Czarnym. Wierzchołek słynie ze swojej pionowej, północo-wschodniej ściany, która jest charakterystycznie pocięta pasami okapów. Z góry roztacza się piękna panorama, a jej skały porastają bardzo rzadkie gatunki roślin.

Komentarze