Sandomierz - atrakcje, zabytki, co warto zobaczyć?

SandomierzMalownicze położenie oraz atrakcyjna okolica i wspaniałe zabytki sprawiły, że Sandomierz przez turystów ceniony jest już od dawna. Serial "Ojciec Mateusz", którego akcja toczy się właśnie w tym mieście, dodatkowo wypromował miasto. Ci, którzy decydują się na wizytę w tym mieście, powinni zarezerwować sobie sporo czasu na samą tylko starówkę. Bo obiektów, które zasługują na uwagę, jest tu bardzo dużo.

Położony na niewysokich wzgórzach Sandomierz już w X wieku był silnym grodem, zaś na przełomie XI i XII stulecia stał się siedzibą książąt. Bliskość szlaków handlowych sprawiła, że miasto szybko się rozwijało, miało również ogromne znaczenie w dziejach polskiej gospodarki. Był też Sandomierz stolicą księstwa w okresie rozbicia dzielnicowego, był też siedzibą biskupstwa. Nękały go najazdy tatarskie oraz burzliwe wydarzenia II wojny światowej. Mimo licznych starć i konfliktów do których dochodziło w okolicach miasta, do dziś zachowało się tu wiele wspaniałych zabytków.

Nachylony rynek, pamiątka po drugiej lokacji miasta, ozdobiony jest m. in. ciekawym ratuszem. Ratusz ten zaliczany jest do najciekawszych budowli renesansowych w Polsce. Ciekawa wystawa, którą można obecnie podziwiać w jego murach, obejmuje m. in. kolekcję dawnych pieczęci miejskich oraz jeden z najstarszych kompletów szachów w Europie. Rynek ponadto otaczają zabytkowe kamienice – dawne domy mieszczańskie. Wiele z nich posiada zabytkowe, ozdobne portale. Najbardziej znaną ze wszystkich kamienic przy rynku jest barokowa kamienica Oleśnickich, z której zawarto tzw. ugodę sandomierską. Przy tej kamienicy zaczyna się jedna z największych atrakcji miejskich – podziemna trasa turystyczna, dzięki której można poznać Sandomierz "od podstaw". Trasa ta prowadzi przez ciąg dawnych piwnic, które w dawnych czasach służyły przede wszystkim jako magazyny dla miejscowych kupców. W piwnicach tych szukali również schronienia mieszkańcy miasta w sytuacjach zagrożenia.

Sandomierz był dawniej otoczony potężnymi murami miejskimi. Zaczęto je budować z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, zaś w kolejnych latach rozbudowywano je. Do miasta prowadziły aż cztery bramy, jednak tylko jedna z nich zachowała się do dnia dzisiejszego. To piękna, gotycka Brama Opatowska zwieńczona renesansową attyką. Ma ona 30 metrów wysokości i służy obecnie turystom jako świetny punkt widokowy. W jej pobliżu można jeszcze ujrzeć nieliczne zachowane do dziś fragmenty dawnych murów miejskich.

Sandomierz może się również pochwalić własnym murowanym zamkiem, którego budowę rozpoczęto w czasach Kazimierza Wielkiego. W XVI wieku zamek ów został przebudowany w stylu renesansowym. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, częściowo zrekonstruowany, służy obecnie jako siedziba Muzeum Okręgowego. Katedra Narodzenia NMP to kolejna budowla, którą Sandomierz zawdzięcza działalności króla Kazimierza We wnętrzu tej okazałej świątyni można ujrzeć wspaniałe polichromie z XIV wieku swym stylem nawiązujące do malowideł bizantyjskich i ruskich. Nie brak tu również obrazów przedstawiających historię miasta. Inną atrakcją Sandomierza jest gotycki Dom Jana Długosza.

Sandomierz to miasto znane również z ciekawych imprez. Te najciekawsze to Jarmark Jagielloński oraz Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego.

Komentarze