Dla miłośników historii i pięknych zabytków, Opatów jest miejscem wyjątkowym. Wycieczki po terenie tego miasta to nie lada gratka dla każdego, a ogromna ilość atrakcji sprawia, iż każdy z nas będzie mógł tu spędzić czas w niezwykle atrakcyjny sposób. Co warto wiedzieć na temat tego miasta i jego atrakcji?
Opatów i jego miejsce na polskiej mapie
Opatów jest miastem ciekawym już ze względu na swe położenie. Miasto to rozłożyło się w obrębie dwóch ciekawych regionów: Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej oraz Gór Świętokrzyskich. Takie położenie sprawia, że chętnie zaglądają tu i miłośnicy pięknych miast, i ci, którzy chcą urządzać wycieczki w pobliskie góry. Takie położenie geograficzne sprawia jednocześnie, iż Opatów staje się miejscem bardzo ważnym dla miłośników geologii. Lessy, piaski i żwiry, torfy i mady rzeczne - oto wybrane twory, z jakimi można się spotkać w trakcie wędrówek po Opatowie i najbliższej okolicy tego miasta. Obszar ten kusi jednocześnie wspaniałymi krajobrazami. Pobyt w dolinie Opatówki to raj dla każdego, kto chce nacieszyć się widokiem jarów, wąwozów i parowów. W okolicy miasta nie brak też terenów zielonych, dzięki czemu Opatów staje się doskonałym miejscem pobytu i dla tych turystów, którzy cenią sobie relaks na łonie natury. A co z najcenniejszymi zabytkami i atrakcjami miasta?
Z kart historii, czyli Opatów i jego dzieje
Cenne zabytki i unikalne atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po terenie Opatowa, są ściśle związane z dziejami tego miasta. Kiedy pojawił się tu człowiek? Najstarsze ślady osadnictwa, odkryte na terenie Opatowa i w jego najbliższej okolicy, pochodzą z okresu paleolitu (ok. 12 000 - 10 000 p. n.e.), a ogromna ilość zabytków z epoki kamiennej jest jednym z największych walorów tej części województwa świętokrzyskiego. Sporo zabytków znalezionych na terenie miasta pochodzi też z neolitu oraz z okresu przedrzymskiego, a każdy z nich jest cenną pamiątką i dowodem na długie dzieje Opatowa. Szczególnie intensywnie rozwijało się tu osadnictwo w początkach wczesnego średniowiecza, a ślady po wczesnośredniowiecznych osadach są w rejonie Opatowa zjawiskiem wyjątkowo powszechnym.
Korzystne położenie oraz bliskość ważnych traktów handlowych okazały się tymi czynnikami, dzięki którym w wiekach średnich Opatów mógł się przekształcić z niewielkiej osady w ośrodek miejski o ogromnym znaczeniu. Wiadomo, że pierwsza osada znajdowała się na terenach wokół zespołu klasztornego Bernardynów, a nazywano ją Żmigrodem. Dopiero z czasem rozwijające się miasto, uzależnione od kolejnych opatów, zaczęto nazywać Opatowem, a przepływającą przez nie rzekę - Opatówką.
Od lat 30-tych XIII wieku miasto to należało do biskupów lubuskich, których działalność przyczyniła się do znacznego rozwoju miasta. Opatów jeszcze w okresie średniowiecza stał się znanym ośrodkiem rzemieślniczym, spore dochody zapewniało też miastu prawo do składowania towarów, w tym soli. Wielkie jarmarki sprawiły, że do XVI wieku Opatów śmiało konkurował z Sandomierzem o tytuł najważniejszego ośrodka gospodarczego w tej części kraju. W początkach XVI wieku panem Opatowa został kanclerz Krzysztof Szydłowiecki - człowiek, któremu miasto zawdzięcza m. in. budowę solidnych murów obronnych. Niestety, w połowie XVI wieku Opatów poważnie ucierpiał w trakcie wielkiego pożaru, którego data (1550 rok) stała się datą przełomową w dziejach miasta. Po tym pożarze Opatów traci na znaczeniu, a niepokojąca sytuacja międzynarodowa dodatkowo przyczyniła się do upadku miasta. Niepokojące były też częste zmiany panów Opatowa - miasta, którym po Szydłowieckim władali m. in. Tarnowscy, Radziwiłłowie, Sanguszkowie, Lubomirscy i Potoccy.
W XVII wieku wielkie straty poniosło to miasto w związku z najazdem Rakoczego, wielkim problemem dla mieszkańców tej części kraju były też wielkie zarazy, nękające miasto w XVII stuleciu. W trudnym okresie zaborów znalazł się Opatów najpierw w zaborze austriackim, a następnie - rosyjskim. Po odzyskaniu niepodległości, stał się Opatów jednym z wielu polskich miasteczek, które nie odgrywały większej roli w gospodarce Polski międzywojennej. A dziś?
Współczesny Opatów to ważny ośrodek turystyczny. To piękne miasto przyciąga kameralną atmosferą, rolnicza okolicą oraz zabytkami, którym nie można się oprzeć. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części województwa świętokrzyskiego?
Największe atrakcje turystyczne Opatowa
W czasie zwiedzania Opatowa koniecznie trzeba przyjrzeć się uważniej tym zabytkom, które w ciekawy sposób przypominają nam o długiej i burzliwej historii miasta. W gronie najciekawszych zabytków Opatowa znajduje się słynna Brama Warszawska - cenna pamiątka z pierwszej połowy XVI wieku. Dla miłośników sztuki sakralnej oraz dla tych, których fascynują średniowieczne budowle, ważnym punktem w programie wycieczki stanie się z kolei wizyta w kolegiacie św. Marcina. Ten cenny przykład romańskiej architektury pochodzi z XII stulecia, a jego zwiedzenie każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń. Rynek, który wciąż urzeka swym historycznym charakterem, podziemna trasa turystyczna oraz miejski ratusz, mogący się pochwalić XVI-wiecznym rodowodem - oto kolejne atrakcje, obok których w trakcie zwiedzania Opatowa nie można przejść obojętnie. Wielką gratką dla turystów będzie też miejscowa placówka muzealna - jedyne w Polsce Muzeum Geodezji i Kartografii, mogące się pochwalić unikalną kolekcją dawnych map i instrumentów geodezyjnych. Zespół klasztorny bernardynów, dawna kasa władz rosyjskich oraz ogromna ilość pomników - to kolejne ciekawostki, dzięki którym wycieczki po terenie Opatowa staną się dla każdego z nas wyjątkowym przeżyciem.
Współczesny Opatów to jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w regionie świętokrzyskim oraz kuszący cel podróży dla każdego miłośnika historii. Kto zechce spędzić tu więcej czasu, ten bez problemu zaplanuje taki pobyt. Coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa sprawia, że tanie noclegi w rejonie Opatowa można znaleźć bez problemów, a zwiększająca się ilość tras turystycznych sprawia, iż każdy podróżnik może zwiedzać Opatów i okolice w taki sposób, jaki uzna za najciekawszy.
Komentarze