Ślesin, Powidz, Boszkowo - gdzie nad jezioro w Wielkopolsce

Jezioro w WielkopolsceWielkopolska znana jest jako kraina lasów i jezior, nie bez powodu przypisano jej taki tytuł. Otóż to region, gdzie znajdziecie jedne z najczystszych zbiorników wodnych w całej Polsce.

Które jezioro wybrać? Gdzie najlepiej jechać z dziećmi? Jakie możliwości dają poszczególne miejsca?

Ślesin - Jezioro Ślesińskie

Wchodzące z skład Kanału Ślesińskiego Jezioro Ślesińskie co roku ściąga rzesze turystów. To idealne miejsce do uprawiania wszelkich sportów wodnych - żeglarstwa, motorówek, skuterów, nart wodnych, jachtów itd. Cyklicznie organizowane są tu także imprezy żeglarskie, zawody wakeboardowe oraz wyścigi łodziami motorowymi. Jak widać aktywnych form spędzania czasu wolnego nie brakuje. Jednak cichy zakątek dla siebie znajdą także miłośnicy wędkarstwa, którzy mogą liczyć na złowienie płoci, leszczy i krąpi, a przy odrobinie szczęścia nawet karasi, wzdręg i linów. Największą atrakcją są ogromne karpie, amury i tołpygi.

Z innej strony jeziora znajduje się także specjalnie wydzielone kąpielisko, w którym można się schłodzić w upalne dni. Jest to również świetna alternatywna dla osób, które chcą zregenerować siły na łonie natury. Czysta przyroda i urokliwe widoki okolicy zapewne pomogą zapomnieć o codzienności. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z rejsów statkiem. Z Jeziora Ślesińskiego można łatwo dotrzeć do Kanału Ślesińskiego, który jest świetnym punktem wypadowym do innych pięknych jezior, jak Czarne czy Gopło, natomiast tuż przy połączeniu jeziora Ślesińskiego z Mikorzyńskim znajduje się urządzony port dla jednostek wodnych. W okolicy można skorzystać także z dużej, ogólnodostępnej, piaszczystej plaża, rozwiniętej bazy gastronomicznej, automatów do gier czy zagrać w cymbergaja.

Powidz - Jezioro Powidzkie

Planując wycieczkę nad jezioro warto wybrać się nad największy zbiornik Wielkopolski - Jezioro Powidzkie. Zwłaszcza, że nie tylko jego wielkość przemawia za odwiedzeniem tamtejszych okolic. To raj dla żeglarzy, właściwie przy każdej nadbrzeżnej miejscowości znajdują się pomosty umożliwiające przycumowanie żaglówki. Co tydzień w innej zatoce organizowane są regaty żeglarskie, a ci, którzy nie praktykują mają możliwość skorzystania z rejsów ze sternikiem oraz doświadczonym skipperem. Ponadto znajdziecie tam piękne plaże z długim i płytkim wejściem do przejrzystej wody. Maksymalna głębokość jaką osiąga jezioro to ok 50 metrów, robi wrażenie prawda? Co więcej woda w jeziorze jest tak czysta, że podczas nurkowania widać dosłownie wszystko. Jeżeli wybieracie się na wyjazd z dziećmi warto zabrać dla nich maskę i rurkę. Na pewno każdy malec ucieszy się na widok rybek pływających mu między nóżkami. Dorośli pod wodą znajdą takie atrakcje jak: platformy do ćwiczeń, różnej wielkości opony, zatopione "stanowisko komputerowe", budkę telefoniczną, wrak BMW na 11-u metrach, Trabanta na 17 metrach, jacht kabinowy i wrak samolotu Cessna. Wędkarze znajdą tu aż 22 gatunki ryb! W jeziorze żyją m.in. sieje, sielawy, szczupaki, okonie, sandacze liny, sumy i węgorze. Kajakarze również będą czuli się tutaj dobrze, mogąc odkryć mnóstwo dzikich plaż i odpocząć w samotności. Często te okolice odwiedzają także fani deski surfingowej i osoby rozpoczynające swoją przygodę z tym sportem. Liczne wypożyczalnie sprzętów wodnych, gwarantują, że każdy znajdzie coś dla siebie. Z Jeziora Powidzkiego łatwo dostać się na jezioro Powidzkie Małe, które jest wolne od turystów. Znajdziecie tam ciekawe ścieżki rowerowe oraz pomosty dla wędkarzy. Nieopodal jeziora biegnie zabytkowa kolejka wąskotorowa poruszająca się powoli, co umożliwia podziwianie przyrody podczas przejażdżki.

Boszkowo - Jezioro Dominickie

Osoby spragnione pięknych widoków i nieskazitelnej natury powinny odwiedzić Jezioro Dominickie znajdujące się na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Mimo ogromnego ruchu turystycznego woda jest przejrzyście czysta, a tereny wokół - bardzo zadbane. To miejsce umożliwiające uprawnianie niemalże wszystkich sportów wodnych, od żeglarstwa, kajakarstwa, przez rowery, motorówki czy surfing po pływanie. Plaże są tu w większości piaszczyste lub porośnięte delikatną trawką, po wyjściu z wody można się swobodnie opalać. To miejsce wprost stworzone dla rodzin z dziećmi - wspomniane już dość duże plaże, niestrome zejście do wody oraz mnogość atrakcji sprawiają, że zarówno dorośli, jak i najmłodsi wczasowicze odpoczną i przywiozą do domu garść wspomnień. Wędkarze także będą usatysfakcjonowani wizytą nad Jeziorem Dominickim. To jedyny w rejonie zbiornik typu sielawowego, gdzie złowić można sielawy, liny, wzdręgi, węgorze oraz szczupaki. To chyba najbardziej oblegane jezioro Wielkopolski, dlatego też jeżeli ktoś szuka sielankowego spokoju powinien wybrać inny zbiornik.

Podczas wizyty w Wielkopolsce warto także odwiedzić inne miejsca jak na przykład Jezioro Mierzyńskie czy Jezioro Budzisławskie lub skorzystać z okolicznych atrakcji, takich jak parki linowe, muzea, zabytki czy inne rozrywki na pochmurne dni. Wycieczka nad jezioro to świetny pomysł na udany urlop, rodzinny wyjazd, a także na weekendowy odpoczynek.

Autor: www.noclegowo.pl.

Komentarze

Magda
Mnie z kolei najbardziej podoba się Powidz i Pensjonat u Sławka.
Uważam, że jest to idealne miejsce na wakacje.