Puszcza Piska - Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Ryś w KadzidłowiePuszcza Piska to jeden z najpiękniejszych kompleksów leśnych na Mazurach. Oferuje on nie tylko piękne tereny do spacerów ale również wiele atrakcji. Jedną z nich jest Park Dzikich Zwierząt imienia profesora Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie, pozwalający na poznanie rodzimych nam gatunków zwierząt, w tym gatunków zagrożonych wyginięciem.

Kilka słów o Kadzidłowie

Kadzidłowo to niewielka wieś na Mazurach na terenie Puszczy Piskiej, około 10 kilometrów od miejscowości Ruciane-Nida. Znajduje się tam wiele ciekawych miejsc, w tym muzeum, zabytkowa osada oraz najcenniejsza atrakcja regionu: wspomniany wcześniej Park Dzikich Zwierząt. Czy to przyciąga ludzi do niewielkiego Kadzidłowa? Okazuje się, że chęć poznania różnych gatunków zwierząt, a także możliwość ich karmienia, a nawet pogłaskania spotyka się z ogromnym zainteresowaniem turystów z całego kraju.

Park Dzikich Zwierząt jako atrakcja turystyczna

W Parku, zajmującym około 100 hektarów, znajduje się wiele rodzimych i dzikich gatunków zwierząt i ptaków. Jego założyciel, doktor Andrzej Krzywiński chciał stworzyć tu niezwykłe miejsce dla wielbicieli zwierząt oraz dać możliwość rozmnażania wymierającym gatunkom. Jego plany powiodły się i dziś możemy spacerować do parku i spotykać po drodze różne zwierzęta. W Parku w Kadzidłowie zobaczymy między innymi dziki, konie polskie, łosie, wilki, rysie, daniele, jelenie, osły, kozy miniaturowe czy bobry. Ogromną popularnością cieszą się bizony oraz żubry. Żyje tu wiele gatunków ptaków, w tym żurawie, czaple, puchacze oraz bociany. Każde zwierzę jest dokładnie opisane. Co ciekawe, właściciel pozwala nam nie tylko oglądać zwierzęta ale również niektóre z nich głaskać i karmić. Specjalne mieszanki pokarmu można nabyć w kasach biletowych.

Zwiedzanie Parku Dzikich Zwierząt

Park jest otwarty dla turystów przez cały rok. W okresie zimowym zwiedzanie możliwe jest codziennie w dni robocze o godzinie 12.00, z kolei w weekendy park zaprasza o 10.00, 12.00 oraz 13.30. W okresie letnim obowiązują godziny otwarcia Parku i można pojawić się o dowolnej porze pomiędzy 9.30 a 18.00. Bilet wstępu kosztuje 18 złotych dla osoby dorosłej. Dzieci do 13 roku życia korzystają z biletów ulgowych, tańszych o 50%. Dla grup zorganizowanych powyżej 20 osób Park przygotował atrakcyjne zniżki, osoba dorosła płaci 14 złotych, dziecko 7. Park zwiedza się od 1,5 do 2 godzin, towarzyszy nam wyspecjalizowany przewodnik. Pamiętajmy, by odpowiednio ubrać się na wizytę w parku, lepiej zrezygnować z wózków dla dzieci, trudno będzie nam się z nimi przemieszczać po leśnym terenie.

W zgodzie z naturą

Park Dzikach Zwierząt w Kadzidłowie to nie jest zwyczajne ZOO i bardzo mu do niego daleko. To wspaniała inicjatywa miłośnika zwierząt, który w mazurskim lesie stworzył wyjątkowe miejsce, w którym każdy może z bliska przyjrzeć się z bliska różnym zwierzętom czy nawet całym ich rodzinom oraz poznać ich zwyczaje. Ponadto, Park sprzyja ochronie zwierząt i ptaków, które zagrożone są wyginięciem, co pozwala na przedłużenie wielu gatunków.

Komentarze