Pieniński Park Narodowy

PieninyKto chce nacieszyć się pięknymi widokami, a jednocześnie ujrzeć wiele ciekawostek przyrodniczych, ten koniecznie powinien wybrać się w Pieniny. Wycieczki po terenie tutejszego parku narodowego każdemu z nas dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń, a wspomnienia z takich wypraw na długo pozostaną w naszej pamięci. Dlaczego Pieniński Park Narodowy tak mocno przyciąga turystów i miłośników przyrody?

Na czym polega fenomen Pienińskiego Parku Narodowego?

Pieniny, choć nie są zbyt wysokimi górami, mogą się pochwalić niezwykłą formą oraz bogatą przyrodą. Z tego względu utworzony tu park narodowy uchodzi za jeden z najpiękniejszych zakątków w polskich górach. Gęsta sieć szlaków turystycznych oraz wspaniałe punkty widokowe to czynniki, dzięki którym tereny Pienińskiego Parku Narodowego są wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki. Malownicze wąwozy oraz ciekawe formy skalne intrygują i zachwycają, a piesze wędrówki w takiej scenerii stają się wyjątkowym doświadczeniem dla zaglądających tu turystów.

Pieniński Park Narodowy i jego zasięg

Choć Pieniny składają się z trzech malowniczych części, park narodowy obejmuje swym zasięgiem tylko Pieniny Właściwe. Pieniny Małe i Pieniny Spiskie, choć równie urocze, znajdują się już poza granicami parku. Obszar Pienin z pewnością zasługuje na ochronę, tym bardziej, że góry te mogą się pochwalić niezwykłą rzeźbą terenu. W czasie wycieczki po ich terenie ujrzeć można takie ciekawostki, jak potężne skałki, głębokie jary oraz malownicze wąwozy. Twarde wapienie mogą tu zachwycać swymi formami, a powstające z nich strome ściany - imponującymi rozmiarami. Te najpiękniejsze opadają stromo w stronę doliny Dunajca - rzeki, której malowniczy przełom stał się symbolem Pienin i największą atrakcją turystyczną w tej części Polski.

Bogactwo pienińskiej przyrody

Pieniny to wspaniała przyroda, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Kto odwiedzi Pieniński Park Narodowy, ten będzie mógł zobaczyć m. in. wspaniałe lasy jodłowo-bukowe oraz skupiska buczyny karpackiej. Ważnym elementem pienińskiego krajobrazu są też łąki i pastwiska – miejsca związane z działalnością człowieka, a jednocześnie niezwykle atrakcyjne ze względu na swą szatę roślinną. To właśnie na ich terenie można ujrzeć wiele ciekawych gatunków storczyków oraz koniczynę pagórkową. Pieniny są też ważną ostoją zwierzyny leśnej oraz owadów, spotkać się tu również można z ciekawymi gatunkami ptaków.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Pienin

Pieniński Park Narodowy to miejsce chętnie odwiedzane przez tych, którzy w czasie wycieczki po tej grupie górskiej chcą się zapoznać z jej najważniejszymi atrakcjami. W granicach parku czeka m. in. słynna Sokolica, na szczycie której rośnie najsłynniejsza sosna w Polsce. Turystów kusi też masyw Trzech Koron, którego najwyższym punktem jest Okrąglica (982 m. n. p.m.) - najwyższy szczyt leżący na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Wędrówka Sokolą Percią, spływ przełomem Dunajca oraz wizyta na zamku w Czorsztynie - oto kolejne atrakcje, jakie może zaoferować turystom Pieniński Park Narodowy. Dzięki takiej ofercie, jest on nie tylko miejscem chroniącym przyrodę, ale i jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Małopolski.

Coraz lepiej rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawia, że wycieczki w Pieniny można planować bez większych przeszkód. W takich miejscowościach, jak Krościenko nad Dunajcem, Szczawnica oraz Sromowce czekają na nas tanie noclegi i coraz szersza oferta wypoczynku. Kto z niej skorzysta, ten będzie mógł bez ograniczeń wędrować po terenie Pienińskiego Parku Narodowego – miejsca, które swym przyrodniczym i krajobrazowym bogactwem oczaruje każdego.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy - Przełom Dunajca

Pieniński Park Narodowy - Spływ Dunajcem

Pieniński Park Narodowy - Trzy Korony

Pieniński Park Narodowy

Komentarze