Poleski Park Narodowy

Polesie PolskaPolesiem, jego przyrodą i ochroną, zainteresowano się stosunkowo późno. Dopiero w 1990 roku powstał Poleski Park Narodowy, zaś w 2002 roku tereny parku zostały wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Polesie to przede wszystkim cisza, spokój i niezwykłe bogactwo przyrody, jego równiny cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów. Jeszcze nie tak dawno zaglądały na teren tej krainy głównie wycieczki turystów - przyrodników.

Obecnie Polesie, jako oaza ciszy i spokoju, jest coraz popularniejszym miejscem na rodzinne wczasy. Letnicy, którym uda się zarezerwować noclegi w coraz liczniejszych w tej części Polski gospodarstwach agroturystycznych będą mogli odkrywać wszystkie skarby tej krainy.

Jakie atrakcje turystyczne zasługują tu na szczególne uznanie?

Jest ich wiele. Polesie to przede wszystkim kraina przyciągająca wspaniałym, równinnym krajobrazem. Ogromne uznanie zdobyły tutejsze obszary bagienne oraz jeziora, z którymi o uwagę turystów walczą zwarte kompleksy leśne oraz malownicze doliny rzek. Za tę najsłynniejszą uchodzi Bug, choć i Wieprz tworzy tu wyjątkowe pejzaże. Polesie to kraina niezwykle atrakcyjna pod względem przyrodniczym. To właśnie z fauną i florą związane są jej najważniejsze atrakcje turystyczne. Ogromną wartość ma przyrodnicza perełka tego regionu, jaką jest Poleski Park Narodowy.

W Poleskim Parku Narodowym dominują obszary wodno - błotne, a przyroda jest bardzo urozmaicona. Bogaty świat roślin i zwierząt oraz piękne krajobrazy sprawiają, że Polesie ma swój niezwykły urok i czar, któremu trudno się oprzeć. Tutejsze łąki, bagna i torfowiska przyciągają takimi roślinami jak liczne gatunki storczyków oraz niesamowite rośliny owadożerne. Obszar ten jest wręcz wymarzonym środowiskiem dla tysięcy roślin (w tym 170 gatunków wyjątkowo rzadkich) czy zwierząt (ponad 290 gatunków) w tym reliktowy gatunek żółwia błotnego - jeden z najbardziej zagrożonych gadów w Polsce. Polski Park Narodowy to także niezliczone gatunki ptaków, w tym będący symbolem parku żuraw, niezmiernie rzadkie czapla siwa oraz nadobna czy dubelt i podgorzałka.

Wędrówkę po tych podmokłych terenach ułatwiają specjalnie przygotowane kładki, ułatwiające wędrówkę poszczególnymi ścieżkami przyrodniczymi. Sam Poleski Park Narodowy zajmuje powierzchnię około 100 kilometrów kwadratowych. Jest on najważniejszą częścią Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie", ale niejedyną. Sam rezerwat jest większy, bo oprócz parku narodowego swym zasięgiem obejmuje również liczne rezerwaty przyrody oraz tereny parków krajobrazowych: Sobiborskiego, Poleskiego i Pojezierza Łęczyckiego.

Rejon Parku jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Polsce miejsc przez ornitologów i miłośników ptaków. Jednym z bardziej urokliwych miejsc dostępnych dla każdego jest spleja na jeziorze Moszne. Park przygotował także kilka ścieżek dydaktycznych o długościach od 2, 5 do 21 km, które można pokonywać pieszo lub rowerami, a także wieże widokowe dla miłośników podglądania przyrody. Dla tych którzy kochają konie przygotowany został Poleski Szlak Konny. Jego długość to 280 km (w tym 60 km znajduje się w obrębie parku). Z pewnością jest to park dla ludzi lubiących aktywnie spędzać czas na łonie natury.

Komentarze