Stawy Milickie w Dolinie Baryczy

Stawy MilickieDolina Baryczy zachwyca swym pięknem oraz przyrodniczym bogactwem, zatem dla miłośników przyrody jest wspaniałym celem wielu wypraw. Wśród licznych atrakcji, jakimi może się tu pochwalić Dolny Śląsk, na szczególne wyróżnienie zasługują Stawy Milickie.

Fenomen Stawów Milickich polega przede wszystkim na ich wielkości. To największy kompleks sztucznych stawów w Europie, który - o dziwo - urzeka wyjątkowo naturalnym charakterem.

Wspaniały krajobraz, niezwykła szata roślinna oraz świat zwierząt, który zadziwia swym bogactwem i różnorodnością wielu miłośników przyrody - oto czynniki, dzięki którym wycieczki po tej części doliny Baryczy stają się wyjątkowym doświadczeniem dla każdego miłośnika przyrody.

Dzieje Stawów Milickich

Historia Stawów Milickich zaczyna się w XIII wieku, kiedy to wykorzystano wspaniałe warunki panujące w dolinie Baryczy i zaczęto na jej terenie zakładać stawy hodowlane. Działo się tak m. in. z woli "właściciela" terenu, czyli kapituły wrocławskiej. W XIII wieku ryby były ważnym składnikiem diety mieszkańców Dolnego Śląska, chętnie sięgało też po nie duchowieństwo. Stawy hodowlane w dolinie Baryczy okazały się korzystną inwestycją, zatem hodowane tu ryby miały trafiać nie tylko na stoły wrocławskiego duchowieństwa, ale i na sprzedaż. A że biznes ten był opłacalny, hodowla wciąż się powiększała. W XIX wieku, a czasach panowania Prus na Dolnym Śląsku, w dolinie Baryczy przeprowadzona została akcja osadnicza. Ucierpiały na tym Stawy Milickie, gdyż spora ich część została osuszona. Pomimo to udało się tu stworzyć rezerwat przyrody, który zajmuje powierzchnię ponad 53 kilometrów kwadratowych. To obszar pełen przyrodniczych atrakcji, którym trudno jest się oprzeć.

Niezwykły świat zwierząt

Dla miłośników zwierząt są Stawy Milickie miejscem wyjątkowym. Wprawdzie dla wielu osób te stawy to przede wszystkim karpie, hodowane na masową skalę, jednak może się tu spotkać i z innymi atrakcjami. Często pojawia się tu wydra, choć najsłynniejszymi mieszkańcami stawów są ptaki. Z myślą o nich powstał tu rezerwat ornitologiczny. W czasie wycieczki po jego terenie można się spotkać m. in. z łabędziem niemym oraz z bocianem czarnym. Ważne stanowisko lęgowe ma tu również gęś gęgawa. Uważni miłośnicy ptaków dostrzegą tu jednak znacznie więcej wspaniałych gatunków, w tym rzadkie ptaki drapieżne. Dumą rezerwatu jest orzeł bielik, wielką sensacja okazał się też błotniak stawowy. W sumie na terenie Stawów Milickich stwierdzono obecność ponad 270 gatunków ptaków, przy czym aż 76 gatunków to ptaki wodne. Dzięki takim statystykom Stawy Milickie stały się rajem dla ornitologów, którzy wyjątkowo chętnie zaglądają na Dolny Śląsk.

O szacie roślinnej słów kilka

Wspaniałe ptaki są dumą Stawów Milickich, jednak nie tylko im warto poświęcić tu uwagę. W dolinie Baryczy nie brak przecież i ciekawostek związanych ze światem roślin. Bogata szata roślinna może tu oczarować każdego. Wielką sensacją jest tu gałuszka bagienna, zachwyca też wąkotka zwyczajna. Na terenie Stawów Milickich można też spotkać elizmę wodną oraz różę francuską. Na uwagę zasługuje też trędownik omszony, będący ciekawym przykładem roślinności czarnomorskiej.

Krajoznawcze atrakcje

Dolny Śląsk jest krainą niezwykle atrakcyjną i dla miłośników historii. I dla nich nie brak atrakcji na terenie Stawów Milickich. Szczególnie atrakcyjnym celem wycieczki dla takich turystów będzie Milicz - miasto znane z jednego ze słynnych "kościołów łaski" oraz pięknego pałacu. Warto jednak zajrzeć i do tak ciekawej wioski, jaką jest Goszcz. Pierwsze wzmianki na temat tej wsi pojawiają się w dokumentach z XII wieku, dzięki czemu uznawana jest ona za jedną z najstarszych osad w dolinie Baryczy. Do dziś przetrwały tu dawne zabudowania dworskie oraz park - dość zniszczony, a mimo to wciąż wywierający ogromne wrażenie na zaglądających tu turystach.

Stawy Milickie to wyjątkowy skrawek Dolnego Śląska oraz wielka atrakcja dla każdego miłośnika przyrody. To jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu i które zasługuje na maksymalną ochronę ze strony człowieka.

Ocena: 5.0

Komentarze