Słowacja - kraj niezwykle różnorodny

Słowacja - krajobrazPowoli zaczynamy już myśleć o wakacjach. Robi się cieplej, za pasem majówka, coraz więcej czasu możemy spędzać poza domem. Jeśli nie masz jeszcze planów na urlop, chcemy przedstawić Ci ciekawą propozycję - jest nią Słowacja!

Dlaczego warto się wybrać na Słowację?

Być może pierwsza myśl, która pojawiła się w Twojej głowie brzmiała w ten sposób: "Słowacja? Ale co tam będę robić na urlopie?". Jeśli tak było, ten tekst będzie odpowiedzią na te pytania. Jednak nawet jeśli Twoja noga postała już na terenie tego kraju, być może odkryjesz coś nowego, co z pewnością będzie warte zobaczenia. Zaczynajmy zatem!

Słowacja to kraj różnorodny zarówno pod kątem ukształtowania terenu, jak i kultury. Bądź co bądź, jest to dosyć spore państwo, rozciągające się od łuku Karpat aż po Dunaj. Nic więc dziwnego, że przez lata wpływały na nie różne kultury, jak choćby austro-węgierska.

Na terenie Słowacji znajduje się wiele interesujących miejsc, dlatego z pewnością nie jest to państwo, w którym nie ma czego zobaczyć. Wystarczy tylko wiedzieć, czego i gdzie szukać. A o to zatroszczymy się my w dzisiejszym artykule.

Szlakiem słowackich zamków

Słowacja przez długi czas była częścią monarchii węgierskiej oraz habsburskiej, w wielu miejscach jako teren przygraniczny. Na terenie tego państwa znajdziemy zatem sporo zamków i ruin, które w dawnych czasach strzegły bezpieczeństwa głębiej położonych obszarów.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się między innymi Zamek Spiski, położony niedaleko Lewoczy. Do dzisiejszych czasów zachowały się głównie ruiny, jednak część zamku oraz otaczających go murów została odrestaurowana. Zlokalizowano w nim muzeum, które pozwala turystom zapoznać się z historią tego miejsca oraz dziejami regionu.

Jeżeli jednak zwiedzanie ruin nie wydaje Ci się zbyt ciekawym pomysłem, chcemy polecić Ci inne miejsce. Po wschodniej stronie Tatr położony jest Zamek Orawski, który zachował się w zdecydowanie lepszym stanie niż jego poprzednik.

Zamek jest udostępniony zwiedzającym, którzy mogą podziwiać z niego wspaniałe widoki na okoliczne miejscowości. Budowla położona jest na skale, 112 metrów nad poziomem rzeki Orawy, co czyniło ją niedostępną dla przeciwników, zaś dla załogi stanowiło spore udogodnienie.

Śladami UNESCO

Na Słowacji znajduje się kilka interesujących zabytków i miejscowości, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O jednym już wspominaliśmy, teraz przyszedł czas na pozostałe. Wśród najbardziej interesujących warto wymienić:

  • drewniane kościoły karpackie w centralnej Słowacji,
  • miejscowość Bardejów oraz Bańska Szczawnica,
  • skansen Vlkolínec,
  • Dobszyńską Jaskinię Lodową.

Każde z tych miejsc posiada swoją własną historię, którą z pewnością warto poznać. Nie znajdują się jednak w jednej części Słowacji, dlatego najwygodniej będzie Ci podróżować samochodem. Co prawda większość autostrad w tym państwie jest płatna, jednak oszczędność czasu i komfort podróży wynagradzają ten niewielki koszt.

Aby poruszać się po autostradach, potrzebujesz winiety. E-winieta Słowacja dostępna jest też przez Internet, dlatego będziesz w stanie oszczędzić czas podczas podróży i nie zatrzymywać się na stacji benzynowej czy w sklepie w celu zakupienia tej niewielkiej naklejki.

Ciekawe zabytki na Słowacji

Kultura Słowacji i Polski ma pewne elementy wspólne. Jednym z nich jest drewniane budownictwo. Na szczególną uwagę u naszego sąsiada zasługuje kilka drewnianych kościołów, które znajdują się w różnych miejscach po drugiej stronie Tatr. Są to zarówno kościoły katolickie, jak i protestanckie, dlatego wycieczka może zostać rozszerzona o ekumeniczny akcent.

Na liście UNESCO znajdują się też dwie miejscowości, wyróżniające się interesującą zabudową. W Bardejowie warto odwiedzić unikatową Bazylikę Świętego Idziego, synagogę czy poświęcić chwilę na obejrzenie najlepiej zachowanych na Słowacji średniowiecznych murów miejskich.

Bańska Szczawnica to górnicza miejscowość, która dzięki przemysłowi wydobywczemu dorobiła się znacznych - jak na owe czasy - bogactw. Świadczą o tym między innymi wystawne budynki, takie jak ratusz, zespół obiektów kalwarii, synagoga czy liczne kościoły.

Słowacja to również kraj, w którym można podziwiać niezwykłość natury. Liczne jaskinie, formy skalne, wzniesienia czy jeziora to tylko niektóre z elementów, które powinny uczynić Twój urlop na Słowacji niezapomnianym.

Podsumowanie

Urlop na Słowacji może się okazać jednym z bardziej trafionych pomysłów. Niewielka odległość od Polski, bogactwa naturalne czy kulturowe to tylko niektóre z czynników, które mogą przekonać Cię do odwiedzenia tego państwa.

Jeśli cenisz sobie komfort podróży, możesz wyruszyć na wycieczkę samochodową. Jest to rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas, niezbędny do pokonywania tej samej odległości środkami komunikacji publicznej, dzięki czemu będziesz w stanie zobaczyć więcej ciekawych miejsc, oddalonych od siebie nawet o wiele kilometrów.

Komentarze