Pobrzeża w Polsce

Pobrzeże - Półwysep HelskiPółnocny obszar naszego kraju obejmuje pas pobrzeży bałtyckich. Są to tereny nad Morzem Bałtyckim, niezwykle atrakcyjnie turystycznie. Pobrzeża to tereny nizinne oraz depresje, czyli obszary położone poniżej poziomu morza. W Polsce pobrzeża dzielą się na Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie oraz Pobrzeże Gdańskie i Żuławy Wiślane.

Pobrzeże Szczecińskie: wyspy i stocznie

Najbardziej na zachód położone jest Pobrzeże Szczecińskie. Rozciąga się ono w województwie zachodniopomorskim, od zachodniej granicy naszego raju, tj. od wyspy Uznam aż po Równicę Gryficką. Obejmuje ono tereny Zalewu Szczecińskiego oraz ujście rzeki Odry do Bałtyku. Krajobraz regionu obejmuje wyspy, piaszczyste wybrzeże oraz liczne wzniesienia i pagórki morenowe. Znajdują się tutaj także wybrzeża bagienne oraz liczne urwiska. Panuje to typowo morski klimat, zimy są łagodne, a lata chłodne i wietrzne.

Największym miastem regionu jest Szczecin, miasto portowe, leżące nad Odrą i jeziorem Dąbie. W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym bazylika świętego Jakuba i Zamek Książąt Pomorskich nad Odrą. Najważniejszą gałęzią gospodarki w Szczecinie jest przemysł stoczniowy. Obecnie w stoczniach szczecińskich produkuje się, naprawia i modernizuje statki pasażerskie, jachty ale i okręty desantowe. Jedną z największych atrakcji turystycznych Szczecina jest Zlot Żaglowców, to ciekawa okazja do podziwiania tych wyjątkowych statków.

Niedaleko Szczecina znajduje się jedna z atrakcji turystycznych regionu, Jezioro Szmaragdowe. Powstało ono na skutek zalania wodą dawnej kopalni kredy. Na skutek tego w wodzie obecne są pokłady węglanu wapnia, które nadają wodzie wyjątkowy, szmaragdowy odcień. W pobliżu jeziora znajdują się zajazd oraz ruiny pałacu.

Na terenie Pobrzeża Szczecińskiego bardzo dynamicznie rozwija się turystyka. Najistotniejszym kurortem regionu są Międzyzdroje, miasto słynnej Alei Gwiazd z odciskami dłoni znanych osób. Znajduje się tutaj także Muzeum Figur Woskowych oraz wiele pięknych, piaszczystych plaż. Niedaleko stąd do Świnoujścia, miasta, które oferuje nam przeprawę promową do wielu miejsc, w tym do Danii i Szwecji. Znanym kurortem jest również miasteczko Dziwnów oraz Rewal - kurort i miasteczko rybackie. W okolic znajduje się wieś Trzęsacz ze słynną ścianą kościoła, która stoi nadal nad klifowym brzegiem morza. Trzy pozostałe runęły już w fale Bałtyku. Warto wybrać się także do miejscowego uzdrowiska, Kamienia Pomorskiego. Miasto znajduje się w głębi lądu. Oferuje leczenie z wykorzystaniem solanek i borowiny. W uzdrowisku prowadzi się terapię pacjentów ze schorzeniami reumatycznymi, kardiologicznymi, neurologicznymi oraz rekonwalescentów po wszelkich urazach.

Pobrzeża w Polsce

Pobrzeże Koszalińskie: kurorty i uzdrowiska

Pobrzeże Koszalińskie stanowi centralną część pasa pobrzeży, znajdującą się pomiędzy rzeką Parsętą a Przylądkiem Rozewie, najbardziej wysuniętą na północ częścią naszego kraju. Obejmuje Wybrzeże Słowińskie z parkiem narodowym oraz doliny rzek, które uchodzą do Bałtyku. To tereny równinne ale z licznymi wzniesieniami morenowymi. Jest to rejon bardzo atrakcyjny turystycznie i w sezonie letnim oblegany przez wielbicieli kąpieli w morzu oraz plażowania. Znajduje się tutaj wiele kurortów, uzdrowisk oraz ważne porty morskie. Wymienić tu można np. Mielno, Darłowo czy Sarbinowo. Mielno nad jeziorem przybrzeżnym Jamno to znane kąpielisko, które z roku na rok zyskuje na popularności. Jego dzielnicą jest Unieście, gdzie znajduje się najważniejsza przystań rybacka w okolicy. W niedalekim Darłowie znajduje się Zamek Książąt Pomorskich, jeden z najpiękniejszych zabytków tego regionu. Z kolei Sarbinowo to niewielka wieś typu letniskowego, znajduje się tu piękna, piaszczysta plaża oraz wybrzeże klifowe.

Do znanych i lubianych miejscowości zaliczyć trzeba również Kołobrzeg oraz Ustkę i Łebę. Wszystkie z nich to miasta portowe. Kołobrzeg to cenione uzdrowisko, wykorzystuje się nam wody lecznicze i torf. Na terenie miasta znajduje się ponad 20 zakładów sanatoryjnych. W Kołobrzegu leczeni są między innymi pacjenci z chorobami reumatologicznymi, górnych dróg oddechowych, schorzeniami kardiologicznymi, cukrzycą, otyłością i chorobami nerek. Port w Kołobrzegu jest portem jachtowym, pasażerskim, rybackim oraz typowo handlowym, głównie do transportu zboża i ładunków drobnych. Znajduje się tutaj również morskie przejście graniczne.

Ustka również korzysta z wód leczniczych ale i solanek, oferuje wczasy pacjentom z podobnych grup. To także znane i cenione kąpielisko, znajduje się tutaj kilka zabytków, w tym kościoły. Atrakcją miasta jest Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni. Port Ustka pełni funkcje portu rybackiego oraz typowo pasażerskiego, nastawionego na obsługę ruchu turystycznego.

Z kolei Łeba jest zarówno kąpieliskiem, jak i portem. Oferuje piękne, piaszczyste plaże, znajdują się tutaj również słynne wydmy. Port morskie łączy funkcję portu rybackiego oraz pasażerskiego. Jest tutaj również przystań jachtowa. Największymi miastami regionu są Koszalin, Słupsk oraz Lębork.

Pobrzeże Gdańskie: Trójmiasto i Żuławy Wiślane

Pobrzeże Gdańskie znajduje się na wschodzie wybrzeża, obejmuje wiele ważnych miejsc i miejscowości, w tym port Władysławowo, Mierzeję Helską, Trójmiasto oraz Mierzeję Wiślaną. Zalicza się też do niego Żuławy Wiślane. Tereny te mają typowy charakter nadmorski, występują tu piaszczyste plaże, klify oraz wydmy. Występuje tu zjawisko morskiej bryzy. Pobrzeże Kaszubskie znajduje się najbardziej na zachodzie, leżą tu dwa ważne porty, wspomniane wcześniej Władysławowo oraz port w Pucku. Władysławowo jest znaną miejscowością wypoczynkową w regionie. Niedaleko znajduje się także kurort Jastrzębia Góra.

Z Władysławowa można dostać się na Mierzeję Helską, gdzie znajduje się kilka miejscowości wypoczynkowych, w tym Jastarnia, Jurata, Chałupy oraz najdalej: Hel. Z kolei największą miejscowością na Mierzei Wiślanej jest Krynica Morska. Na Pobrzeżu Gdańskim leży również trójmiasto: Gdańsk z ciekawą historią, piękną Starówką oraz portem, Sopot jako miejscowość wypoczynkowa oraz Gdynia, miasto portowe. Z kolei na terenie Żuław Wiślanych znajdują się dwie, istotne miejscowości: Malbork z pięknym zamkiem krzyżackim oraz Elbląg ze słynnym kanałem.

Nie da się kryć, że pobrzeża są regionem najbardziej popularnym turystycznie w naszym kraju. Można tutaj odpoczywać na wiele sposobów, czekają na nas liczne uzdrowiska oraz relaksujące spacery po plaży, gdzie możemy wdychać zdrowy jod oraz cieszyć się przyjemną, morską bryzą.

Komentarze