Opona z dętką czy bez? Którą wybrać?

Opona rowerowaOpony bezdętkowe zyskują coraz większą popularność wśród właścicieli jednośladów. Czy rzeczywiście warto wybrać rower z oponami bezdętkowymi, czy może lepiej postawić na tradycyjny model roweru z oponami z dętką?

Opony dętkowe i bezdętkowe - porównanie

Na początek warto zastanowić się, jak właściwie funkcjonują opony dętkowe oraz bezdętkowe i czym się one od siebie różnią? Otóż dętka to nic innego, jak komora, która wypełniona jest powietrzem. Najczęściej wykonana jest z rozciągliwej, elastycznej gumy, a jej główne zadanie polega na utrzymywaniu właściwego ciśnienia w kołach roweru. Dzięki temu można komfortowo poruszać się po drogach, z odpowiednio napompowanymi kołami. Dętka to stosunkowo tanie, a więc i powszechnie stosowane rozwiązanie. Można zakupić ją za parę złotych w dowolnym sklepie z akcesoriami rowerowymi i wymienić, jeśli poprzednia ulegnie przebiciu.

Niestety, opony dętkowe mają sporo wad, wśród których można wymienić chociażby większą wagę, co utrudnia jazdę. Ponadto, dętkę łatwo przebić, zatem jeśli nie mamy przy sobie zapasowej, dalsza jazda jest niemożliwa. Powietrze z dętki ucieka stosunkowo szybko, zatem często zachodzi konieczność dopompowania koła. Opony bezdętkowe charakteryzują się natomiast tym, że dętkę zastępuje specjalne mleczko, pełniące rolę uszczelniacza. Mleczko wlewa się do koła, a po przebiciu opony bardzo szybko zastyga, dzięki czemu rowerzysta może nawet nie zauważyć, że doszło do wypadku. Opon bezdętkowych nie trzeba pompować tak często, jak dętkowych. Minusem jest jednak ich cena - wyższa, niż opon dętkowych. Co więcej, trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu mleczka.

Łatwo zauważyć, że zarówno opony dętkowe, jak i bezdętkowe, mają swoje wady i zalety. Trudno więc jednoznacznie ocenić, które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla konkretnego rowerzysty, nie biorąc pod uwagę dodatkowych aspektów.

Opona rowerowa

Opona dętkowa czy bezdętkowa - którą wybrać?

Dokonanie wyboru pomiędzy oponą dętkową, a bezdętkową zależy w głównej mierze od tego, po jakim terenie zamierzamy się poruszać. Opony dętkowe doskonale sprawdzają się podczas jazdy relaksacyjnej, na relatywnie twardym podłożu. Będą również dobrym wyborem, jeśli w przeważającej mierze poruszamy się po terenach górskich. Jeśli na naszych trasach mamy do czynienia z nierównym terenem, wybierzmy opony dętkowe. W jakich natomiast przypadkach sprawdzą się opony bezdętkowe? Będą idealnym wyborem, jeśli zamierzamy poruszać się głównie po terenach miękkich, na przykład po piasku. Jazda na rowerze po plaży? Tylko z rowerem z systemem tubeless, czyli z oponami bezdętkowymi.

Oczywiście, niemałą rolę gra również cena, gdyż opony bezdętkowe są nieco droższe od dętkowych. Jeśli więc nasz budżet jest nieco ograniczony, wybierzmy te drugie. To samo warto uczynić, jeśli niezbyt często korzystamy z roweru, bowiem w przypadku opon bezdętkowych musimy pamiętać o regularnym uzupełnianiu mleczka, natomiast opony dętkowe pompujemy wyłącznie w momencie, gdy zauważymy w kołach niski poziom powietrza. Pamiętajmy, że obecnie bez większego problemu możemy wymienić opony dętkowe na bezdętkowe i na odwrót. Dzięki temu nie musimy przywiązywać się do jednego rodzaju opony - możemy dowolnie dopasowywać je do swoich potrzeb i preferencji. Ponadto, są one powszechnie dostępne w sklepach rowerowych - musimy tylko dobrać je odpowiednio do modelu roweru, jaki posiadamy. Sama wymiana opon nie będzie szczególnie skomplikowana, zwłaszcza w przypadku osób, które posiadają spore doświadczenie w pracy z rowerem.

Komentarze