Miasto Ozimek może zaskoczyć nas swymi oryginalnymi zabytkami. W czasie wycieczki po województwie opolskim z pewnością warto zatrzymać się tu choć na chwilę.
Z historii miasta
Ozimek należy do tych miast Opolszczyzny, które mogą się pochwalić długą historią. Dzięki pracom archeologów wiadomo, że Mała Panew i jej dolina już przed wiekami stała się miejscem wyjątkowo atrakcyjnym dla osadnictwa. Najstarsze ślady pobytu człowieka datowane są tu na okres neolitu, choć o powstawaniu stałych osad na terenie gminy Ozimek można mówić dopiero w kontekście średniowiecza. Okresem, w którym kolonizacja rozwijała się tu wyjątkowo dobrze, był wiek XIII. Większość wsi zakładanych w tym czasie na prawie niemieckim przetrwała do dziś. W XVI i XVII wieku, w związku z rozwojem przemysłu oraz polityką prowadzoną przez Prusy, nastąpiło kolejne nasilenie osadnictwa w tej części województwa opolskiego. Duże znaczenie w tym czasie miało hutnictwo, które nad Odrą i jej dopływami stawało się coraz ważniejszą gałęzią gospodarki. Rzeki oraz gęste lasy sprawiały, że ta gałąź przemysłu miała tu przed sobą szerokie pole do popisu. To właśnie z hutą wiąże się historia Ozimka, z nią też wiąże się wiele zabytków znanych z terenu tego miasta. Osady hutnicze i kolonie węglarzy, jakie zakładano w XVI oraz XVII wieku, zmieniły w znacznym stopniu charakter rejonu Ozimka. Jakie pamiątki związane z hutniczą działalnością zasługują tu na szczególną uwagę?
Kościół ewangelicko-augsburski
W mieście, które rozwijało się jako osada hutnicza, ważnym obiektem stała się świątynia. To ona zapewniała pracownikom sprowadzanym do Ozimka możliwość spełniania swych religijnych potrzeb. Z myślą o hutnikach powstał zatem kościół, który do dziś sąsiaduje z hutą. To kościół ewangelicko-augsburski, którego budowę ukończono w latach 20. XIX wieku. Do dziś jest to jedna z najważniejszych budowli w mieście, której w czasie wycieczki po Opolszczyźnie z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. To ciekawy przykład architektury późnoklasycystycznej oraz miejsce, które przypomina o dawnych pracownikach huty.
Most wiszący: niezwykły zabytek techniki
Największym skarbem miasta jest wiszący most żeliwny, będący najstarszym obiektem tego typu na kontynencie europejskim. Jego powstanie ma ścisły związek z hutą "Małapanew", założoną w połowie XVIII wieku z woli pruskiego władcy - Fryderyka II. Mosty żeliwne były jednym z najważniejszych produktów powstających w tej hucie. Jeden z tych najpiękniejszych można do dziś oglądać przy wejściu na teren huty. Most wiszący w Ozimku to niezwykły zabytek. Oddany do użytku w 1827 roku, jest dziś najważniejszym zabytkiem miasta i jego najlepsza wizytówką. Już w 1969 roku został wpisany na listę zabytków techniki, co zachęciło turystów do częstszego odwiedzania Ozimka.
Ozimek dla aktywnych
Ozimek jest doskonałym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się piesze i rowerowe wycieczki po tej części województwa opolskiego. Nie brak też w okolicy miasta miejsc sprzyjających turystyce aktywnej. Pobliskie Jezioro Turawskie zapewnia możliwość wypoczynku na łonie przyrody, jest też miejscem cenionym przez żeglarzy i amatorów wędkowania. Rzeka Mała Panew staje się z kolei ceniona przez tych, którzy stawiają na spływy kajakowe w niezwykle atrakcyjnym otoczeniu. W okolicy miasta działają też stadniny koni, dzięki którym coraz lepiej rozwija się tu turystyka konna. Bliskość Opola oraz Krasiejowa, znanego z parku dinozaurów oraz ważnego stanowiska badawczego, jest kolejnym walorem miasta. Dzięki tym czynnikom turystyka w rejonie miasta rozwija się doskonale, a zainteresowanie gminą wzrasta z roku na rok. W efekcie agroturystyka ma tu coraz większe znaczenie w lokalnej gospodarce, a noclegi w prywatnych kwaterach cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Ozimek może okazać się atrakcyjnym celem wycieczki dla tych, którzy kochają historię i chcą poznać niezwykłe zabytki techniki. Tutejszy most to jedna z najciekawszych atrakcji województwa opolskiego, a i kościół ewangelicki zasługuje na uwagę.
Źródło zdjęcia: www.wikipedia.org
Komentarze