Park Narodowy Gór Stołowych - na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Szczeliniec Wielki - Góry StołoweKto trafi na teren tego pasma górskiego, ten z pewnością żałować nie będzie. Góry Stołowe to raj dla miłośników pięknych krajobrazów, unikalnych form skalnych oraz pieszych wędrówek. Ich planowanie ułatwia nam gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, które prowadzą przez tereny Parku Narodowego Gór Stołowych oraz po jego malowniczej okolicy. Jakie atrakcje warto uwzględnić w programie wycieczki po tym terenie?

Szczeliniec Wielki

Osiągający wysokość 919 m. n. p.m. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Czeka tu wspaniały punkt widokowy, skalny labirynt oraz schronisko, przy którym można odpocząć we wspaniałym otoczeniu. Co ciekawe, by wejść na szczyt Szczelińca, trzeba pokonać 665 schodów. Powstały one w początkach XIX wieku, kiedy to turystyka na terenie Gór Stołowych zaczęła się dość dynamicznie rozwijać.

Rezerwat przyrody Błędne Skały

Rezerwat przyrody Błędne Skały jest jedną z najważniejszych atrakcji Gór Stołowych. Skalne labirynty mają wiele uroku, a ich pokonanie jest wyjątkową lekcją gimnastyki i przyrody jednocześnie. W trakcie spaceru po tutejszej ścieżce dydaktycznej można podziwiać niezwykłe formy skalne, w gronie których znajdują się tak znane atrakcje, jak Kurza Stopka, Wielka Sala oraz Skalne Siodło. Pokonanie trasy turystycznej dostarcza wspaniałych wrażeń, o których trudno będzie zapomnieć.

Rezerwat Skalne Grzyby

Bliskość Wambierzyc, Batorowa i Karłowa sprawia, że ten rezerwat jest chętnie odwiedzany przez turystów. Czeka tu na nich wiele ciekawych form skalnych, pomiędzy którymi można wędrować dzięki gęstej sieci szlaków pieszych.

Radkowskie Skały

To skupisko skał jest nieco mniej znaną atrakcją, jednak i tu warto zajrzeć podczas wycieczki po terenie Gór Stołowych. Czekają tu potężne skały i ciekawy punkty widokowe. Co ciekawe - ten skalny labirynt może się pochwalić korzystnym położeniem. Znajduje się on tuż przy krętej drodze, która łączy Radków z Karłowem. Droga ta jest częścią jednej z najsłynniejszych tras samochodowych w Polskich górach, którą znamy pod nazwą Droga Stu Zakrętów.

Wodospad Pośny

To jedno z ciekawszych miejsc u stóp Szczelińca Wielkiego. Wodospad Pośny to malownicze kaskady, piękne otoczenie oraz ciekawy świat roślin, z jakimi można się spotkać w jego rejonie. Dominuje tu żyzna buczyna sudecka, choć i wiązy górskie, i buki, są tu godnie reprezentowane.

Karłów

To najsłynniejsza miejscowość turystyczna w Górach Stołowych oraz najlepszy punkt wypadowy dla tych, którym marzy się zdobycie Szczelińca Wielkiego. Czeka tu wiele miejsc noclegowych oraz sporo atrakcji, dzięki którym można tu miło spędzić czas. Piesze wycieczki między Karłowem a Pasterką, wycieczki wokół Szczelińca oraz zabawy na terenie Parku Dinozaurów - oto propozycje dla tych turystów, którzy zamierzają odwiedzić Karłów.

Kudowa Zdrój

To słynne uzdrowisko u stóp Gór Stołowych ma się czym pochwalić. Czeka tu i wspaniała pijalnia, i rewelacyjny Park Zdrojowy. Dodatkową atrakcją Kudowy są ciekawe placówki muzealne, które pozwalają poszerzać wiedzę na temat tej części kraju i jednocześnie spędzać tu czas w ciekawy sposób. Dla miłośników przyrody ciekawym miejscem będzie eskpozycja urządzona przy siedzibie Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych, z kolei dla rodzin z dziećmi idealnymi punktami w programie wycieczki mogą się stać takie placówki, jak Muzeum Zabawek oraz Muzeum Żaby.

Najciekawsze ścieżki dydaktyczne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych ma chronić przyrodę, ma też promować wiedzę na jej temat. Edukacja zajmuje ważne miejsce w działalności parku, a w prowadzeniu działań edukacyjnych pomagają ciekawsze ścieżki przyrodnicze. Dzięki nim można uatrakcyjnić program pieszej wycieczki oraz przekonać się, jak wiele przyrodniczych skarbów czeka na terenie Gór Stołowych. Do najciekawszych tras zalicza się trasa "Geoatrakcje Gór Stołowych", moc atrakcji czeka też na tych, którzy wybiorą się na spacer Ścieżką Skalnej Rzeźby. Czeka też ścieżka, która poświęcona jest Niknącej Łące, kusi też trasa, którą poświęcono płazom. Ta ostatnia trasa czeka w Kudowie, a dokładniej - tuż przy głównej siedzibie dyrekcji parku.

Atrakcje, z którymi można się spotkać w czasie wycieczki po Górach Stołowych, mają wiele uroku. Dzięki nim każdy z nas może spędzić w tej części kraju wspaniałe wczasy, w trakcie których aktywny wypoczynek zostanie połączony z dobrą zabawą oraz wyjątkową lekcją przyrody i geologii.

Komentarze