Poznaj rowery trekkingowe nowego polskiego producenta - TABOU

Rowery trekkingowe TABOUJeśli planujemy wakacje na dwóch kółkach, wielokilometrowe wyprawy życia lub interesują nas dłuższe weekendowe przejażdżki po okolicy, potrzebny nam będzie dobry rower trekkingowy. A takie oferuje nowa polska marka TABOU.

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że rowery trekkingowe marki TABOU (dostępne na stronie: www.tabou.pl/trekking) wyróżniają się idealnym stosunkiem jakości do ceny. Ucieszy to zapewne tych podróżników, którzy nie mają zamiaru wydawać dużych pieniędzy na rower, a chcą mieć przy okazji solidny sprzęt dobrej jakości oraz cenią sobie poczucie bezpieczeństwa i komfort jazdy. Rowery TABOU spełniają te warunki idealnie. Bazują bowiem na sprawdzonych rozwiązaniach i są świetną alternatywą zarówno dla zdecydowanie droższych modeli topowych marek, jak i nie zawsze najlepiej wykonanych produktów z supermarketów.

Co to jest rower trekkingowy?

Rower trekkingowy w głównej mierze służy nam do turystycznej jazdy w rozmaitych warunkach, dlatego jest sprytnym połączeniem cech roweru szosowego i górskiego z dodatkowym wyposażeniem podróżnym. Na dobrym trekku możemy dość szybko przemieszczać się po szosie, ale spokojnie damy sobie nim radę także na szutrze czy leśnej ścieżce. Jest to możliwe dzięki dużym kołom 28 cali z oponami o uniwersalnym bieżniku, który pośrodku jest gładki, a na brzegach posiada specjalne wypustki terenowe.

Najważniejszy element roweru trekkingowego stanowi oczywiście rama. Jest ona tak skonstruowana, że podczas jazdy siedzimy w wygodnej pozycji wyprostowanej, co docenimy zwłaszcza podczas wielogodzinnych etapów podróży. Dodatkowy komfort zapewnia miękkie i szerokie siodełko z amortyzowanym wspornikiem, a także ergonomicznie wyprofilowana kierownica z regulacją nachylenia. Przedni amortyzator z możliwością blokady sprawia natomiast, że mniejsze zmęczenie na długich trasach odczuwają nasze ręce.

Typowe wyposażenie roweru trekkingowego

Opisując klasyczne rowery trekkingowe, do których rzecz jasna zaliczamy także modele TABOU Kinetic, nie sposób nie wspomnieć o ich dodatkowym wyposażeniu turystycznym. Absolutna podstawa to porządne błotniki, które skutecznie zatrzymują rozchlapywaną przez opony wodę i błoto. Drugim elementem, bez którego trudno nam będzie zorganizować dłuższą wyprawę, jest bagażnik - najlepiej z opaską i uchwytami na sakwy. Każdy dobry rower trekkingowy po prostu musi go mieć. To do niego właśnie możemy przytwierdzić sakwy wyładowane niezbędnym bagażem, bo nie ma nic gorszego niż wożenie całego swojego dobytku w ciężkim plecaku.

Każdy podróżnik doceni także podpórkę, czyli tak zwaną "stopkę". Wbrew pozorom ten drobny dodatek jest niezwykle przydatny podczas postoju. Wyobraźmy sobie sytuację, w której obładowany bagażami rower musimy zostawić na chwilę pod sklepem bez specjalnych stojaków. Wtedy wystarczy mocna rozkładana podpórka, aby nasz rower pewnie stał na ziemi zamiast leżeć. Warto pamiętać także o jeszcze jednym istotnym udogodnieniu - dynamie w piaście przedniego koła. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy martwić się o baterie czy akumulatory do naszych lampek, bo podczas jazdy cały czas jest produkowany prąd. Dynamo w piaście ma jeszcze jeden atut, nie stawia takiego oporu toczenia, jak dynamo boczne.

Rowery trekkingowe męskie i damskie

Rowery trekkingowe TABOU Kinetic są oferowane w dwóch typach ram - dla mężczyzn i kobiet. Rower trekkingowy damski różni się od męskiego w zasadzie kształtem i ułożeniem górnej rury, która w kobiecej wersji jest obniżona i na dłuższym odcinku biegnie równolegle do rury dolnej. Taka konstrukcja ramy daje wygodę podczas wsiadania i zsiadania z roweru, zwłaszcza w sytuacjach, gdy musimy nagle zeskoczyć na obie nogi. Ponadto ramy rowerów trekkingowych męskich TABOU Kinetic posiadają rozmiary 19 i 21 cali, a ich damskie odpowiedniki - 17 i 19 cali.

Rowery trekkingowe TABOU Kinetic

Linia rowerów trekkingowych TABOU Kinetic składa się z kilku serii różniących się od siebie zastosowanym osprzętem, a w rezultacie także ceną. Pierwszą grupę stanowią rowery TABOU Kinetic 1.0 i 2.0 w cenie poniżej 2 tysięcy złotych. W obu przypadkach mamy tu zatem hamulce typu V-brake, 21 przełożeń i amortyzator o skoku 40 mm. Z kolei dopiero model TABOU Kinetic 2.0 posiada dynamo w przedniej piaście oraz nieco lepszą przerzutkę tylną Shimano Acera.

Druga grupa to modele, za które trzeba zapłacić już powyżej 2 tysięcy złotych, co i tak nie jest wygórowaną ceną w stosunku do tego, co dostajemy. Rowery TABOU Kinetic 3.0 wyróżniają się przerzutką tylną Shimano Alivio, 24 przełożeniami oraz skokiem amortyzatora 63 mm. Natomiast najwyższy model trekkingowy TABOU Kinetic o sygnaturze 4.0 przede wszystkim posiada hamulce tarczowe, lepszej klasy amortyzator, 27 przełożeń oraz przerzutkę tylną Shimano serii Deore. Co ważne, model ten jest dostępny wyłącznie w wersji z męską ramą.

Ocena: 5.0

Komentarze