Podróże z alergią

Podróże z alergiąNadchodząca wiosna, ciepłe weekendy, a w dalszej perspektywie także wakacje sprzyjają rozmyślaniu o wypoczynku i podróżach. Osoby zmagające się z alergią muszą poświęcić planowaniu wyjazdów więcej czasu - staranny dobór miejsca jest zazwyczaj gwarantem udanego wypoczynku.

Wyjazdy z alergią

Podróżowanie z różnego typu zdrowotnymi problemami jest na ogół uciążliwe, niemniej w przypadku alergików zmiana miejsca i klimatu jest bardzo zalecana. Nie powinny z tego rezygnować zwłaszcza osoby żyjące na co dzień w miastach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza.

Najlepsze kierunki na wyjazdy z alergią to:

  • morze - stężenie alergenów w postaci uczulających pyłków kwitnących w danym okresie roślin będzie tam najniższe. Letnie kąpiele w morskiej, słonej wodzie i plażowanie może poprawić kondycję skóry, a obecny w powietrzu jod dodatkowo korzystanie wpłynie na organizm.
  • góry - pod warunkiem, że miejsce wypoczynku będzie położone powyżej 1000 m n.p.m., bowiem tylko na obszarach wysokogórskich, gdzie jest mniej roślinności, można spodziewać się powierza wolnego od wysokiego stężenia pyłków.
  • kraje zagraniczne o roślinności innej niż polska - w tym przypadku należy tak wybrać kierunek podróży, aby uniknąć wysokich temperatur oraz dużej wilgotności, ponieważ w takich warunkach alergia może się nasilić.

Czujność przede wszystkim

Wyjeżdżając na wypoczynek zawsze należy zachować ostrożność i czujność jeśli chodzi o:

  • wyżywienie - najlepiej unikać przypadkowych miejsc i nieznanych potraw, a w restauracji pytać o skład posiłku, aby nie narazić się na nieprzyjemne niespodzianki. Obecnie coraz więcej restauracji zapewnia wybór menu dostosowanego do określonych potrzeb dietetycznych, można także znaleźć opcję zakwaterowania pozwalającą na samodzielne przygotowanie posiłku.
  • owady - aby nie wzbudzać ich nadmiernego zainteresowania nie powinno się używać kosmetyków o silnym zapachu oraz wybierać stroje o neutralnych barwach, np. bieli, beżu i zieleni. Należy też unikać jedzenia i picia aromatycznych lub słodkich potraw i napojów na świeżym powietrzu.
  • słońce - przy wrażliwej skórze konieczne jest stosowanie kremów z wysokim ochronnym filtrem oraz unikanie wychodzenia na słońce zaraz po użyciu np. dezodorantu, co może wywołać reakcję alergiczną. Ubrania powinny być wykonane z naturalnych materiałów, lekkie i przewiewne, najlepiej z długimi rękawami, należy także osłaniać głowę i oczy.

Przezorny zawsze zaopatrzony

Osoby, u których stwierdzona jest alergia, na ogół stale przyjmują leki przepisane przez lekarza. Pakując się na wyjazd należy też zabrać ze sobą apteczkę, która zawierać będzie dodatkowe środki pomocne w przypadku wystąpienia objawów uczulenia. W wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się np. leki przeciwhistaminowe likwidujące objawy alergii, leki z kortyzonem przyspieszające ustąpienie dolegliwości uczuleniowych, a także środki do stosowania przeciwko ukąszeniom owadów.

Dobrze zorganizowany wyjazd sprawi, iż alergia nie będzie przeszkodą do aktywnego wypoczynku.

Dziękujemy portalowi alergia.med.pl za współpracę merytoryczną.

Ocena: 5.0