Stargard Szczeciński - atrakcje turystyczne

Stargard SzczecińskiWiele cennych zabytków można zobaczyć w Stargardzie Szczecińskim, którego historia rozpoczyna się w okresie wczesnego średniowiecza. W połowie XIII wieku znajdująca się tu osada uzyskała prawa miejskie, stając się zarazem jednym z najważniejszych ośrodków w tym rejonie. W czasach średniowiecza Stargard Szczeciński słynął z rozwijającego się handlu, zaś w tej dziedzinie konkurował usilnie ze Szczecinem o pierwszeństwo.

Ze znajdujących się w tym ciekawym mieście zabytków na pewno warto zobaczyć dawne mury miejskie, muzeum mieszczące się w bastei oraz rynek staromiejski.

Mury miejskie przypominają o tym, że w średniowieczu Stargard należał do najlepiej umocnionych miast na Pomorzu. Ciekawa jest m. in. pochodząca z XV wieku baszta Morze Czerwone oraz brama Pyrzycka z XV wieku, którą w późniejszym okresie ozdobiono neogotyckimi detalami architektonicznymi. Ciekawa jest również basteja oraz Baszta Tkaczy. Na uwagę zasługują również dwa ważne zabytki sakralne znajdujące się na terenie tego miasta.

W bastei, w której niegdyś miał swą siedzibę oddział miejskiej artylerii, mieści się obecnie muzeum. Można tu zobaczyć ciekawą wystawę "Dawny Stargard - miasto i jego mieszkańcy". Warto zajrzeć na rynek, którego największą ozdobą są pięknie odrestaurowane kamienice, głównie w stylu barokowym. Zachował się tu także bogato zdobiony ratusz, którego najstarsze fragmenty powstały w XIII stuleciu. Warto zwiedzić dwa ciekawe kościoły, znajdujące się w centrum miasta.

Pierwszy z nich to kościół NMP. Powstał on pod koniec XIII wieku i wyróżnia się ciekawą, niesymetryczną bryłą. Warto dodać, że jedna z kościelnych wież nigdy nie została ukończona. Ciekawa jest fasada tej świątyni, którą zdobią rozety, fryzy oraz maszkarony. We wnętrzu wzrok przyciąga barokowy ołtarz oraz ciekawe, gotyckie rzeźby. Można tu zobaczyć również ciekawą kolekcją późnogotyckich malowideł z XV wieku. Przy kościele warto zwrócić uwagę na pochodzący z XIV wieku budynek plebanii.

Drugim cennym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół św. Jana. Wyróżnia się on strzelistą wieżą, która ma wysokość 99 metrów. To najwyższa wieża na Pomorzu Zachodnim.

Komentarze