Nasza stolica Warszawa - Gdzie warto się wybrać? Co warto zobaczyć?

WarszawaW Polsce jest wiele znanych i ciekawych turystycznie miejsc. Wśród nich często wymienia się kurorty nadmorskie, niewielkie miejscowości na Mazurach czy miasteczka w górach, zachęcające do aktywnego wypoczynku.

Nie można jednak zapomnieć o dużych miastach i metropoliach, które są również bardzo atrakcyjne turystycznie i można spędzić tam ciekawe wakacje.

Dla osób, które pochodzą z małych miast czy wsi, takie wakacje będą interesującą odmianą. Tętniące życiem wielkie miasta dają ogromne możliwości każdemu turyście. Jednym z najciekawszych miast w naszym kraju jest nasza stolica, Warszawa.

Nietrudno znaleźć tam nocleg. Oprócz hoteli w mieście jest wiele apartamentów do wynajęcia. Takie mieszkanie to znakomita opcja dla rodziny, która chce poczuć się na wakacjach równie swobodnie, jak w domu.

Co warto zobaczyć w Warszawie?

  1. Stare Miasto - jest ono bez wątpienia jednym z najpiękniejszym miejsc stolicy. W 1980 roku Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to jest pełne życia, funkcjonuje w nim wiele przytulnych kawiarenek i restauracji. Na środku prostokątnego rynku Starego Miasta znajduje się pomnik Syrenki Warszawskiej. Będąc na Starym Mieście koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, a także Muzeum Historyczne m. st. Warszawy.
  2. Zamek Królewski - na początku był siedzibą książąt mazowieckich, a od XVII do XVIII wieku dworu królewskiego, a następnie w latach 1926 - 1939 siedzibą prezydentów II RP. Zamek Królewski został zbudowany w XV wieku, jednak podczas Powstania Warszawskiego został zburzony, zachowały się tylko Arkady Kubickiego oraz część Biblioteki Królewskiej. Został on odbudowany w latach 70 XX wieku, nadano mu kształt sprzed wojny, ale również wzbogacono go o elementy, które są charakterystyczne dla wcześniejszych epok (barok, klasycyzm). Obecnie Zamek Królewski pełni funkcje reprezentacyjne i muzealne. Można w nim zobaczyć obrazy Rembrandta i Canaletto. Na Placu Zamkowym odbywają się różne imprezy, koncerty i pokazy.
  3. Pałac Kultury i Nauki - znajduje się on w samym centrum Warszawy i stanowi najbardziej rozpoznawalny symbol stolicy. Jest najwyższym budynkiem całej Polski. Ma 230 metrów wysokości, 42 piętra i powierzchnię 817 tys. m2. Na 30 piętrze mieści się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Warszawy. Na szczycie Pałacu znajduje się zegar, który jest drugim co do wielkości w Europie, ale najwyżej położonym na całym świecie. Obecnie Pałac Kultury i Nauki jest siedzibą różnych firm, odbywa się w nim wiele kongresów o charakterze krajowym, a także międzynarodowym.
  4. Łazienki Królewskie - jest to park, który składa się z trzech ogrodów: Królewskiego, Belwederskiego i Modernistycznego. Znajdują się w nim budowle z epoki stanisławowskiej. Jedną, a zarazem najbardziej okazałą z nich jest Pałac na Wyspie, który był letnią rezydencją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obok niego w Łazienkach znajdują się: Biały Domek, Pałac Myśliwiecki, Podchorążówka oraz Amfiteatr. Na ich terenie mieszczą się także mniejsze budowle takie jak: Świątynia Egipska, Świątynia Diany, Ermitaż, Nowa Pomarańcza oraz Stara i Nowa Kordegarda. Łazienki Królewskie są idealnym miejscem do spacerów dla turystów, a także miejscowych rodzin z dziećmi.
  5. Belweder - jest to klasycystyczny pałac mieszczący się przy Trakcie Królewskim, w pobliżu Łazienek Królewskich. Organizowane są w nim różne uroczystości o charakterze wojskowym.
  6. Pałac w Wilanowie - jest jednym z nielicznych zabytków, który przetrwał okres zaborów oraz obu wojen. Jest to barokowy pałac wzniesiony w XVII wieku. W Muzeum Pałacu w Wilanowie znajdują się eksponaty z początku XIX wieku zgromadzone przez Stanisława Kostkę Potockiego. Będą w Wilanowie warto również pospacerować po parku wilanowskim, który wraz z pałacem został uznany w 1994 roku za pomnik historii.
  7. Pałac Prezydencki - jest największym z Warszawskich pałaców, obecnie jest wykorzystywany w celach administracyjnych i reprezentacyjnych.
  8. Zamek Ujazdowski - jest położony na skarpie wiślanej. W swojej historii pełnił wiele różnych funkcji takich jak: siedziby książęcej i monarszej, lazaretu wojskowego i szpitala. Obecnie mieści się w nim Centrum Sztuki Współczesnej.
  9. Grób Nieznanego Żołnierza - znajduję się on na placu Józefa Piłsudskiego i oddaje hołd wszystkim nieznanym żołnierzom, którzy zginęli dla ojczyzny. Przy grobie odbywają się uroczystości w najważniejsze święta państwowe.
  10. Multimedialny Park Fontann - składa się on z czterech fontann i jest wielką atrakcją Warszawy od 2011 roku. Odbywają się tu pokazy fontann, którym towarzyszy muzyka. Strumienie wody oświetlane są światłem z prawie 300 reflektorów.

W Warszawie nie sposób się nudzić. Każdy turysta może znaleźć coś dla siebie, poczynając od spaceru po Starym Mieście poprzez zwiedzanie zabytków stolicy, a kończąc na wspaniałym widowisku w Multimedialnym Parku Fontann. Na uwagę zasługuje również Ogród Zoologiczny na Pradze. Można tam spędzić przyjemny dzień z całą rodziną.

Gzie warto się jeszcze wybrać?

W Warszawie warto wybrać się do najbardziej popularnych muzeów. Na uwagę zasługuje Muzeum Narodowe i znajdujące się niedaleko: Muzeum Wojska Polskiego. Ciekawe jest także Muzeum Katyńskie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Na turystów czeka również Muzeum Etnograficzne i galeria Sztuki Zachęta. Dwa ciekawe obiekty muzealne znajdują się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Są to Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Techniki. Jeśli zwiedzimy już najważniejsze muzea, warto postawić na symbole Warszawy.

Na zakupy warto wybrać się do jednej z warszawskich galerii handlowych. Mamy ich do wyboru naprawdę sporo. Wieloma sklepami i punktami usługowymi kuszą Złote Tarasy, Arkadia, Galeria Wileńska czy Galeria Mokotów.

Wieczory w stolicy warto spędzać na rozrywkach kulturalnych. Można pójść do kina, teatru, opery czy filharmonii. Jeśli akurat chcemy zjeść razem z bliskimi, pójdźmy na Stare Miasto na smaczną kolację z winem. Przyjemne są także wieczorne przejażdżki czy spacery po mieście. Oświetlona Warszawa wydaje się miastem magicznym i bardzo tajemniczym.

Komentarze