Rysy - najwyższy polski szczyt

RysyNie ma chyba wielu osób w Polsce które nie znają odpowiedzi na pytanie o to, który z polskich szczytów górskich jest największy. Rysy, bo to o nich mowa, są jednak wciąż górą mało znaną wśród ogółu obywateli kraju nad Wisłą. Postanowiliśmy to zmienić, bo szczyt ten zasługuje na to, by być jednym z symboli naszego kraju. Dowiedz się, co trzeba wiedzieć na temat tego tatrzańskiego szczytu.

Przyczyny tajemniczości

Pomimo swojej dużej popularności Rysy pozostają szczytem dość nieznanym. Za ten stan rzeczy odpowiada kilka czynników, każdy z nich jest jednakowo istotny w chwili, gdy chcesz zrozumieć powody dla których Rysy wciąż są jedną z tajemniczych gór w naszym kraju. Jeśli je poznasz, nie tylko będziesz mieć ochotę na to, by samodzielnie sprawdzić się na szlaku prowadzącym na wierzchołek tej wyjątkowej góry, ale również wzbogacisz się o wiedzę, której próżno szukać na szkolnych zajęciach z geografii.

Rysy - skąd pochodzi nazwa?

Nazwa Rysy, wspólna dla języków polskiego i słowackiego, jest, podobnie jak całe polskie taternictwo, dość nowa i pochodzi z przełomu wieku XIX i XX. To właśnie wtedy to największe wzniesienie po polskiej stronie Tatr stało się miejscem, które zaczęło być zdobywane przez coraz większą liczbę turystów.

Samo pochodzenie nazwy budzi wiele różnych dyskusji. Przez lata przyjęło się sądzić, że miejsce to nazwę swą zawdzięcza rysom uskoku, jaki można zobaczyć na skale w trakcie podejścia pod sam szczyt. Dziś jednak pojawiają się inne wersje, każda z nich posiada swoich zwolenników i przeciwników. Podczas pobytu w Tatrach na pewno znajdziecie się wśród ludzi podzielających różne poglądy na tę kwestię. Najprawdopodobniejsza wydaje się ta, że z dołu, z doliny Morskiego Oka wznoszące się ponad głowami szczyty ostro rysują się na tle nieba.

Szczyt czy szczyty?

Rysy to, jak wiadomo, najwyższe wzniesienie w naszym kraju. Jeśli jednak znajdziecie się na tym swoistym "dachu Polski" przekonacie się, że tak naprawdę są tam aż trzy wierzchołki, ten najwyższy wznosi się nie na wysokość 2499 m n.p.m, ale jest o kilka metrów wyższy, osiągając 2503 m n.p.m. Oczywiście, to wzniesienie, podobnie jak jeszcze jedno, nieco niższe od tego umieszczonego po polskiej stronie góry, znajduje się w części należącej do Słowacji. Tym samym zdobywając Rysy można także znaleźć się wśród zdobywców mających na swoim koncie szczyty położone u jednego z naszych południowych sąsiadów.

Łatwe wejście na Rysy

Obiegowa opinia pozwala sądzić, że zdobycie największego polskiego szczytu nie jest zadaniem zbyt trudnym, z którym może sobie poradzić nawet osoba nie mająca zbyt dużego doświadczenia w turystyce wysokogórskiej. Jak uczy doświadczenie posiadane przez wykwalifikowanych taterników, będących często osobami pracującymi dla GOPR, jest to przeświadczenie mylne tak bardzo, że może prowadzić do śmierci.

Szlak wiodący na Rysy jest dziś przygotowany, niektóre partie posiadają łańcuchy znacznie ułatwiające poruszanie się. Dla wielu osób widok tych udogodnień sprawia wrażenie wręcz odwrotne dla zamierzonego - wydaje im się, że jest on bardzo trudny. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku. Szlak w dobrą pogodę w okresie letnim nie powinien sprawiać większych trudności, niemniej jednak potrafi być niebezpieczny zimą, a szczególnie wiosną i jesienią, kiedy w ciepłe dni nadal zalegają na nim płaty śniegu.

Zdobycie Rys to na pewno powód do osobistej dumy, dlatego warto rozważyć wyprawę do tego zakątka Polski. Pamiętaj jednak o tym, by całą wyprawę przygotować w sposób odpowiedni, dzięki czemu nie tylko będziesz cieszyć się ze zdobycia największego szczytu w naszym kraju, ale przede wszystkim bezpiecznie wrócisz do domu.

Autor - www.surgepolonia.pl.

Komentarze