Park Narodowy "Bory Tucholskie"

Park Narodowy Bory Tucholskie - PolskaBory Tucholskie to jeden z największych i najpiękniejszych kompleksów leśnych na Pomorzu. Część ich objęta jest ochroną w postaci Paru Narodowego "Bory Tucholskie". Co ciekawe, Park zajmuje jedynie 2% całej powierzchni Borów. Nie mniej jednak, jest to miejsce bardzo ciekawe, stanowi wspaniałą zachętę do zwiedzenia pozostałej części Borów, oferuje turystom wiele atrakcji oraz pozwala na ochronę pięknej przyrody oraz wielu gatunków zwierząt.

Kilka słów o Borach Tucholskich

Bory Tucholskie to jeden z największych leśnych kompleksów leśnych w naszym kraju. To głównie bory sosnowe. W jego logo znajduje się głuszec na gałęzi drzewa. Tereny Borów zamieszkują Borowiacy, Kaszubi, Kociewiacy oraz Krajniacy. Park Narodowy otworzony jest jedynie na niewielkiej części Borów, zajmuje niecałe 2% całego kompleksu. Co ciekawe, Tuchola, stolica Borów, nie należy do Parku, znajduje się około 30 kilometrów od jego granicy. Siedziba Dyrekcji Parku znajduje się w miejscowości Charzykowy, niedaleko Chojnic w województwie pomorskim.

Fauna i flora Parku Narodowego "Bory Tucholskie"

Fauna Parku obejmuje wiele gatunków zwierząt. Są to ssaki (prawie 30 gatunków), ptaki (ponad 100 gatunków), gady, płazy oraz owady, w tym wiele gatunków motyli. Na terenie Parku można spotkać lisy, jelenie, sarny, dziki, bobry, wilki. Spotkamy tu też mniejsze zwierzęta, takie jak zające czy ryjówki. Żyje tu również wiele ptaków, w tym bielik, żuraw, czapla, kruk, bocian czarny i wiele innych. Płazy na terenie Parku to głównie żaby i ropuchy, razem prawie 10 gatunków. Ponadto, Park Narodowy zamieszkuje 5 gatunków gadów, np. jaszczurki oraz padalce. W jeziorach pływa prawie 30 rodzajów ryb. Ścisłą ochrona w Parku objętych jest prawie 100 gatunków zwierząt, zarówno kręgowców, jak i bezkręgowców.

Flora parku obejmuje różnorodne ekosystemy, głównie leśne. Na terenie Parku przeważają - wspomniane już - bory sosnowe ale występują również lasy liściaste i mieszane z przewagą buków, dębów, osiki, graby, a nawet lipy. Wyróżnia się ekosystemy leśne, w tym bory suche i świeże, bory wilgotne, bagienne, bory mieszane świeże, wilgotne oraz bagienne. W przypadku lasów mieszanych także mówimy o ekosystemach świeżych, bagiennych oraz wilgotnych. Często spotyka się także lasy typowo liściaste, w tym olsy oraz olsy jesionowe.

Poza lasami mamy do czynienia z ekosystemami nieleśnymi, w tym pastwiskami, terenami łąkowymi, torfowiskami, wrzosowiskami oraz terenami bagiennymi, w tym z licznymi mchami oraz porostami. Na obszarze parku znajduje się ponad 20 jezior. Najpopularniejsze z nich to oczywiście Jezioro Charzykowskie, Jezioro Ostrowite, jezioro Małe Gacno i Wielkie Gacno. Dominuje tam roślinność typowa dla ekosystemów wodnych, w tym szuwary, Utworzenie na tym terenie Parku Narodowego ma służyć ochronie cennej przyrody, w tym zwierząt oraz roślinności.

Ciekawe miejsca w Borach Tucholskich

Na terenie Parku Narodowego znajduje się wiele ciekawych miejsc, stanowiących atrakcje turystyczne. Wiele atrakcji oferuje miasteczko Charzykowy, znajdujące się nad samym jeziorem. To miasteczko turystyczne i letniskowe, w sezonie tętni życiem. W Charzykowach znajduje się piękny port jachtowy, można wybrać się więc w rejs po pięknym jeziorze. Podobne atrakcje proponuje pobliska Funka oraz miejscowość Bachorze. W wielu ośrodkach wypoczynkowych organizowane są dodatkowe atrakcje dla przyjezdnych, w tym zajęcia z nauki tańca oraz energiczna zumba. Park Narodowy "Bory Tucholskie" oferuje turystom wiele atrakcji, w tym zwiedzanie miejsc wymienionych powyżej ale również i niemało aktywności, w tym możliwość spacerowania, wędkowania oraz pływania kajakiem. Corocznie w Borach Tucholskich organizowane są spływy kajakowe Brdą.

Szlaki turystyczne w Borach Tucholskich

Będąc w Borach Tucholskich, warto wybrać się na spacer szlakiem pieszym lub na wyprawę szlakiem rowerowym. To wyboru mamy wiele propozycji. Szlak czerwony, zwany Szlakiem Kaszubskim, prowadzi od Chojnic przez miejscowości nad Jeziorem Charzykowskim, w tym Funkę i Bachorze, aż po Wiele, gdzie również znajduje się piękne jezioro. Szlak czarny, zwany Szlakiem Łącznikowym zaczyna się w miejscowości Drzewicz i prowadzi obok pięknego jeziora Nierybno aż pod miejsce, gdzie dawniej zbierało się torf, zwane dziś pętla Lipnickiego. Na uwagę zasługuje również szlak niebieski, czyli Szlak Brdy, ciągnący się od Bydgoszczy aż po Konarzyny, teren Parku "zawiera" on w okolicy miejscowości Swornegacie nad Jeziorem Charzykowskim.

Ciekawe są również szlaki rowerowe, szlak czarny prowadzi od Tucholi, przez Chojnice, aż nad Jezioro Charzykowskie do Bachorza. Szlak niebieski zaczyna się w Bydgoszczy i prowadzi przez Koronowo i Tucholę aż do miejscowości Charzykowy. Turystów zainteresują z pewnością ciekawe ścieżki dydaktyczne.

Pierwsza z nich to niebieska ścieżka dydaktyczna "Piła-Młyn", zaczynająca się w Bachorzu i prowadząca przy jeziorze przez najpiękniejsze miejsca w Parku. Na uwagę zasługuje również czerwona ścieżka dydaktyczna „Łąki Józefowskie”, niedaleko wsi Klosnowo. Ścieżka ma długość około 5 kilometrów, pozwala na podziwianie wszystkich ekosystemów parku, zarówno lasu, łąki, jak i systemu wodnego, czyli jeziora, a dokładniej Jeziora Ostrowite. Zielona ścieżka dydaktyczna prowadzi wokół jeziora Małe Gacno oraz Wielkie Gacno, niedaleko wsi o tych samych nazwach. Idąc tą trasa, zapoznać się można z roślinnością wydmową, charakterystyczną dla tego terenu. Popularna jest także Botaniczna Ścieżka Dydaktyczna, prowadząca po terenie Parku w Charzykowach. Pozna dzięki niej podziewać różnorodność flory Borów Tucholskich. Jeśli zaś chcemy podziwiać piękno terenu w całej okazałości, warto wybrać się na punkt widokowy, zlokalizowany nad brzegiem jeziora, dokładniej w jego północno-wschodniej części.

Komentarze

Kubeczek
Kocham waszą stronkę. Świetnie opisuje wszystkie parki narodowe. Pomagacie mi bardzo z projektem na geografię :3
JacekPlaceek
No i się rozmarzyłem... Wyjechałoby się jeszcze na taki weekend w Borach Tucholskich jak dawniej. Teraz musi być dużo grzybów w lasach :)

http://hanzapalac.pl/38/pokoje