Pojezierze Wałeckie - charakterystyka, atrakcje, wypoczynek

Pojezierze WałeckiePojezierze Wałeckie to region w północno-zachodniej części naszego kraju, jest częścią pojezierza Pomorskiego, a dokładniej jego południowej części. Największym miastem na tym terenie jest Wałcz.

Charakterystyka Pojezierza

Otaczają go równiny, w tym Równina Wałecka oraz Równina Drawska. Tereny te są w dużej mierze zalesione, występuje także wiele form polodowcowych, w tym jezior, których jest około… 160. Zachęca to do uprawiania sportów wodnych, a ta gałąź turystyki rozwija się w okolicach Wałcza niezmiernie dynamicznie.

Fauna i flora Pojezierza Wałeckiego

Pojezierze Wałeckie bogate jest w różnorodne formy flory, w tym zbiorowiska leśne, w tym lasy liściaste i mieszane oraz ekosystemy wodne, w tym rzeczne oraz jeziora. Znajduje się tutaj też wiele torfowisk oraz obszarów bagiennych. Skutkuje to bogactwem świata zwierząt. Żyje tu wiele ssaków, w tym muflony, jelenie, dziki czy rzadkie żubry. Na terenie Pojezierza znajduje się obszar chroniony Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy, zajmuje ponad 35 tysięcy hektarów.

Zabytki i atrakcje Wałcza

Wałcz, jako największe miasto Pojezierza Wałeckiego, położone jest nad dwoma jeziorami. Pierwszym z nich jest Jezioro Raduń o powierzchni około 200 hektarów. Słynie z zawieszonego nad lustrem wody Mostu Kłosowskiego, jedynego tego typu w całej Polsce. Jezioro jest cenionym ośrodkiem sportów wodnych oraz prawdziwym rajem dla wielbicieli wędkowania. Żyje tam wiele gatunków ryb, w tym węgorze, okonki, płocie, karpie oraz sumy. Znajduje się nam nim kąpielisko. Drugim jeziorem jest Jezioro Zamkowe o powierzchni około 130 hektarów. Znajduje się nam nim przystań. Przez miasto przepływa też rzeka Żydówka. W Wałczu znajduje się niemało zabytków z pięknym eklektycznym ratuszem z końca XIX wieku na czele. Warto zobaczyć tam również zabytki sakralne, w tym neogotycki kościół świętego Antoniego, kościół świętego Mikołaja w tym samym stylu oraz cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Znajduje się tam także zabytkowy dwór, budynek poczty oraz szkoły. Na turystów czeka również Muzeum Ziemi Wałeckiej.

Zabytki i atrakcje Tuczna

W pobliskim Tucznie znajduje się kolejna atrakcja, a mianowicie piękny zamek, łączący w sobie elementy stylu gotyckiego oraz barokowego. Budowla otoczona jest ponad 4-hektarowym parkiem. Tuczno jest też miejscowością uzdrowiskową, znajduje się tam sanatorium, specjalizujące się we wspomaganiu leczenia schorzeń narządu ruchu, chorób układu oddechowego, chorób neurologicznych, układu krążenia oraz kręgosłupa. Zapraszane są także osoby chorujące na cukrzycę, padaczkę, pacjenci z chorobami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną. Sanatorium przyjmuje też kobiety po mastektomii.

Atrakcje turystyczne na Pojezierzu Wałeckim

Poza Wałczem, na terenie Pojezierza Wałeckiego znajduje się wiele innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest park linowy w Rudnicy. To doskonałe miejsce na spędzenie czasu w sposób aktywny. Składa się z 5 tras, na których czeka na nas blisko 60 przeszkód o różnorodnym poziomie trudności, w tym skok Tarzana, mosty linowe, linki czy zjazdy na trapezach. Park położony jest w lasach niecałe 10 kilometrów od Wałcza. W niedaleko położonym nadleśnictwie Mirosławiec żyje stado żubrów, liczące około 40 sztuk. Stanowi to atrakcję turystyczną okolicy. Warto wybrać się także do wsi Strączno, typowo turystycznej, letniskowej miejscowości niedaleko Wałcza. Niedaleko znajduje się czarodziejska górka magnetyczna, słynna nie tylko w Polsce ale i na świecie. Jest to wzniesienie, które budzi wiele pytań, gdyż samochody wjeżdżają na nie na tak zwanym biegu jałowym, a zjeżdżając, muszą być dodatkowo pchane, woda z kolei płynie do góry, co jest niezgodne z prawem grawitacji. Warto odwiedzić też niewielką miejscowość Człopa, gdzie znajdują się liczne zabytki, w tym park dendrologiczny oraz neogotycki budynek sądu z przełomu XIX/XX wieku. W okolicy trzeba zwiedzić drewniany kościół w miejscowości Wołowe Lasy, kościół w Przelewicach z myśliwskim wystrojem. Dla turystów aktywnych gratką są z pewnością trasa spacerową Raczyk do nordic walking wytyczoną w okolicy oraz trasa rowerowa Brzegiem człopskich jezior.

Wypoczynek na Pojezierzu Wałeckim

Pojezierze Wałeckie umożliwia przyjemny i różnorodny wypoczynek. Na wielbicieli aktywnych form spędzania czasu czekają lasy i jeziora, które sprzyjają turystyce pieszej, rowerowej i wodnej. Wytyczonych jest wiele szlaków, które obejmują najciekawsze miejsca. Z kolei jeziora zachęcają do relaksujących kąpieli oraz uprawiania sportów, w tym żeglarstwa. Największym jeziorem w regionie jest Bytyń Wielki o powierzchni około 850 hektarów. Z uwagi na różnorodność gatunków fauny i flory jezioro objęte jest obszarem rezerwatu. Jezioro jest zbiornikiem typu polodowcowego, to jezioro rynnowe otoczone morenami czołowymi i bocznymi, które dziś porośnięte są roślinnością. W okolicy znajduje się wiele terenów bagiennych oraz torfowiska. Niedaleko znajduje się jezioro Bytyń Mały o powierzchni około 100 hektarów.

Pojezierze Wałeckie może nie jest zbyt znane ale z pewnością zasługuje na  uwagę zarówno z uwagi na mnogość jezior i innych form polodowcowych ale i ciekawe zabytki i inne atrakcje turystyczne. Jest to obszar, który zaprasza na spokojny i przyjemny wypoczynek na łonie natury ale i umożliwia aktywne spędzanie czasu w postaci uprawiania szeregu sportów, w tym żeglarstwa czy kajakarstwa.

Źródło zdjęcia: http://www.siegnijpomedal.com.pl

Komentarze