Niziny w Polsce

Rzeka BugPas nizin obejmuje równiny, znajdujące się w środkowej części naszego kraju, pomiędzy pasem pojezierzy a pasem wyżyn. Wyróżniamy pięć nizin środkowopolskich, są to: Nizina Śląska, Nizina Południowowielkopolska, Nizina Mazowiecka, Nizina Podlaska oraz polska część Polesia Zachodniego - Polesie Lubelskie.

Nizina Śląska

Nizina Śląska rozciąga się w Polsce i w Czechach. Zajmuje niecałe 15 tysięcy kilometrów kwadratowych. Płynie przez nią wiele rzek, w tym Odra, Nysa Kłodzka oraz Bystrzyca. Dzieli się na dziewięć mniejszych regionów. Nizina Śląska może poszczycić się bardzo korzystnymi warunkami glebowymi oraz klimatycznymi (wysoka roczna średnia temperatura powietrza). Na nizinie występują żyzne gleby, co sprzyja rozwojowi rolnictwa na tym terenie.

Głównymi miastami regionu są Wrocław, Opole, Nysa oraz Kędzierzyn-Koźle. Wrocław jest jednym z największych miast naszego kraju. Warto zobaczyć tam Stare Miasto, w tym Ratusz ale i Bazylikę świętej Elżbiety, Wieżę Ciśnień, Halę Ludową, Halę Stulecia i Ogród Japoński, wymarzone miejsce do romantycznych spacerów we dwoje. Wieczorami zaś warto wybrać się na koncert fontann. We Wrocławiu znajduje się też wiele ciekawych pomników i monumentów. Niedaleko znajduje się Opole, miejscowość słynące z pięknej bazyliki, zabytkowych kościołów oraz Ratusza Miejskiego. Opole otoczone jest przez piękne lasy, które uznawane są za raj dla grzybiarzy, ze względu na dość duża roczną sumę opadów na tym terenie.

Niziny w Polsce

Nizina Południowowielkopolska

Nizina Południowowielkopolska leży w centralnej części naszego kraju, przecinana jest wieloma pradolinami, płynie przez nią rzeka Warta. To obszary w większości rolnicze, uprawia się nam zboża oraz wiele gatunków warzyw i owoców. To także tereny dobre do wypasu trzody chlewnej oraz bydła. Na Nizinie wydobywa się również węgiel kamienny i brunatny. Na tym obszarze przeważają mniejsze miasta. Największym miastem regionu jest Kalisz. Warto zobaczyć tam zabytkowy ratusz na rynku, klasztor franciszkanów oraz dawną cerkiew. Większymi miastami na nizinie są także Konin, Leszno oraz Ostrów Wielkopolski.

Nizina Mazowiecka

We wschodnim pasie nizin polskich znajduje się Nizina Mazowiecka. To region, przez który przepływają duże rzeki, w tym Narew, Wisła i Bug. To jedna z największych krain geograficznych w naszym kraju. W samym jej sercu leży Kotlina Warszawska, gdzie znajduje się nasza stolica. Same doliny jak i ziemie stanowią pozostałość po przejściu po tym terenie lodowca. Gleby są niestety mało urodzajne, za to w okolicach dolin rzecznych spotkać możemy bardziej żyzne mady. Największym miastem Niziny Mazowieckiej jest oczywiście Warszawa. To stolica naszego kraju, w której niemało jest zabytków i innych, wartych zobaczenia miejsc. Do takich z pewnością należy zaliczyć Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta oraz Pałac w Wilanowie.

Na Nizinie Mazowieckiej atrakcją są również puszcze. Na jej terenie znajduje się bowiem Puszcza Kampinoska wraz z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Mamy tam do czynienia z ciekawym, równoleżnikowym układem pasowym roślinności. Wyróżniamy takie lasy jak: koryto Wisły, pas zalewowy, wydmowy, bagienny czy wydmowy. Świadczy to o bogatym świecie flory na terenie Parku. Nie mniej bogaty jest świat zwierząt. W Puszczy żyją bowiem żubry, bobry, łosie, wydry, rysie, spotkać można również wilka szarego. Na uwagę zasługuje również Puszcza Kurpiowska zwana również Puszczą Zieloną.

Nizina Podlaska

Znajdująca się na wschodzie Nizina Podlaska jest regionem niezwykle ciekawym, zarówno ze względu na ciekawostki przyrodnicze, jak również mnogość kultur, z jaką spotykamy się na tym terenie. Na obszarze Niziny znajduje się wiele rzek i mokradeł, jednak gleby są raczej mało żyzne. W związku z tym rolnictwo jest na Nizinie Podlaskiej słabo rozwinięte, aczkolwiek uprawia się tu wiele gatunków zbóż ale też len, ziemniaki i żyto. Choć tereny te nie są bardzo popularne pod względem turystycznym, warto wybrać się na Nizinę Podlaską, choćby dla ciekawej historii tych miejsc oraz pozostałości wielu kultur. Na tym terenie bowiem widoczne są ślady kultury muzułmańskiej, tatarskiej, żydowskiej oraz prawosławnej. Warto zobaczyć zabytkowe meczety w Kruszynianach, Bohonikach, liczne synagogi żydowskie oraz cerkwie prawosławne.

Polesie Lubelskie (Polesie Zachodnie, Polesie Podlaskie)

Polesie Lubelskie to tereny nizinne, zlokalizowane pomiędzy Niziną Podlaską, Niziną Mazowiecką a Wyżyną Lubelską z Roztoczem. Obejmuje ono tereny gdzie łączy się wiele kultur ale nie brak tu również ciekawostek przyrodniczych. Znajduje się tutaj wiele rzek, jezior, mokradeł i terenów bagiennych. Największymi miastami regionu są Biała Podlaska oraz Włodawa. W Białej Podlaskiej warto zobaczyć piękny kościół Narodzenia NMP z epoki późnego baroku oraz pałac Radziwiłłów. Włodawa zachwyci nas z pewnością barokowym kościołem, klasztorem paulinów oraz zabytkowymi cerkwiami i synagogami. Atrakcją regionu jest oczywiście miejscowość Janów Podlaski ze słynną stadniną koni. Corocznie odbywają się tutaj aukcje koni czystej krwi arabskiej. Poza tym, warto tam zobaczyć barokowy pałac oraz zabytkowe kościoły. Atrakcją regionu jest również Poleski Park Narodowy, gdzie żyją między innymi żółwie błotne, gatunek uznany za zagrożony wymarciem i objęty ścisłą ochroną.

Niziny Polskie to terytorialnie największy pas krain w naszym kraju, obejmują wiele ważnych miast oraz tereny atrakcyjne przyrodniczo. To tereny równinne ale przecinane wieloma dolinami rzecznymi, w tym największymi rzekami w naszym kraju. Wiele miast leży w kotlinach, co dodatkowo wzbogaca rzeźbę terenu.

Komentarze