Pojezierze Mazurskie - mapa, jeziora, miasta, atrakcje turystyczne

Pojezierze mazurskie - mapaPojezierze Mazurskie to określenie, które nie dotyczy tylko i wyłącznie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. To część pojezierzy wschodniobałtyckich, zlokalizowana w północno-wschodniej części naszego kraju. Obejmuje dwa województwa: podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. W jego skład wchodzi kilka pojezierzy, które rozłożyły się pomiędzy dolnym odcinkiem doliny Wisły, a wschodnimi granicami państwa polskiego.

Na Pojezierze Mazurskie składa się kilka mniejszych krain geograficznych, są to między innymi Pojezierze Olsztyńskie, Mrągowskie, Ełckie, Równina Mazurska, Kraina Węgorapy, Wzgórza Szeskie czy wreszcie Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Ukształtowanie terenu obejmuje głównie krajobraz typowo polodowcowy. Występującymi formami są moreny czołowe, boczne, ozy, kemy, pola sandrowe oraz liczne jeziora polodowcowe.

Pojezierze mazurskie - ukształtowanie terenu

Pojezierze Mazurskie to wspaniałe krajobrazy, piękna przyroda, dobre zagospodarowanie turystyczne oraz szereg miejscowości, które w ostatnich latach stały się modnymi letniskami. Ten region Polski nie wymaga dodatkowej reklamy, a turyści od lat chętnie korzystają tutaj z możliwości wypoczynku.

Jeziora na Pojezierzu Mazurskim

Liczba jezior na pojezierzu o powierzchni ponad 1 ha to około 2700, z mniejszymi jest ich o wiele więcej. Są to jeziora rynnowe lub morenowe.

Jeziora największe

  • Śniardwy - powierzchnia około 113 km², głębokość maksymalna 23 m
  • Mamry - powierzchnia około 103 km², głębokość maksymalna 44 m
  • Niegocin - powierzchnia około 26 km², głębokość maksymalna 40 m
  • Roś - powierzchnia około 19 km², głębokość maksymalna 32 m
  • Tałty - powierzchnia około 18 km², głębokość maksymalna 44 m

Jeziora najgłębsze

    • Hańcza - powierzchnia około 3 km², głębokość maksymalna 108 m
    • Wigry - powierzchnia około 22 km², głębokość maksymalna 74 m
    • Wuksniki - powierzchnia około 1 km², głębokość maksymalna 67 m

    Inne ciekawe turystycznie jeziora

    • Niegocin
    • Orzysz
    • Jagodne
    • Nidzkie
    • Bełdany
    • Mikołajskie
    • i wiele innych

        Miasta na Pojezierzu Mazurskim

        • Olsztyn - około 175 tys. mieszkańców
        • Suwałki - około 70 tys. mieszkańców
        • Ełk - około 60 tys. mieszkańców
        • Augustów - około 31 tys. mieszkańców
        • Giżycko - około 30 tys. mieszkańców
        • Kętrzyn - około 28 tys. mieszkańców
        • Mrągowo - około 22 tys. mieszkańców
        • Pisz - około 19 tys. mieszkańców
        • Węgorzewo - około 17 tys. mieszkańców

        Nie sposób w tym miejscu nie wymienić tutaj mazurskich znanych kurortów, takich jak:

          • Ruciane-Nida - około 9 tys. mieszkańców
          • Orzysz - około 6 tys. mieszkańców
          • Mikołajki - około 4 tys. mieszkańców
          • Ryn - około 3 tys. mieszkańców

          Fauna i flora Pojezierza Mazurskiego

          Pojezierze Mazurskie nie bez powodu określane jest jako Zielone Płuca Polski - na uwagę zasługuje jego bogata fauna i flora. Świat flory jest bardzo zróżnicowany - spotykamy tu różne ekosystemy zarówno leśne jak i wodne. Świat zwierząt obejmuje wiele gatunków ssaków, w tym jelenie, kuny, lisy, zające, wydry, nietoperze, łasice, jenoty, dziki, wilki, bobry, norki czy borsuki. Występują tu też licznie bezkręgowce, w tym motyle. Można spotkać tu piękne okazy pazia królowej czy admirała. Z kolei w rezerwatach podejmuje się próby ratowania żubrów, zagrożonych wyginięciem. Spotyka się tu również wiewiórki, nornice, myszy oraz nietoperze. Występuje tu kilka gatunków gadów i płazów, np. żaby, ropuchy, zaskrońce, żółwie błotne, a nawet żmije. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ptactwo. Na Mazurach licznie występują kruki, orły przednie, głuszce, cietrzewie, sójki czy myszołowy. Spotykane są tez kanie, sokoły, jastrzębie czy orły. Wiele jest gatunków typowo wodnych, w tym kaczki, perkozy, żurawie czy czaple. Łącznie spotykamy tu około 350 gatunków ptaków. Ze względu na przyjazne dla nich tereny, w tym bagna, łąki oraz torfowiska, tereny Mazur zwane są ptasim rajem. W jeziorach z kolei żyje wiele gatunków ryb, między innymi szczupaki, amury, sielawy, płocie, tołpygi oraz okonie.

          Mazurski Park Krajobrazowy

          Na terenie Pojezierza Mazurskiego założony został w 1977 roku park krajobrazowy o powierzchni ponad 50 tys. hektarów. Na jego terenie znajdują się zarówno ekosystemy leśne, w tym bory sosnowe, olsy i grady, jak i tereny bagienne. W parku znajduje się też wiele jezior, w tym największe mazurskie jeziora: Śniardwy, Bełdany, Łuknajno, jezioro Mokre oraz Mikołajskie. W jego obrębie znajduje się też część Puszczy Piskiej oraz rzeka Krutynia. Na terenie Parku ochroną objętych jest wiele gatunków drzew i roślin, w tym dwa stanowiska cisów. Znajdują się tam też rośliny storczykowate, dzwonki, zawilce, lilie, kosaciec, rosiczka i wiele reliktów. Z uwagi na licznie występujące ekosystemy wodne, w tym rzeczne i jeziorne, ochroną objęte są też gatunki wodne, między innymi: mech wodny i rdest.

          Na pojezierzu obok licznych parków krajobrazowych jest usytuowany Wigierski Park Narodowy oraz 114 rezerwatów przyrody.

          Atrakcje turystyczne na Pojezierzu Mazurskim

          Pojezierze Mazurskie znane jest przede wszystkim jako największe w kraju skupisko jezior. W czasie wycieczki po tej krainie można podziwiać tak znane jeziora, jak Śniardwy i Mamry. Drugim skarbem Pojezierza Mazurskiego są wspaniałe lasy, które zadziwiają swym przyrodniczym bogactwem. Na szczególne wyróżnienie zasługują puszcze, które zachowały się na terenie pojezierza. To Puszcza Piska oraz Puszcza Augustowska - kompleksy leśne, które dla polskiej przyrody mają ogromne znaczenie.

          Puszcza Pisak - Ryś w Kadzidłowie

          Poza wieloma gatunkami fauny i flory, w tym tymi objętymi ochroną, na Pojezierzu Mazurskim znajduje się wiele ciekawych zabytków oraz innych atrakcji turystycznych. Są one wspaniałą atrakcją dla tych, którzy wczasy chcą spędzić nie tylko na plaży lub na pokładzie żaglówki, ale i na poznawaniu historii tego regionu, a historyczne obiekty można tu spotkać niemal na każdym kroku. Widoczne są tu wpływy obecności Krzyżaków i zaboru pruskiego. Na pierwszym miejscu są oczywiście zamki. Na uwagę zasługuje zamek krzyżacki w Nidzicy. To warowna budowla w stylu gotyckim, powstała w XIV wieku. Zamek był wielokrotnie oblegany, niszczony i odbudowywany. Aktualnie mieści się w nim muzeum, restauracja oraz hotel. Zamek można zwiedzać za drobna opłatą. Piękny zamek znajduje się też w Reszlu nad Sajną. Powstał pod koniec XIV wieku. Ma podobnie burzliwa historię ja zamek nidzicki. Dziś również znajduje się w nim muzeum oraz lokale gastronomiczne. Kolejne zamki krzyżackie znajdują się w Olsztynku oraz Kętrzynie. Zamek kętrzyński został dość poważnie zniszczony przez wojska sowieckie. Dziś, po rekonstrukcji, służy jako muzeum oraz biblioteka.

          Nie brak tu również pamiątek związanych z wojnami światowymi jak np. Wilczy Szaniec, czyli tajna kwatera Adolfa Hitlera, mieszcząca się w miejscowości Gierłoż.

          Wilczy Szaniec

          Warto zobaczyć także twierdzę Boyen, znajdującą się niedaleko Giżycka. Jest interesująca z uwagi na kształt fortyfikacji, który przypomina gwiazdę. Powstała w I połowie XIX stulecia, odegrała ważną rolę w czasie I oraz II wojny światowej. Pełniła również rolę zaplecza wojskowego oraz szpitala polowego. Obecnie znajduje się tam muzeum oraz schronisko młodzieżowe.

          Twoerdza Boyen

          Atrakcjami są także zabytki sakralne, w tym Sanktuarium w Świętej Lipce. Uważane jest za jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce. Historia kościoła zaczyna się w XIV wieku, kiedy to w jej miejscu ustawiono kapliczkę z figurą Maryi z Dzieciątkiem. Dziś znajduje się tam słynna Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, podbudowana w stylu barokowym na uwagę zasługują bogate zdobienia, piękny ołtarz oraz organy z XVIII wieku.

          Bazylika w Świętej Lipce

          Na terenie Pojezierza Mazurskiego są również ciekawe ośrodki miejskie. Dumą regionu jest Olsztyn, choć Białystok oraz Elbląg mają również wiele uroku.

          Wczasy na Mazurach

          Na terenie Pojezierza Mazurskiego czekają nie tylko wspaniałe atrakcje turystyczne, ale i doskonałe warunki do wypoczynku. Nie brak tu miejscowości, w których można znaleźć tanie noclegi, nie brak też szlaków pieszych, rowerowych i wodnych. Pojezierze Mazurskie to raj dla aktywnych, przy czym sporo atrakcji czeka tu i na żeglarzy i na tych, którzy preferują spływy kajakami, popularne są też surfing oraz nurkowanie. Na uwagę zasługuje szlak kajakowy rzeką Krutynią, uważany za jeden z najciekawszych szlaków wodnych w naszym kraju. Lasy mazurskie zachęcają do spacerów, w tym nordic walking czy też do jazdy na rowerze. Mniej aktywni mogą oczywiście pozostać przy tradycyjnych kąpielach.

          Na przyjezdnych czekają nie tylko zabytki i liczne atrakcje ale również rozbudowana infrastruktura turystyczna, w tym hotele, pensjonaty, apartamenty oraz kwatery. Możemy zdecydować się także na biwak na Mazurach: liczne pola campingowe oferują bezpieczne miejsce na robicie swoich namiotów. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż wieczorne rozmowy przy ognisku czy śpiewanie znanych szlagierów do muzyki gitarowej. Warto skorzystać z oferty lokalnych restauracji, barów i smażalni ryb. Wieczorami możemy wybrać się do lokali z muzyką na żywo. Pobyt uprzyjemniają liczne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty znanych artystów oraz występy kabaretowe, na przykład w amfiteatrze w mazurskim Mrągowie.

          Jak widać, Pojezierze Mazurskie jest niezwykle interesującym regionem naszego kraju. To obszar o ciekawej historii, do dziś zauważamy tu efekty działalności Krzyżaków w postaci pięknych zamków. Mazury to jednak przede wszystkim przyroda, czyli lasy i jeziora, które uważane są za najpiękniejsze w Polsce. Warto wybrać się nam choć na krótki urlop, by poznać historię Pojezierza Mazurskiego oraz cieszyć się pięknem przyrody na tym obszarze. Jest on - w porównaniu do innych rejonów Polski - nieznacznie przekształcony przez człowieka, co czyni go jeszcze piękniejszym i bardziej wartościowym.

          Źródło mapy - http://www.scholaris.pl

          Komentarze