Słońce, wiatr i woda - jak dbać o wzrok w trakcie wakacji?

Dbanie o wzrok dziecka w trakcie wakacjiWakacyjna atmosfera udziela się dosłownie wszystkim, a w szczególności najmłodszym. Wystarczy spojrzeć na ich twarze - są pełne uśmiechu i promienne jak nigdy! Dzieci zdają się również nad wyraz rozgadane i skore do kreatywnych zabaw. To za sprawą tego, że okres wakacyjny kojarzy się im z miło spędzonym czasem oraz brakiem porannych pobudek o 6:00 rano. Gdy mogą robić to, czego w ciągu roku szkolnego im nie wolno, psocić, popluskać się w wodzie, zażyć kąpieli słonecznej… - to aż kipią z radości!

Jako rodzic musisz mieć oczy dookoła głowy, ponieważ wakacyjna beztroska powoduje, że dzieci zapominają o najprostszych zasadach bezpieczeństwa. Od przypominania jesteś Ty - Rodzicu, otocz swoje dzieci szczególną troską, gdy jesteś z nimi na urlopie. Omówmy zatem, wybrane zasady na konkretnych przykładach, a dokładniej - na konkretnych sytuacjach, które mogą zdarzyć się w trakcie wspólnego, rodzinnego wyjazdu.

Przed wyjazdem na wakacje, aby mieć spokojny umysł i pewność, że dziecku nic nie dolega, zapisz je na wizytę do okulisty dziecięcego i na diagnozę do dyplomowanego ortoptysty.

Kiedy łez za mało?

Susza może dopaść oczy, gdy wyjedziemy do ciepłych krajów, gdzie temperatura powietrza znacznie przekracza tę znaną nam na co dzień.

Łzawienie nawilża gałkę oczną, jednocześnie oczyszcza ją z bakterii, pyłków i kurzu, a także sprawia, że ostro widzimy. Zespół suchego oka (ZSO) pojawia się wtedy, gdy jest za mało łez albo ich skład jest nieprawidłowy. Zaburzenia w wydzielaniu łez mogą powstawać na skutek schorzeń ogólnoustrojowych (np. cukrzycy), stosowania niektórych leków (np. moczopędnych, przeciwalergicznych), zmian hormonalnych. Nawilżanie gałki ocznej pogarsza się m.in., gdy powietrze jest zbyt suche, dużo w nim kurzu, drobinek itd..

Hulaj duszo, jestem na plaży!

Suchość oczu może wywołać silny wiatr, częsta ekspozycja na światło słoneczne. Do takiej sytuacji może dojść, gdy Twoje dziecko bawi się kilka godzin dziennie na plaży, lepiąc babki z piasku, budując zamki, czy po prostu kąpiąc się w morzu. Trudno skontrolować ilość godzin, zwłaszcza na wyjeździe, gdy chcemy, aby nasze dzieci były szczęśliwe i odpoczęły od codzienności. Przykładowa sytuacja: relaksujesz się w promieniach słoneczka, robisz się coraz bardziej senna - czas rozciąga się, nie patrzysz na zegarek - i zaczynasz drzemać. Stop! Nigdy nie może dojść do takiej sytuacji, ponieważ dzieci trzeba mieć non-stop na oku! Nie chodzi tylko o to, aby kontrolować, żeby miały na głowach czapki, były posmarowane kremem z filtrami i nosiły okulary przeciwsłoneczne. Najważniejsze jest ich bezpieczeństwo.

Zespół suchego oka - jak zapobiec?

Przede wszystkim należy dbać o nawilżenie oczu. Film łzowy, który stanowi naturalną barierę dla wszelkich zanieczyszczeń oraz odpowiada za stałe nawilżanie gałki, może się "wysuszyć". Najbardziej narażeni jesteśmy na to, gdy nie nosimy okularów przeciwsłonecznych w pogodne dni. Należy pilnować, aby dziecko zasłaniało oczy i głowę przed Słońcem, to na pewno uniknie nieprzyjemnego pieczenia i swędzenia oczu. Kolejnym warunkiem jest przestrzeganie tejże zasady: picie przynajmniej 1,5 litra niesłodzonych płynów dziennie! Wykluczamy słodkie napoje, w których białego cukru (bądź syropu glukozowo-fruktozowego - nie daj Boże!) aż nadto. Ważne, aby dziecko piło dużo wody i naturalnych soków owocowych, najlepiej tłoczonych bądź wyciskanych. W ten sposób cały organizm będzie stale nawadniany, a tym samym i oczka nie będą się przesuszały.

Leczenie zespołu suchego oka

Gdy Twoje dziecko dopadnie ZSO, to migiem zapisz je na wizytę do okulisty dziecięcego. Taka profesjonalna konsultacja na pewno sprawi, że będziesz spokojniejsza/spokojniejszy, a dziecko mniej zaniepokojone. Jeśli jesteś w jakimś kurorcie zagranicznym, to najlepiej zapytaj w hotelu o usługi lekarskie. Na pewno obsługa hotelowa poleci Ci jakiegoś dobrego profesjonalistę, który będzie akurat dostępny. W skrajnych przypadkach, gdy znajdujecie się daleko od "cywilizacji", po prostu zróbcie sobie jednodniową wycieczkę do większego miasta - tam na pewno uzyskacie niezbędną pomoc. W sytuacji, gdy nie jest możliwa jakakolwiek konsultacja z jakimkolwiek lekarzem okulistą, po prostu kupcie sztuczne łzy bądź krople do oczu, które są dostępne bez recepty. Takie kropelki na pewno przyniosą ulgę dziecku, jeśli skarży się na pieczenie i swędzenie oczu. W leczeniu ZSO niezbędne jest nawilżanie oczu preparatami zastępującymi prawdziwe łzy. Częstotliwość ich wkraplania zależy od stanu, w jakim są oczy. Należy po nie sięgać tylko wtedy, gdy naprawdę czujemy, że nasze oczy są suche. Sztuczne łzy są nieszkodliwe, można je stosować bez ograniczeń. Najlepsze - zawierają najmniej konserwantów - są takie, o krótkim terminie przydatności.

Zapalenie spojówek

"Mamusiu popluskam się w wodzie!" - dzieci lgną do akwenów wodnych, jak myszy do sera. Nie sposób jest je odciągnąć, jeśli dopisuje pogoda i towarzysze zabawy. Aktywność zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie grozi rozwojem bakteryjnego zapalenia spojówek. Niepozorne ameby mogą wywołać najbardziej niebezpieczną odmianę zapalenia: pełzakowe zapalenie spojówek. Ameba, to jednokomórkowy organizm (pierwotniak), który występuje we wszystkich zbiornikach wody. Znajduje się w wodzie słonej, słodkiej, zbiornikach solankowych oraz basenach rekreacyjnych. Ameby niestety są odporne na większość dostępnych środków dezynfekcyjnych. Przyczyniają się do silnego zapalenia rogówki, które charakteryzuje się: silnym bólem oka, światłowstrętem, zaburzeniami widzenia. Leczenie trwa długo. Jednym z objawów jest jeszcze ropna wydzielina w worku spojówkowym. Gdy dziecko zachoruje na tę odmianę zapalenia, to na czas leczenia musi zapomnieć o pluskaniu się w basenie.

Skład słonej wody (woda morska bądź oceaniczna)

Może wcześniej nie interesowało Cię to, co znajduje się w słonej wodzie, ale jeśli masz dzieci - warto być świadomym. To ok. 3,5 % roztwór soli. W wodzie słonej znajdują się sole magnezu, wapnia, potasu w postaci chlorków, siarczanów (VI) i wodorowęglanów. Zawarty jest również rozpuszczony tlen i ditlenek węgla. Odczyn takiej wody jest lekko zasadowy, zawiera najwięcej chlorków (np. chlorek sodu). Inne związki występują w śladowych ilościach. Taka mieszanka może przyczynić się do podrażnienia oczu i wywołać ich zaczerwienienie. Niekiedy po kąpieli w wodzie słonej towarzyszy nam chwilowe szczypanie, pieczenie albo swędzenie okolic oczu. Warto wtedy przemyć oczy czystą wodą (najlepiej mineralną z butelki - niegazowaną!).

Co zawiera słodka woda?

Jak sama nazwa wskazuje taka woda zawiera mniej soli mineralnych. 100-krotnie mniej niż woda słona. W skład wody słodkiej wchodzą: wodorowęglany, siarczany (VI), chlorki wapnia i magnezu. Skład chemiczny wód śródlądowych (jeziora, rzeki, strumienie, potoki, wodospady) jest bardziej zmienny i zróżnicowany niż wód morskich i oceanicznych. Z racji tego, że występują w otoczeniu różnych gleb, zbiorowisk roślinnych. Jednakże nasze oczy wolą wodę słodką od wody słonej - zazwyczaj po kąpieli w jeziorze, czy rzece nie towarzyszy nam uczucie pieczenia. Niestety tutaj również czyhają na nas rozmaite bakterie, więc również zalecamy zakładać okulary pływackie, do nurkowania. Taka ochrona na pewno nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie - pomoże!

UWAGA! Kąpać należy się w zbiornikach, które są regularnie poddawane kontroli jakości przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Bardzo ryzykowna jest kąpiel w "dzikich" akwenach na świeżym powietrzu, ponieważ nie wiadomo, jakie niewidoczne na pierwszy rzut oka niebezpieczeństwa czają się w wodzie.

Joanna De

Artykuł został przygotowany we współpracy z Fundacją "Zobaczyć Jutro" specjalistami w okulistyce dziecięcej z Warszawy.

Ocena: 5.0

Komentarze

Ulka
Na pewno trzeba wyposażyć się w dobre okulary oraz krople nawilżające.
http://alfavision-zacma.pl/dobierz-soczewki-ponadstandardowe/