Rowerem przez wiosnę

Przejażdzka roweremWiosna to najbardziej wyczekiwana pora roku. Wśród najbardziej niecierpliwych z pewnością znajdują się amatorzy jazdy na rowerze, który na czas zimy zwykle zawieszają swoją aktywność. Wyższe temperatury i dłuższe, słoneczne dni motywują do korzystania z uroków jazdy rowerowej. Z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej szlaków rowerowych, które począwszy od marca zapełniają się miłośnikami tego rodzaju aktywności.

Systematyczna jazda poprawia naszą kondycję, pomaga nam zrzucić parę kilogramów i odreagować stres, którego nie brakuje nam na co dzień. Zaletą korzystania z oznakowanych szlaków rowerowych są walory estetyczne, które możemy podziwiać po drodze, pod warunkiem, że zadamy sobie trochę trudu i poszukamy ciekawych opcji.

To warto zobaczyć

Najczęściej korzystamy z tych szlaków rowerowych, które znajdują się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Pozwala nam to zaoszczędzić czas. Warto jednak planując wiosenne rowerowe podróże, wziąć pod uwagę najciekawsze szlaki rowerowe, które przygotowano z myślą o zapalonych miłośnikach rowerów i jednocześnie ciekawych świata turystach. Godnym uwagi jest chociażby Szlak Stu Jezior, znajdujący się w Wielkopolsce. Jego długość wynosi ponad 100 km, przy średnim stopniu trudności. Po drodze mamy możliwość podziwiania jezior oraz zabytków. Tych pierwszych mijamy ponad 50! Jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras w Polsce. Na rowerzystów czekają także takie perełki jak np. Zamek Górków, Sierakowski Park Narodowy czy najstarsza stadnina koni gorącokrwistych w Polsce. Na tych, którzy preferują raczej suchy klimat, czeka z kolei łatwy szlak rowerowy przez jedyną w Polsce Pustynię Błędowską. Liczy on 26 km, a po drodze można trafić na takie atrakcje jak skała zwana "Paluszkiem", hodowla pstrąga, punkt widokowy na całą Pustynię. Co ciekawe, na Pustyni Błędowskiej zdarzało się dawniej zjawisko fatamorgany. Kto wie czym jeszcze zaskoczyć może ten szlak? Dla miłośników przewyższeń i tych, którzy chcą się nieco bardziej zmęczyć, polecane są ciekawe szlaki rowerowe w Beskidzie Śląskim. Jedną z ciekawszych tras jest ta prowadząca z Lipowej, leżącej na obszarze Beskidu Śląskiego i Kotliny Żywieckiej, na Skrzyczne i Malinowską Skałę. Podjazdy, piękne, górskie krajobrazy i przyroda zapewniają niesamowite wrażenia.

Przejażdzka rowerem

Przygotuj swój rower

Zanim jednak wsiądziemy po zimie na swój rower, warto dokonać jego przeglądu, tak aby podczas samej podróży nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Zimujący w piwnicy lub garażu jednoślad zwykle wymaga przygotowania do wiosennych aktywności. Na początek warto go umyć lub chociażby przetrzeć z kurzu. W dalszej kolejności należy wyczyścić i zakonserwować łańcuch. Najlepiej w tym celu użyć oleju specjalnie przeznaczonego do łańcuchów rowerowych (https://www.centrumrowerowe.pl/olej-rohloff-pd15495) Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie stanu klocków hamulcowych i wyregulowanie kół. Pamiętajmy także o dokręceniu wszystkich śrub, gdyż takie poluzowane części zużywają się szybciej, a także zmniejszają komfort jazdy. Niezmiernie ważne jest także skontrolowanie ciśnienia w oponach. Jazda na niedopompowanych oponach jest męcząca, szybciej się zużywa, a dętka w większym stopniu narażona jest na przebicie.

Naprawa roweru

Przygotuj siebie

Przygotowując się do wiosennych wojaży rowerowych nie należy ograniczać się tylko do przeglądu swoich "dwóch kółek". Trzeba zadbać także o siebie. Jazda na rowerze ma być przyjemną aktywnością, a nie wysiłkiem, który wyczerpie nas fizycznie i psychicznie. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Zanim wybierzemy się w dłuższą trasę, zadbajmy o regularny trening rowerowy, którego długość i intensywność, będzie dawkowana stopniowo. W miarę wzrostu naszej siły i wytrzymałości wydłużajmy czas spędzony na rowerze. Dobrze jest także urozmaicić trening o bieganie czy ćwiczenie na orbitreku. Ponadto, zawsze zanim wsiądziemy na rower poświęćmy kilka minut na rozgrzewkę, czyli rozciągnięcie mięśni nóg, grzbietu, karku.