Pojezierze Pomorskie - mapa, jeziora, miasta, atrakcje turystyczne

Mapa Pojezierza PomorskiegoObszar Pojezierza Pomorskiego łącznie stanowi aż 11% całej powierzchni naszego kraju. Obejmuje północną część Polski, nosząc też nazwę Pojezierzy Południowobałtyckich. Rzeźba terenu ma charakter polodowcowy, występują tu liczne formy polodowcowe, w tym moreny oraz jeziora.




Charakterystyka i podział Pojezierza Pomorskiego

Pojezierze Pomorskie dzieli się na trzy części: Pojezierze Zachodniopomorskie, Pojezierze Wschodniopomorskie oraz Pojezierze Południowopomorskie.

Pojezierze Zachodniopomorskie obejmuje między innymi Pojezierze Drawskie oraz Bytowskie, czyli tereny leżące w województwie pomorskim oraz zachodniopomorskim. Pojezierze Wschodniopomorskie to Pojezierze Kaszubskie oraz Starogardzkie, największymi miastami regionu są Kartuzy, Kościerzyna oraz Starogard Gdański. Na tym terenie zamieszkują Kociewiacy oraz Kaszubi, występuje tu kaszubska gwara lokalna. Najwyższym wzniesieniem regionu jest Wieżyca, mierząca 329 metrów n.p.m. Natomiast Pojezierze Południowopomorskie obejmuje tereny w dorzeczu Noteci, Brdy i Wdy. Mezoregionami, wchodzącymi w jego skład są między innymi: Równina Tucholska, Pojezierze Krajeńskie, Równina Gorzowska, Równina Drawska, Pojezierze Wałeckie, Równina Charzykowska, Dolina Brdy czy Bory Tucholskie. Największym miastem regionu jest Bydgoszcz.

Całkowita powierzchnia pojezierza to: 18 293 km².

Pojezierze Pomorskie

Jeziora na Pojezierzu Pomorskim

Na pojezierzu jest ponad 4000 jezior największe z nich to:

  • Drawsko - powierzchnia 19,6 km2
  • Wielimie - powierzchnia 18,7 km2
  • Wdzydze - powierzchnia 15,0 km2
  • Lubie - powierzchnia 14,7 km2

Miasta na Pojezierzu Pomorskim

W głębi pojezierza leży niewiele większych miast, to dość słabo zaludniony obszar kraju. Największe miasta to Szczecinek (ok. 40 tys. mieszkańców) i Chojnice (ok. 40 tys. mieszkańców). Znacznie większe miasta znajdują się na jego obrzeżach, należy tu wymienić: Bydgoszcz (ok. 350 tys. mieszkańców), Toruń (ok. 200 tys. mieszkańców), Gorzów Wielkopolski (ok. 100 tys. mieszkańców), Grudziądz (ok. 95 tys. mieszkańców), Piłę (ok. 75 tys. mieszkańców).

Fauna i flora Pojezierza Pomorskiego

Na terenach pojezierzy licznie występują formy polodowcowe, w tym moreny czołowe, boczne, piski sandrowe, jeziora rynnowe. Rozbudowana jest też sieć rzeczna, obejmująca duże rzeki regionu oraz ich dorzecza. Na uwagę zasługuje różnorodny świat roślin i zwierząt. Flora Pojezierza Pomorskiego obejmuje liczne zbiorowiska leśne oraz ekosystemy wodne. Jeśli chodzi o lasy spotykamy tutaj wiele zbiorowisk liściastych oraz mieszanych, w tym olsy, łęgi, grądy, lasy bukowe oraz dębowe. Na południu spotykamy też bory sosnowe, w tym Bory Tucholskie. Ekosystemy wodne obejmują zarówno rzeki jak i jeziora, więc roślinność także jest bardzo zróżnicowana. Świat fauny obejmuje różne gatunki, licznie występują ssaki. Możemy spotkać tutaj ssaki parzystokopytne, w tym jelenie, sarny, dziki, wiele gatunków drapieżnych, np. wilki ale i tchórze, gronostaje, kuny, borsuki i wiele gatunków gryzoni. Licznie występują płazy, w tym żaby, kumaki, ropuchy oraz traszki. Spotykamy wiele gatunków gadów, między innymi padalce, zaskrońce, jaszczurki, a nawet żmije zygzakowate. Stwierdzono też obecność kilku egzemplarzy żółwia, w tym rzadkiego żółwia ozdobnego. Na terenie regionu żyje wiele gatunków ptaków. Nad lasami i jeziorami latają skowronki, sójki, zięby, dzierlatki i dzięcioły. Nad jeziorami spotykamy kaczki, łabędzie, rybitwy, a nawet mewy. Widuje się też kormorany, żurawie i czaple. W celu ochrony wyjątkowej fauny i flory tworzy się obszary chronione.

Na terenie Pojezierza Pomorskiego znajdują się parki narodowe:

Znajdują się tutaj również parki krajobrazowe, np.:

  • Kaszubski Park Krajobrazowy,
  • Wdzydzki Park Krajobrazowy,
  • Drawski Park Krajobrazowy,
  • Iński Park Krajobrazowy,

oraz rezerwaty przyrody.

Atrakcje turystyczne Pojezierza Pomorskiego

Pojezierze Pomorskie bogate jest w atrakcje turystyczne, w tym zarówno zabytki, jak i ciekawostki przyrodnicze i inne atrakcje dla przyjezdnych, również takie, które zasługują na miano unikatowych. Warto zacząć od zabytków architektury, w tym obiektów sakralnych. Na terenie Pojezierza Pomorskiego znajduje się wiele ciekawych kościołów. Warto zobaczyć gotycką Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie wraz z zespołem klasztornym oraz działającym do dziś seminarium duchownym. Już w samej bazylice znajduje się wiele dzieł sztuki, w tym obrazy i rzeźby. Na uwagę zasługuje główny ołtarz z XVII wieku. Poza tym, czekają na nas liczne zamki, w tym zamki krzyżackie, np. w Człuchowie koło Chojnic.

Za zabytkowe uznać można też całe miasta, np. w Bydgoszczy czeka na nas zabytkowe stare miasto z Wyspą Młyńską, w Toruniu - przepiękna starówką, jedna z najpiękniejszych nie tylko w regionie ale i w całym kraju. W mieście tym warto zobaczyć też zabytkowe kościoły, ruiny zamku krzyżackiego, barokowe pałace, gotycki most, zabytkowe baszty, bramy oraz spichrze. Warto zwiedzić też Dom Mikołaja Kopernika. Popularnością cieszą się też zabytki militarne, w tym zabytkowe forty. Jeśli z kolei interesują nas mniejsze miasteczka, a pewnością warto odwiedzić Tucholę, stolicę Borów Tucholskich. Tutaj mieszkają tucholscy Borowiacy, a nieco dalej na północ, Kaszubi oraz Kociewiacy. Tam też niemało jest zabytków. Jedną z największych atrakcji jest Dom do Góry Nogami w niewielkim Szymbarku. Budynek rzeczywiście stoi na dachu, co już z zewnątrz robi niezwykłe wrażenie. Odważniejszych zaprasza się do środka, a nawet na piętro domku.

Ciekawą atrakcją turystyczną pojezierza jest Rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach niedaleko Brus, w którym znajdują się tajemnicze kurhany, ułożone w formie kręgów. Na Pojezierzu Pomorskim znajdują się też uzdrowiska, z Połczynem-Zdrój na czele. To niewielkie ale jakże urokliwe miasteczko kusi przepięknym parkiem zdrojowym, gdzie znajdują się szpitale i inne obiekty sanatoryjne. W Połczynie leczy się z wykorzystaniem solanek, wód borowinowych i torfu leczniczego. Region zaprasza też pielgrzymów, w miejscowości Górka Klasztorna na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce oraz zespół klasztorny z XVIII w.

Nie zapominajmy oczywiście o jeziorach, a ich na terenie pojezierza, jak już było wspomniane, jest niemało. Jednym z bardziej znanych jest Jezioro Charzykowskie. Zlokalizowanych jest nad nim kilka kurortów turystycznych, w tym Charzykowy, gdzie mieści się siedziba Parku Narodowego "Bory Tucholskie". Piękne jest również jezioro Drawsko, położone na Pojezierzu Drawieńskim, jezioro Wdzydze, jak i wiele innych. Nad jeziorami kwitnie turystyka wodna, w tym żeglarska. Znajdują się tutaj liczne porty i przystanie.

Aktywny wypoczynek na Pojezierzu Pomorskim

Wypoczynek na terenie Pojezierza Pomorskiego jest uwarunkowany zarówno przez atrakcje turystyczne, jak i walory przyrodnicze tych terenów. Z pewnością możliwe są aktywne sposoby spędzania wolnego czasu, w tym turystyka piesza, rowerowa oraz wodna. Liczne jeziora i rzeki sprzyjają kąpielom, a nawet wędkowaniu. Na tym terenie popularne są spływy kajakowe, zarówno Brdą, jak i Wdą. Dostarcza to emocji i jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Spływy organizuje tutaj wiele firm jako rodzaj wyjazdów integracyjnych dla pracowników.

Turystyka na Pojezierzu Pomorskim

Baza turystyczna na Pojezierzu Pomorskim jest dobrze rozwinięta. Obejmuje zarówno rozbudowaną infrastrukturę noclegową, w tym wiele hoteli, pensjonatów oraz kwater prywatnych do wynajęcia dla turystów. Na przyjezdnych czekają także lokale gastronomiczne ze smacznym, regionalnym jedzeniem. Wieczorami można wybierać się na koncerty oraz festiwale. Latem odbywa się tutaj wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, w tym występy znanych artystów. W razie niepogody czekają na nas muzea, kina i teatry.

Atrakcje i zabytki można mnożyć, nie starczyłyby więc krótki urlop na poznanie prawdziwego piękna Pojezierza Pomorskiego. Warto poznawać je powoli, cieszyć się jego walorami oraz odkrywać sekrety tych miejsc.

Źródło mapy - http://www.scholaris.pl

Komentarze