Niezbędny ekwipunek na wyprawę w góry

Wyprawka w góruJeśli od plażowego wypoczynku wolimy aktywny wypoczynek, najczęściej wybieramy górskie wędrówki. Jednak niezależnie od tego, czy jesteśmy nowicjuszami czy doświadczonymi taternikami powinniśmy w uwagą wybierać swoje wyposażenie na wyprawę. Czy to będzie kilkugodzinny spacer w niskich partiach gór, czy kilkudniowa wyprawa, zawsze nasz ekwipunek musi uwzględniać ekstremalne sytuacje, na jakie możemy tam napotkać. Co zatem zabrać ze sobą na wyprawę w góry?

Jakie buty na wyprawę w góry?

To, co mamy na sobie podczas górskich wędrówek może zdecydować jak daleko zajdziemy. Nasze ubranie powinno być nie tylko dostosowane do obecnej pogody. Specyfika klimatu górskiego jest taka, że w każdej chwili pogoda może odwrócić się o 180 stopni. Nawet jeśli przed pięcioma minutami grzało słońce, a lekki wietrzyk łaskotał czubki drzew, nie oznacza to, że za dziesięć minut nie złapie nas ulewa czy potężna wichura. Zwłaszcza zimą pogoda w górach bywa bardzo zdradliwa. Zacznijmy jednak od butów. Oczywiście nikt nie zabroni nam założyć zwykłych butów sportowych na górski spacer. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że wystarczy lekki deszcz czy bardziej mokry teren, by podłoże stało się błotniste i śliskie. A zwykłe adidasy zachowują się wtedy nieprzewidywalnie. Nie dość, że łatwo je przemoczyć, są wyjątkowo poślizgowe na błocie, to jeszcze niezakryte kostki aż proszą się o zwichnięcie. Jakie więc buty zabrać w góry? Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych wspinaczek, wystarczą nam zwykłe buty trekkingowe. Mają przede wszystkim antypoślizgową podeszwę oraz sięgają poza kostki. Chociaż znajdą się także tacy śmiałkowie, którzy zakładają japonki na kilkukilometrowy marsz. Nie chcemy być jednak bohaterami memów, więc dobierajmy obuwie z głową.

Ubranie na górskie szlaki

Dobre buty trekkingowe to już połowa udanej wyprawy. Z kolei reszta garderoby także ma ogromne znaczenie. W lecie ubiór nie może być za gruby, jednak nie poleca się noszenia np. zbyt krótkich spodenek. Pamiętajmy, że w górach oprócz pięknej roślinności mamy też mnóstwo różnych owadów. Dłuższe spodnie uchronią chociaż nasze nogi przed ukąszeniami i podrażnieniami. Nawet w ładną pogodę zabierajmy zapasową koszulkę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Zwykle jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca w plecaku, a uratowała od przemoknięcia niejednego turystę. Latem ubiór powinien składać się z materiałów oddychających. Natomiast zimą warto wyposażyć się również w odpowiednią bieliznę termoaktywną, czyli taką, która oddaje wilgoć, ale nie przepuszcza zimna do środka. Czy to zima, czy to lato każdy górski wędrowiec powinien mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne oraz krem ochronny. Latem nieodzowna jest czapka z daszkiem, a zimą czapka zakrywająca uszy, chroniąca w dużym stopniu przed zimnem. Pamiętajmy, że słońce w górach potrafi nieźle dosmażyć nasze nosy, nawet jeśli tego nie czujemy.

Co zabrać w góry?

Zacznijmy od plecaka. Jeśli górskie wyprawy to nasz styl życia, warto zainwestować w dobry i wygodny plecak stworzony specjalnie dla takich ludzi jak my. Musi być przede wszystkim wygodny. Na dłuższe wyprawy sprawdza się plecak z systemem trzymania, który nie dotyka naszych pleców na większej ich powierzchni, dzięki czemu jest bardzo przewiewny. Niektóre posiadają nawet specjalne miejsce na butelkę z wodą i ustnikiem na rurce, co pozwala napić się, nie przerywając wędrówki. Jeśli jednak jesteśmy bardziej amatorami na wycieczce krajoznawczej, wystarczy nam zwykły wygodny plecak. Może niech posiada jeszcze dodatkowy pokrowiec, który uchroni jego wnętrze przed zmoknięciem i będzie dobrze.

A co do plecaka?

To już zależy od wysokości i długości naszej wyprawy. Nie bez znaczenia jest tu też pora roku. Podstawą wyposażenia jest prowiant oraz woda. Najbardziej uniwersalne jest jedzenie w postaci kanapek. Warto jednak zabrać ze sobą również jakieś słodycze. Ważne by były to wysokokaloryczne przekąski, które szybko dodadzą nam sił. Niektórzy zabierają ze sobą napoje izotoniczne, co jest dobrym pomysłem przy intensywnych wędrówkach. Wbrew powszechnej opinii, należy darować sobie napoje energetyczne, która dają "kopa" tylko na chwilę, by później osłabić organizm jeszcze bardziej. Prawdą natomiast jest, że większość szanujących się górskich wędrowców ma ze sobą tabliczkę gorzkiej czekolady. Innym istotnym elementem wyposażenia górskiego jest apteczka, a w niej bandaż, opaska elastyczna i coś do dezynfekcji. Na pewno w plecaku nie powinno też zabraknąć jakiegoś nożyka, a raczej scyzoryka oraz czegoś, o czym zapominają nowicjusze, a mianowicie mapa. O wiele łatwiej powiedzieć jest, co zabrać w góry latem. Jednak zima to już inna bajka. Wtedy powiem dochodzi do całego wyposażenia bardziej specjalistyczny sprzęt.

Co zabrać w góry zimą?

Do plecaka warto schować termos z np. ciepłą herbatą. Choć przyda się to również w letnią zdradliwą pogodę, to jednak w zimie to element wręcz obowiązkowy. W zależności od terenu po jakim będziemy chodzić, przydatne zimą w górach będą rakiety śnieżne, które pomogą nam w przedostaniu się przez zasypane szlaki, nakładki na buty z kolcami, a na trudniejszych trasach oczywiście czekany i raki. Nie powinno wyruszać się też na wyprawę bez odpowiedniego zabezpieczenia lawinowego, czyli detektora lawinowego, sondy i łopaty. A w naszym telefonie powinniśmy mieć zapisany numer do GOPR-u i do rodziny pod skrótem ICE. Nie zaszkodzi też dodatkowa bateria do telefonu.

Wyprawa w góry może być pięknym przeżyciem, ale też bardzo niebezpiecznym. Dlatego kada wyprawa powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem, a wyprawa dłuższa i na trudniejsze szlaki - przeszkoleniem. Warto zabrać też ze sobą zdrowy rozsądek i dobre zdrowie, a wyprawa będzie na pewno udana.

Autor: www.udanypobyt.pl.

Komentarze