Park Narodowy "Ujście Warty"

Gęsi zbożowe w Parku Narodowym Ujście Warty5 miejsce w konkursie National Geographic na 7 nowych cudów Polskich to nie przypadek. Mający dopiero 15 lat Park Narodowy "Ujście Warty" jest najmłodszym polskim parkiem narodowym, lecz pomimo swojego młodego wieku ma do zaoferowania dużo więcej niż by mogło się wydawać.

Unikalne rozlewiska rzek Odra oraz Warta oraz tereny podmokłe wchodzące w ich skład to główna przyczyna powstania Parku. Park powstał w 2001 roku w miejscu Parku Krajobrazowego "Ujście Warty" i rezerwatu przyrody "Słońsk".

Na terenie parku chronione są podmokłe tereny, stanowiące unikalną atrakcję przyrodniczą w skali całej Europy. Niezwykle bogaty jest tu świat ptaków, a na terenie parku spotkać można ponad 250 gatunków, w tym wiele należących do gatunków ginących jak rybitwa czarna czy wodniczka. Są tu i perkozy i kaczki. Kormorany, czajki, bieliki i bekasy to kolejne gatunki, z powodu których wycieczki ornitologiczne na tereny parku cieszą się tak wielką popularnością.

Park będzie idealnym miejscem dla miłośników ptaków i ornitologów. Na terenie parku ustawiono punkty widokowe. Park bardzo ceni sobie współpracę z odwiedzającymi. Można w ramach zwiedzania parku z przewodnikiem wziąć udział w liczeniu ptaków czy uczestniczyć w Światowych Dniach Mokradeł. Na terenie parku możemy też wędrować szlakami turystycznymi, ścieżkami przyrodniczymi, a także trasami nieoznakowanymi opisanymi na stronie internetowej parku. Jeśli będziemy chcieli odpocząć od leśnej głuszy możemy zwiedzić ruiny miasta Twierdzy Kostrzyn, Pierścieniową Twierdzę lub zespół pałacowo-parkowy w Dąbroszynie.

Siedzibą Dyrekcji Parku Narodowego "Ujście Warty" jest Charzyno. Może się pochwalić niezwykle ciekawą ścieżką dydaktyczną, która prowadzi przez Ogród Zmysłów - miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla miłośników przyrody. Można się tu zapoznać z wyjątkowymi roślinami. Równie wielką atrakcją jest pobliski Ogród Motyli.

Tereny tego parku są atrakcyjne nie tylko dla miłośników przyrody, ale i dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Liczne ścieżki piesze i rowerowe ułatwiają wędrówkę przez te tereny. Można też skorzystać ze ścieżek tematycznych, przy czym szczególnie ciekawie prezentuje się "Ptasi Szlak".

Podsumowując spokój, cisza oraz piękne ptaki. To wszystko znajdziemy w "Ujściu Warty". Trzeba pamiętać tylko o ... lornetce.

Komentarze