10 najciekawszych atrakcji turystycznych w Olsztynie i okolicach

OlsztynOlsztyn to jedno z najważniejszych miast północnej Polski, uznawane za stolicę Warmię i Mazur. Mają tu siedzibę władze województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przede wszystkim jest to jednak bardzo interesujące miejsce o bogatej historii, której liczne pamiątki znajdziemy tu w otoczeniu przepięknych okoliczności warmińskiej przyrody.

Historia miasta Olsztyn sięga połowy XIV w., kiedy to wójt warmiński Henryk von Luter wybudował murowany zamek, wokół którego następnie rozrósł się gród. Obecna nazwa miasta powstała przez spolszczenie niemieckiego określenia Allenstein, oznaczającego dosłownie "Kamień (zamek) nad Łyną". Miasto na przestrzeni swojej historii było świadkiem m.in. działalności Kopernika, wojen krzyżackich czy napoleońskich, niejednokrotnie przechodząc przy tym z rąk do rąk. Obecnie Olsztyn stanowi nie tylko ważny cel turystyczny, ale także punkt wypadowy dla wczasowiczów spędzających wakacje na Warmii czy Mazurach. Dlatego w tym wpisie przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie dziesięciu najciekawszych atrakcji turystycznych Olsztyna i okolic.

Zamek Kapituły Warmińskiej

Gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie jest z pewnością jedną z największych atrakcji turystycznych Warmii. Od powstania w XIV w. aż do pierwszego rozbioru Polski stanowił własność kapituły warmińskiej, która miała w nim swoją siedzibę. W historii zamku szczególnie zapisały się lata 1516-1521, kiedy to administrował nim Mikołaj Kopernik. Obecnie w budynku zamku znajduje się Muzeum Warmii i Mazur. Można w nim podziwiać bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią, kulturą i sztuką tych terenów. Szczególnie ciekawe są osobiste pamiątki po Koperniku, w tym rękopisy pochodzące z jego prywatnej biblioteki i doświadczalna tablica astronomiczna, prawdopodobnie wykonana własnoręcznie przez tego wybitnego polskiego astronoma. Muzeum jest otwarte do zwiedzania codziennie w godzinach zależnych od pory roku.

Stare Miasto

Olsztyńska starówka bardzo mocno ucierpiała podczas II wojny światowej, toteż obecnie przeważająca większość stojących tu kamienic pochodzi z lat 50' XX wieku. Poważną rekonstrukcję przeszedł także ratusz. Po dziś dzień można za to podziwiać zachowane fragmenty murów miejskich wraz z Bramą Górną. Choć stare miasto w Olsztynie raczej nie zainteresuje miłośników starej architektury, to wciąż jest to bardzo przyjemne miejsce do spędzania wolnego czasu. Urokliwe zaułki i uliczki, pełne klimatycznych kawiarenek i restauracji, świetnie nadają się na romantyczny wieczorny spacer.

Konkatedra pw. Św. Jakuba

Olsztyński kościół katedralny, podobnie jak większość najstarszych zabytków miasta, został zbudowany w stylu gotyckim w połowie XIV w. Obecna, charakterystycznie masywna wieża, została jednak dobudowana ok. 250 lat później. Swoją siedzibę mieli tu biskupi warmińscy, m.in. Jan Dantyszek, Marcin Kromer, Ignacy Krasicki czy Józef Glemp. Ciekawostką jest również, że pod koniec XIX w. organistą w katedrze był kompozytor "Roty", Feliks Nowowiejski.

Konkatedra pw św Jakuba
Konkatedra pw. Św. Jakuba

Katedra jest niewątpliwie ciekawa architektonicznie. Nieco mniej okazale prezentuje się jej wyposażenie, uszczuplone kilkakrotnie podczas wojen czy pożarów. Warto jednak zwrócić uwagę na gotycki tryptyk i tabernakulum oraz kilka oryginalnych rzeźb i malowideł z okresu renesansu.

Park Podzamcze

Jedno z ulubionych miejsc spacerowych Olsztynian oraz odwiedzających miasto turystów. Park Podzamcze jest malowniczo zlokalizowany nad wijącą się pod olsztyńskim zamkiem Łyną, w pobliżu pozostałości miejskich murów obronnych. Centralnym punktem parku jest tzw. Casablanca, czyli ponad stuletnia willa, przed którą znajduje się fontanna z rzeźbą "Ryby z dzieckiem". Olsztyński Park Podzamcze warto odwiedzić o każdej porze roku, choć wielu twierdzi, że szczególnie pięknie prezentuje się on jesienią. Tak czy inaczej jest to kolejne wspaniałe miejsce dla miłośników klimatycznych miejskich spacerów.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

W mieście tak bardzo związanym z Mikołajem Kopernikiem nie mogło zabraknąć również interesującej placówki astronomicznej. Olsztyńskie planetarium oraz obserwatorium jest niezwykle nowoczesne i interaktywne, co czyni go miejscem szczególnie godnym polecenia rodzinom z dziećmi i młodzieży. Obserwatorium zlokalizowane jest w starej wieży ciśnień. Można w nim podziwiać bogatą ekspozycję m.in. historycznych instrumentów pomiarowych czy meteorytów, a także samemu popatrzeć przez teleskop. Położone kilkaset metrów na północ planetarium oferuje z kolei możliwość podziwiania gwiazd i zjawisk astronomicznych podczas zaawansowanych technologicznie pokazów na kopule. Obserwatorium i planetarium angażuje się ponadto w liczne działania naukowe i edukacyjne, stanowiąc ważny ośrodek polskiej i europejskiej astronomii.

Jezioro Ukiel i Plaża Miejska

Jak Warmia i Mazury, to oczywiście nie może zabraknąć także jezior. Znajdziemy je oczywiście także w granicach Olsztyna - łącznie jest ich 16 i zajmują ponad 8% powierzchni miasta. Do najbardziej znanych należą jezioro Kortowskie, Długie, Sukiel czy największe z nich - Ukiel o powierzchni 412 hektarów. Plaża Miejska nad jeziorem Ukiel znajduje się w odległości zaledwie kilkuset metrów od centrum miasta. Jest to lubiane miejsce wypoczynkowe z kąpieliskiem i trasami spacerowymi. W pobliżu znajdziemy także liczne punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Jezioro Ukiel
Jezioro Ukiel

Pomnik Największej Opony Świata

To atrakcja głównie dla pasjonatów motoryzacji, choć na pewno warto wiedzieć, że w Olsztynie znajduje się i taki unikatowy obiekt. Pomnik znajduje się przed siedzibą zakładów produkujących opony (dawny Stomil), przejętych w 1992 r. przez firmę Michelin. To właśnie francuski gigant umieścił przed budynkiem olbrzymią oponę, stanowiącą pewną formę reklamy i prezentacji możliwości firmy. Potężna opona ma ponad 4 metry średnicy i waży ponad 5 ton, co czyni ją faktycznie największą oponą świata. Opony tego typu są faktycznie produkowane przez Michelin na użytek pojazdów poruszających się po kopalniach. Opona może wytrzymać obciążenie 100 ton, a z materiałów wykorzystywanych do jej produkcji można by zrobić ponad 600 zwykłych opon do samochodów osobowych.

Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Jak już wspomnieliśmy, Olsztyn ma wiele do zaoferowania nie tylko pasjonatom historii i architektury, ale także miłośnikom przyrody. Tych drugich zainteresuje na pewno Leśne Arboretum Warmii i Mazur, czyli bardzo rozbudowany ogród botaniczny zlokalizowany w Kudypach, praktycznie na przedmieściach Olsztyna. Historia Arboretum sięga lat 80', kiedy to wskutek silnych wichur uszkodzeniu uległ znaczny obszar miejscowego lasu. Dla odtworzenia roślinnego bogactwa postanowiono założyć ogród botaniczny, który z czasem rozrastał się i wzbogacał o kolejne gatunki drzew. Na miejscu można ponadto odwiedzić lapidarium geologiczne oraz wystawy edukacyjne. Arboretum jest otwarte dla zwiedzających codziennie, także w niedziele i święta.

Warmiński Zwierzyniec

Warmiński Zwierzyniec to kolejna ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi, pozwalająca połączyć miłą wycieczkę i zabawę z wartościami edukacyjnymi. To wyjątkowe rodzinne mini-ZOO znajduje się w miejscowości Nikielkowo, przy drodze wylotowej z Olsztyna w kierunku na Barczewo. Choć przyjęło się określać to miejsce jako "mini-ZOO", w rzeczywistości wcale nie jest ono takie "mini". Na dość obszernym terenie możemy zobaczyć zwierzęta zarówno swojskie, jak i egzotyczne - wśród nich różne gatunki bydła, kóz, koni, ptactwa a nawet wielbłądów. Na zwiedzanie trzeba umówić się osobiście z właścicielem, który za niedużą opłatą oprowadza gości po ZOO, opowiadając przy tym bardzo ciekawie o poszczególnych zwierzętach. Zwierzęta można również samemu nakarmić czy pogłaskać, co tym bardziej uczyni wizytę w tym miejscu z dziećmi niezapomnianym przeżyciem.

Gietrzwałd

Oddalony o ok. 20 km od Olsztyna Gietrzwałd to niezwykle ważne miejsce religijne i ośrodek pielgrzymkowy. Miejscowość zyskała swoją sławę dzięki objawieniom maryjnym z 1877 r.

Gietrzwałd
Gietrzwałd

Najważniejszym punktem Gietrzwałdu jest Bazylika Narodzenia NMP oraz zbudowana przy niej polowa droga krzyżowa. Przed wejściem do bazyliki znajduje się kapliczka upamiętniająca miejsce objawień, a w pobliżu znajdziemy także Dom Pielgrzyma i liczne pawilony handlowe i gastronomiczne. Do Gietrzwałdu prowadzą również liczne trasy pielgrzymkowe, w tym kilka szlaków rowerowych z Olsztyna, znakomicie nadających się na rodzinną wycieczkę rowerową.

Komentarze