Śladami szwedzkich kryminałów - gdzie warto pojechać?

Wycieczka do YstadSkandynawskie kryminały są bez dwóch zdań najlepsze na świecie. Wynika to przede wszystkim z typowo skandynawskiego klimatu, w którym dominują dni zimne, pochmurne i deszczowe - trudno bowiem wyobrazić sobie mroczne śledztwa prowadzone na gorącej dominikańskiej plaży. Jeśli jesteś miłośnikiem szwedzkich powieści i seriali kryminalnych, koniecznie sprawdź, dokąd warto się udać podczas wycieczki do Skandynawii.

Wycieczka do Ystad śladami Wallandera

Pierwszym przystankiem wielu podróżujących jest leżące na południu Szwecji miasto portowe, gdyż to właśnie tutaj cumują promy płynące do Ystad ze Świnoujścia. Wycieczka do Ystad to nie lada gratka dla fanów Kurta Wallandera, postaci stworzonej przez Henninga Mankella. Oprócz dwunastu książek fani komisarza doczekali się również kilku ekranizacji, w tym najnowszego "Młodego Wallandera" wyprodukowanego przez Netflix. W postać Wallandera wcielili się tacy aktorzy jak Krister Henriksson, Rolf Lassgård, Kenneth Branagh, Lennart Jähkel i Adam Pålsson.

Kiedy już wsiądziesz na prom do Ystad, nie ma odwrotu - tuż po dopłynięciu zobaczysz pierwsze ważne dla Kurta miejsce, czyli port, do którego każdego ranka chodził oglądać statki. Koniecznie udaj się też na Mariagatan 10, gdzie znajduje się żółto-pomarańczowa kamienica Kurta, a także do kawiarni Fridolfs Konditori, w której Wallander zwykł zamawiać małą czarną lub kanapkę ze śledziem i piwo. Ważnym adresem jest również Hamngatan 13 - to tam mieści się Hotel Continental z barem, w którym komisarz zamawiał whisky bez lodu. Po egzemplarz powieści Mankella (oczywiście w oryginale) wybierz się do ulubionej księgarni Kurta, która mieści się przy Stortorget 3. Podczas pobytu w Ystad warto odwiedzić również jedną z największych atrakcji miasta, czyli Kościół Mariacki. Dodamy, że to właśnie w nim Kurt brał ślub z Moną.

Saga Norén, Länskrim Malmö

Tej pani nikomu nie trzeba przedstawiać. Saga Norén, bohaterka serialu "Most nad Sundem" (Broen/Bron), to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii skandynawskich kryminałów. Serial doczekał się czterech znakomitych sezonów, w których mogliśmy przyjrzeć się pracy szwedzkiej i duńskiej policji. Szwedów przez wszystkie cztery sezony godnie reprezentowała Saga Norén (grana przez znakomitą Sofię Helin), natomiast po stronie duńskiej mieliśmy małą zmianę: Martina Rhode (Kim Bodnia), który pojawił się w 1 i 2 sezonie, zastąpił Henrik Sabroe (Thure Lindhardt).

Oczywiście najważniejszym miejscem dla fanów serialu jest sam Most nad Sundem, który łączy Malmö i Kopenhagę. Jest to najdłuższe europejskie połączenie między dwoma krajami (7845 m), które można przekroczyć samochodem. Oprócz tego warto poświęcić dzień na zwiedzanie Malmö i Kopenhagi, by porównać klimat obu miast i poczuć się jak bohater ulubionego serialu. Obowiązkowym punktem wycieczki do Malmö jest oczywiście zamek Malmöhus, natomiast w Kopenhadze warto zobaczyć Pałac Amalienborg, Ogrody Tivoli i Zamek Christiansborg.

Szpital w Lund

Około 20 km od Malmö leży Lund, miasto uniwersyteckie, w którym rozgrywa się akcja powieści Karin Wahlberg. Sama autorka studiowała skandynawistykę, filozofię i religioznawstwo na Uniwersytecie w Lund, dlatego nic dziwnego, że zna to miasto od podszewki. W 1987 roku Wahlberg rozpoczęła studia medyczne - uzyskała uprawnienia do pracy jako ginekolog oraz położna i zatrudniła się w… klinice kobiecej w Lund.

To właśnie szpital uniwersytecki w Lund jest miejscem najchętniej odwiedzanym przez fanów powieści o komisarzu Claesie Claessonie i lekarce Veronice Lundborg. A jeśli będziecie mieć nieco szczęścia może uda Wam się spotkać samą Karin Wahlberg! Podczas pobytu w Lund warto też zobaczyć słynną Katedrę, która jest jedynym szwedzkim budynkiem sakralnym reprezentującym styl romański.

Fjällbacka Camilli Läckberg

Miejscowość położona w południowo-zachodniej Szwecji znajduje się ok. 130 km od Göteborga, dlatego jest to nieco dalsza wyprawa niż do Ystad czy Malmö. Ale dla prawdziwych fanów daleka droga nie jest przecież żadnym ograniczeniem! Mowa oczywiście o miłośnikach kryminałów autorstwa Camilli Läckberg, które rozgrywają się właśnie w tym szwedzkim mieście. Jest to przy okazji rodzinna miejscowość królowej skandynawskich kryminałów, bo to właśnie tutaj w 1974 roku Läckberg przyszła na świat. We Fjällbace zatrzymywała się również Ingrid Bergman podczas swoich pobytów w Szwecji.

Wjeżdżając do Fjällbacki, mijamy wielki cmentarz, co doskonale pasuje do klimatu kryminalnej wycieczki. Głównym zajęciem wielu mieszkańców do dziś jest rybołówstwo, gdyż przebiega tędy szlak wędrówek dorsza. Oprócz ryb łowi się tu również homary, kraby i skorupiaki. Nie sposób pozbyć się z głowy obrazu Fransa Bengtssona (z powieści "Kamieniarz"), który pewnego dnia zamiast dużej ryby wyławia… zwłoki. Turyści odwiedzający rodzinne miasto Camilli Läckberg twierdzą jednak, że mieszkańcy Fjällbacki są bardzo gościnni i sympatyczni, a morderczą atmosferę można znaleźć przede wszystkim w książkach.

Na niezapomnianą wycieczkę do Ystad wybierzesz się z Unity Line.

Komentarze