Słowiński Park Narodowy

Ruchome wydmy w ŁebieSłowiński Park Narodowy powstał w 1967 roku. Zajmuje on część wybrzeża Bałtyku pomiędzy Rowami a Łebą, to jeden z 2 parków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej części Morza Bałtyckiego. Charakteryzuje się przede wszystkim słynnymi ruchomymi piaskami - wydmami, będącymi największą tego typu atrakcją w Polsce, w tym z najwyższa zwaną Łączką (42 m. n.p. m) przemieszczającą się w tempie do 10 m/rok.

Piękno nadmorskiego krajobrazu oraz wydmy sprawiły, że po dziesięciu latach park ten został doceniony na arenie międzynarodowej, a efektem tego stało się wpisanie go na listę międzynarodowych rezerwatów biosfery.

O tym, jak wyjątkowym miejscem jest ten nadmorski park, każdy z nas może się przekonać podczas wycieczki po jego terenie. Wydmy, bagna oraz malownicze jeziora tworzą tu unikalną scenerię. Ciekawym fragmentem parku jest też Mierzeja Łebska - miejsce, które turyści w czasie wycieczki po tej części polskiego wybrzeża odwiedzają bardzo chętnie. Ci, którzy zdecydują się na wędrówki po terenach parku, będą mogli się też spotkać z ciekawymi gatunkami roślin oraz zwierząt.

Słowiński Rezerwat Biosfery to jednak nie tylko ruchome piaski. Atrakcji przyrodniczych, jak i kulturalnych dla przybywających tu turystów nie brak. Ochronie podlegają tu nie tylko wspomniane już ruchome piaski, ale także przybrzeżne jeziora. Jeziora te to dawne zatoki Morza Bałtyckiego, które w efekcie zachodzących zmian geologicznych zostały ostatecznie całkowicie odcięte od morza. Jednym z cenniejszych jezior tego typu na terenie parku jest Łebsko oraz Gardno. O atrakcyjności tego obszaru świadczą nie tylko piękne i ciekawe krajobrazy z ciekawymi zjawiskami geologicznymi.

Słowiński Park Narodowy to również obszar, który upodobały sobie ptaki. Mają tu dobre warunki lęgowe, z czego chętnie korzystają. Spotkać tu można zatem mewy oraz rybitwy, pojawiają się też perkozy oraz łyski. Na terenach bagiennych zobaczyć można żurawia oraz czaple. W tutejszych lasach spotkać można ptaki drapieżne, w tym bielika oraz sowy. To właśnie wydmy i ptaki są najcenniejszymi elementami rezerwatu. Warto jednak przyjrzeć się i innej unikalnej perełce znajdującej się na obszarze rezerwatu. Jest to wzgórze Rowokół, które jest bardzo podobny do wulkanicznego stożka i jest oddalone od morza o 6 km (w legendach uznawane przez Kaszubów za świętą górę Słowian, którą niektórzy próbują powiązać z wikingami i ich obecnością w tej części wybrzeża.). Znajduje się tam wieża obserwacyjna, z której rozciąga się wspaniały widok na wybrzeże Bałtyku oraz jeziora Gardno czy Łebsko.

Dla turystów, którzy odwiedzą Słowiński Park Narodowy, przygotowano również szereg innych atrakcji, nie tylko o charakterze przyrodniczym. To latarnia morska z końca XIX wieku, którą można zobaczyć na Czołpińskiej Wydmie oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, które od 50 lat przybliża zwiedzającym zajęcia dawnych mieszkańców tej części wybrzeża. Warto odwiedzić również siedzibę Dyrekcji SPN, która znajduje się w Smołdzinie. Tam, w zabytkowym dworku, urządzono jednocześnie ciekawe Muzeum Przyrodnicze.

Słowiński park Narodowy to także ponad 15 szlaków pieszych, 2 szlaki kajakowe czy Pomorski Szlak Św. Jakuba (którego docinki przebiegają przez park). Jeśli do parku zawitaliśmy z dziećmi też nie będą się nudzić. Park przygotował mnóstwo ścieżek dydaktycznych dzięki którym, nawet najmłodsi uczestnicy wycieczek będą mogli lepiej poznać rejon parku pod względem geograficznym, biologicznym czy geologicznym. Jeśli wszyscy będą mieli niedosyt wiedzy warto zajrzeć do muzeum przyrodniczego w Smołdzinie oraz jego filii w Rabce i Rowach.

Jeśli chcemy zwiedzać park w ciut szybszym tempie niż pieszo można wypożyczyć rower, a jeśli będziemy mieli ochotę na totalne lenistwo zawsze można poopalać się na plaży czy popływać w morzu. Efekt? Wrażenia związane z wizytą w tym miejscu na długo pozostaną w pamięci każdego turysty, a wypoczynek na terenie parku stanie się jednocześnie świetnym sposobem na poszerzenie swej wiedzy na temat polskiej przyrody.

Komentarze